Tworzymy nowe przestrzenie.

Jak zapalnować nowy wystrójZastanówmy się dokładnie jak chcielibyśmy aby wyglądało nasze wnętrze po urządzeniu, jaką posiada charakterystykę i co może wpłynąć na upiększenie wnętrza z elementów budowlanych, a co należy definitywnie zakryć. Zastanówmy się jak pada światło, co prezentują nam ściany, a co mogą prezentować po ich wykończeniu. Jakie zastosować światło sztuczne, aby odpowiednio współgrało z naturalnym światłem wpadającym przez okna. Wszystko bowiem zależy od naszego wnętrza oraz od jego odpowiedniego przekształcenia, aby wnętrze nabrało pożądanego wyglądu, smaku oraz elegancji w aranżacji wnętrz.

[ad name=”gora”]

Przygotowanie planu

Musimy pamiętać, że każde wnętrze posiada inny charakter oraz inne elementy do eksponowania, toteż pokój z widokiem na miasto, bądź z widokiem na piękny krajobraz łona natury powinien mieć podkreślone i wyeksponowane właśnie okno, zaś pomieszczenie gdzie oświetlenie naturalne jest bardzo słabe powinno oznaczać się dobrym oświetleniem sztucznym w kilku miejscach. To bardzo ważne po której stronie świata jest położone dane pomieszczenie, a co za tym idzie ile wpada do wnętrza światła naturalnego, a ile musimy sami zaplanować i wyeksponować poprzez zastosowanie światła sztucznego. Również dobór barw oraz kolorów powinien być uwarunkowany naturalnymi barwami wpadającymi do wnętrz poprzez oświetlenie naturalne, wtedy wnętrze jest zdecydowanie korzystniej i gustowniej zaaranżowane. W zależności od tego czy zmieniamy wystrój już zaaranżowanego wnętrza, czy też wystarajmy dane pomieszczenie od podstaw, zawsze powinniśmy rozrysować sobie plan, dzięki czemu będziemy mięli wzrokowy pogląd na całość projektu i łatwiej będzie nam zmieniać poszczególne elementy na papierze, niżeli po raz kolejny zmieniać gotowy już wystrój wnętrza. Mając projekt rysunkowy, na który naniesiemy poszczególne elementy wystroju wnętrza, możemy je dowolnie przestawiać, zamieniać innymi, aż w końcu dobierzemy je wszystkie do zadowalającego efektu końcowego wystroju danego wnętrza, a następnie projekt z papieru przedłożymy na rzeczywistość.

Przygotowanie próbek

Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem w tworzeniu nowych przestrzeni jest zdobycie próbek wszystkich materiałów, to jest pasy tkanin bądź tapet, tak aby można je było przyłożyć do aranżowanego wnętrza i zatwierdzić czy dana barwa oraz faktura pasuje, czy też należy ją wymienić. Zupełnie inaczej bowiem wygląda tapeta czy tkanina rozwijana w sklepie, gdzie oświetlenie oraz wielkość pomieszczenia jest inna niż w naszym domu, a zupełnie inaczej wygląda w aranżowanym przez nas wnętrzu. Jeżeli zaś mamy zdolności graficzne, bądź możemy poprosić jakiegoś znajomego architekta wnętrz o pomoc, idealnym projektem będzie trójwymiarowa wizualizacja danego pomieszczenia. To właśnie profesjonalni architekci wnętrz najlepiej i najdokładniej dobiorą nawet najmniejsze drobiazgi do wnętrza, aby jego wygląd w całości był idealny, oraz aby spełniał nasze oczekiwania, dlatego warto zastanowić się nad wynajęciem profesjonalisty, jeżeli nie mamy nikogo znajomego w gronie przyjaciół. Wtedy będziemy mogli dokładnie ocenić gabaryty naszych wnętrz, zaplanować ewentualne przesunięcie istniejących ścian, czy też stworzenie nowych ścianek działowych. Również dzięki specjaliście dokonamy dokładnej wyceny aranżacji przestrzeni naszych wnętrz. Jeżeli jest to nowy dom, aranżacji będą poddane wszystkie pomieszczenia domu. Jeżeli zaś jest to stary dom do remontu, to zanim przystąpimy do właściwych prac remontowych, warto razem z fachowcem ocenić jak powiększyć bądź zmniejszyć nie odpowiadające nam obecne wnętrza, czyli ustalić zmianę podziału wspomnianych wcześniej ścianek działowych.

Aranżacja

Zupełnie inaczej będzie wyglądało aranżowanie naszych wnętrz, jeżeli posiadamy w domu bądź w mieszkaniu małe pomieszczenia, których nie da się przesunąć ani powiększyć na rzecz większego salonu, bądź innego pomieszczenia funkcjonalnego. Wtedy musimy operować bezpośrednio przedmiotami, a dzięki minimalizacji zastosowanych mebli oraz elementów dekoracyjnych, nasze wnętrza będą wizualnie większe i obszerniejsze. W tym przypadku musimy bardzo dokładnie określić funkcję pomieszczenia, ustawić w nim tylko niezbędne przedmioty i meble, a następnie udekorować je delikatnymi elementami aranżacji wnętrz, tak aby dopełnić jego efekt i wygląd końcowy. Możemy również optycznie powiększyć pomieszczenie poprzez zastosowanie jednolitej dekoracji w danym wnętrzu, jak również poprzez umiejętne manipulowanie wzorami i kolorami na ścianach oraz na suficie.

Jeżeli bowiem posiadamy zbyt duże wnętrze, najlepszy efekt uzyskamy poprzez pomalowanie go odpowiednimi barwami bądź położeniem tkanin o stonowanych wzorach i kolorach. Wcale nie musimy go zastawiać przeróżnymi meblami oraz sprzętami, tylko dlatego ze jest duże i posiada wolne miejsce, bowiem pusta przestrzeń również efektownie wygląda i nadaje wnętrzu specyficzny charakter, zaś zapełnienie każdego wolnego kąta może sprawić wrażenie zagracenia. Bardziej korzystnym wyjściem z sytuacji będzie wyszczególnienie fragmentów na dane funkcje, czyli kącik do czytania, kącik wypoczynkowy, niżeli zastawienie całego pomieszczenia zbędnymi meblami.

Innym problemem, jaki możemy napotkać we wnętrzach są wszelkiego rodzaju krzywizny oraz nieregularne kształty ścian, które należy bezwzględnie wygładzić, aby wnętrze nabrało prostopadłości oraz naturalnych gabarytów, możemy to uczynić poprzez zamówienie u stolarza mebli na wymiar, który po wstępnej wizualizacji oraz pomiarze nierównego pomieszczenia, poprzez wykonanie odpowiednich mebli, złagodzi wszelkie krzywizny i załamania na ścianach oraz suficie. Często elementem trudnym w aranżowaniu wnętrza są tak zwane skosy na poddaszach oraz elementy podpory stropów, aby je zatuszować warto pomalować je w jednym kolorze razem ze ścianami, jeżeli zaś chcemy je uwydatnić, zastanówmy się nad specyficzną dekoracją tych miejsc. Jeżeli zaś mamy niesymetrycznie ustawione w ścianie okno, warto zastosować karnisz na całości danej ściany, oraz powiesić obszerne i eleganckie zasłony, aby przesunąć optycznie całe okno.

Podczas oceny całej tworzonej przestrzeni musimy umieć ocenić wygląd pustego wnętrza oraz wypełnić je najefektowniejszymi meblami i przedmiotami dekoracyjnymi. Zanim bowiem wstawimy meble, warto odpowiednio zaaranżować ściany, sufit oraz podłogę. Pamiętajmy, że w jasnym oraz wysokim pomieszczeniu, gdzie dużą powierzchnię zajmują okna, możemy podłogę zrobić w nieco ciemniejszych kolorach, jak również sufit zabarwić na ciemniejszy kolor, aby go optycznie obniżyć, natomiast w ciemnym i niskim wnętrzu głównym aspektem dekoracyjnym będzie optyczne podniesienie sufitu poprzez umalowanie go na wyjątkowo jasny kolor, również podłoga powinna zachować barwy w jasnych tonacjach. Jedną z ważniejszych zasad podczas tworzenia nowych przestrzeni jest odpowiednie użycie koloru oraz faktury na ścianach, suficie oraz podłodze, bowiem od tych podstawowych czynników będzie zależeć efekt końcowy wystroju naszego wnętrza. Jeżeli chcemy podkreślić wygląd wnętrza właśnie poprzez uwypuklenie ścian, położymy na nich tapetę, boazerię bądź inne materiały dekoracyjne, jeżeli zaś nasze wnętrza zostaną podkreślone poprzez wyjątkowo efektowne i antyczne meble, ściany powinny zostać pomalowane na jednolity i jasny kolor, aby tworzyły tylko tło całego aranżowanego wnętrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *