Główna / Aranżacja wnętrz / Urządzamy sypialnię

Urządzamy sypialnię

Sypialnia to najbardziej prywatne pomieszczenie w całym domu. Ponieważ nie jest przeznaczona do oglądania przez gości, często nie przywiązujemy wagi do jej urządzenia, całą energię wkładając w aranżowanie innych pomieszczeń. A przecież to, w jakim nastroju wstajemy, wpływa na nasz humor w ciągu całego dnia. Dlatego warto dołożyć starań, byśmy mogli się budzić w przyjaznym, ładnym otoczeniu.
Sypialnia klasyczna

Sposoby na aranżację

Niektórzy ludzie nawet w sypialni nie mogą oderwać się od swoich zawodowych obowiązków. Mało tego, właśnie w domowych pieleszach pracuje im się najlepiej. Tacy ludzie powinni zaaranżować sypialnię, która nie przestając pełnić swej podstawowej roli – miejsca przeznaczonego na sen i wypoczynek, jest jednocześnie kącikiem do pracy. Jednak dla większości z nas sypialnia jest miejscem relaksu i wypoczynku, naszym domowym azylem.

W sypialni spędzamy wolny czas zgodnie ze swoimi upodobaniami. Ktoś jest śpiochem albo uwielbia czytać w łóżku, a ktoś inny nawet jeść w nim śniadania. Trudno zmienić własne przyzwyczajenia. Można natomiast zmienić wygląd sypialni tak, by wygodnie hołdować w niej swoim przyjemnościom i nawykom. Ale nawet najbardziej perfekcyjny wygląd sypialni nie zagwarantuje idealnych warunków do nocnego wypoczynku. Ponieważ sypialnia powinna być przede wszystkim wygodna. Tak zaplanowana i urządzona, aby w nocy nabierać w niej sił, a rankiem ochoty na powitanie kolejnego dnia.

Sypialnia w bieli

Co należy wziąć pod uwagę przy aranżacji sypialni aby spełniała ona powyższe warunki?

Istotne jest samo położenie sypialni, które to powinno zapewniać możliwie jak najlepszą izolację od hałasów dobiegających z zewnątrz. Ważne jest, na którą stronę wychodzą okna sypialni. Sypialnia położona od strony południowej jest jasna, ale  jest w niej gorąco w godzinach południowych. Sypialnia od strony zachodniej  będzie się nagrzewała po południu, natomiast sypialnia po stronie wschodniej jest dobrym rozwiązaniem dla osób wcześnie wstających (od wczesnych godzin będzie świeciło słońce). Sypialnia położona po stronie północnej będzie ciemna i ponura. Jeżeli ulica przy której stoi nasz dom jest ruchliwa, sypialnię warto umieścić od strony ogrodu. W wypoczynku mogą przeszkadzać również dźwięki dobiegające z wnętrza domu. –  sypialnia musi być wyraźnie oddzielona od strefy dziennej mieszkania Dlatego najlepiej umieścić to pomieszczenie z dala od źródeł hałasu dobiegającego np. z kuchni czy salonu.

Sypialnia nowoczesna

W sypialni ważna na jest także kolorystyka.

Wybierajmy kolory, w otoczeniu których dobrze się czujemy i odpoczywamy. Kolorystyka sypialni może ograniczać się do bieli lub pasteli, ale można użyć także bardziej zdecydowanych kolorów takich jak czerwień, fiolet czy zieleń. Bardzo dobrym rozwiązaniem w sypialni są tapety, które nie tylko ozdabiają ale także ocieplają i wyciszają pomieszczenie. Kolejną ważną rzeczą w sypialni jest odpowiednie łóżko oraz jego ustawienie. Zarówno łóżko, jak i materac powinny być wykonane z materiałów naturalnych. Podłoga w sypialni powinna być ciepła i miękka tak, aby stopy czuły przyjemny dotyk.  Może być wykończona litym drewnem lub panelami. Jeżeli zależy nam na miękkiej i ciepłej podłodze w sypialni można wykorzystać wykładzinę dywanową. Oczywiście należy też zadbać o odpowiedni nastrój, nie zapomnijmy więc o dodatkach takich jak odpowiednie oświetlenie, wazony i świece.

Sypialnia w brązie

Sypialnia w odcieniach szarości

Jeden komentarz

  1. Moim zdanie w sypialni ważna jest przede wszystkim kolorystyka. Gdy jest za dużo światła, to wystarczą rolety lub zasłony. Gdy za mało słońca można zrekompensować dodatkowymi światłami – to jest mój sposób na kuchnię bez okna – umieszczę w niej dużo lamp; co prawda na samej wizualizacji w Power Net+ nie widać większej różnicy gdy są i gdy ich nie ma, ale w gotowym pomieszczeniu powinno to zdziałać cuda. Nawet nie tak ważne jest „poprawne” ustawienie mebli, bo każdy ma jakieś przyzwyczajenia, które preferuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.