Główna / AGD / Wybieramy lodówkę

Wybieramy lodówkę

Wybieramy lodówkęLodówka jest elementarnym wyposażeniem każdej kuchni, to jeden z podstawowych sprzętów AGD. Aż trudno sobie wyobrazić jak przez wieki ludzkość radziła sobie bez tego urządzenia. W zmierzłych czasach lodówką określano specjalne wyizolowane pomieszczenie w którym panowała niska temperatura, aby ją uzyskać umieszczano w niej różne substancje o niskiej temperaturze (np suchy lód). Pierwsze  domowe lodówki zostały wprowadzone do sprzedaży dopiero w 1913 roku w Chicago.

Dzisiejsze lodówki możemy podzielić na:

 1. Lodówki – służą tylko i wyłącznie do chłodzenia. Nie posiadają zamrażarek. Temperatura panująca w środku waha się w granicach 2-6 stopni C.
 2. Lodówko – zamrażarki – Lodówki tego typu dominują na rynku. Posiadają zamrażalnik, umieszczony najczęściej w dolnej części. W zamrażalniku temperatura może spaść nawet do -25 stopni C.
 3. Lodówki typu „side by side” – Ten typ istnieje na rynku dosyć krótko. Lodówki posiadają podwójne drzwi otwierane skrzydłowo. Ze względu na dużą pojemność, polecane są do większych gospodarstw domowych.
 4. Lodówki do zabudowy – Urządzenia przeznaczone do zabudowania. Lodówkę tego typu charakteryzuje specjalna konstrukcja drzwi które umożliwiają ścisłą zabudowę w kuchni.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki

Decydując się na zakup lodówki, należy  dokładnie przyjrzeć się wszystkim parametrom technicznym i dodatkowym funkcjom, a przede wszystkim dostosować je do swoich potrzeb. Należy  więc  zastanowić się czy potrzebujemy lodówki wolnostojącej, czy też pod zabudowę; ile miejsca potrzebujemy i czy chcemy kupić chłodziarkę czy też chłodziarko zamrażarkę.

Warto też  zwrócić uwagę na wnętrze lodówki, a konkretniej na to, czy da się ono dopasować do naszych potrzeb. Ilość półek, balkoników, ilość szuflad w zamrażalniku – elementy te powinniśmy dobierać według swoich preferencji żywnościowych.

Przy zakupie nowej lodówki zwróćmy też uwagę na rodzaj materiału z jakiego wykonane są jej części. Najlepiej wybrać taką lodówkę, w której elementy wykonane są z gładkiego i śliskiego tworzywa sztucznego lub hartowanego szkła.  Po pierwsze dlatego, że łatwo jest je umyć i zachować w lodówce czystość. Po drugie, tego typu półki są odporne na pęknięcia, zarysowania oraz wytrzymują kilkukilogramowe obciążenia. , a unikajmy raczej chropowatych powierzchni, które ciężko się czyści.

Klasy konsumpcji energii.Skoro zdecydowaliśmy już jaki typ lodówki,  i o jakich gabarytach będzie dla nas najodpowiedniejszy, nadchodzi czas by zastanowić się nad jej docelowymi parametrami technicznymi. Nie zapominajmy, że sprzęt ten pracuje bez przerwy, przez okrągły rok. Nie bez znaczenia będzie wysokość rachunków, które trzeba będzie comiesięcznie płacić za energię elektryczną. Lodówka służyć nam będzie całe lata, nie zapomnijmy więc przed sfinalizowaniem zakupu zapytać o klasę energetyczną interesującego nas modelu. . Najbardziej oszczędne są modele posiadające klasę efektywności energetycznej A, klasa G natomiast oznacza, że mamy do czynienia z prawdziwym pożeraczem energii. Dziś sprzęt chłodniczy obwarowany jest pokaźnym pakietem wygodnych funkcji, które w znacznym stopniu wpływają na komfort jego użytkowania.

Oto najciekawsze z nich:

 • Lodówka akcesoriaNo frost – funkcja zapobiegająca tworzeniu się szronu i lodu w zamrażalce.
 • Szybkie schładzanie – kiedy potrzebujemy schłodzić jakąś potrawę w krótkim czasie.
 • Stelaż na butelki – jest to specjalny stelaż na butelki i większe słoiki chroniący przed stłuczeniem.
 • Niezależna zmiana temperatury w chłodziarce i w zamrażarce.
 • Pojemnik na warzywa.
 • Pojemnik na lód w kostkach.
 • Powłoka antybakteryjna – wnętrze lodówki pokrywane jest specjalnym preparatem antybakteryjnym który chroni żywność.
 • Automatyczne rozmrażanie.
 • Kostkarka do lodu – lodówki wyposażone w tę funkcję podłącza się do wodociągu, i automatycznie tworzą kostki lodu.
 • Odświeżacz powietrza – lodówka posiada specjalny, wymienny filtr, który zwalcza charakterystyczny zapach żywności.

Decydując się na zakup lodówki, należy  dokładnie przyjrzeć się wszystkim tym parametrom technicznym i  funkcjom, a przede wszystkim dostosować je do swoich potrzeb. Tylko wtedy mamy pewność satysfakcji z zakupionego towaru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.