Wybieramy sedes

W języku potocznym sedesem nazywamy deskę klozetową. Ktoś może rzec, że deska to deska, nic nadzwyczajnego, ale niektórzy traktują sedes jak tron królewski, który musi być przede wszystkim wygodny. Deski sedesowe mogą być wykonane z różnych materiałów, mają różnorodne wzory i kolorystykę. Dodatkowo mogą różnić się między sobą takimi parametrami jak rozmiar, kształt czy posiadaniem dodatkowych opcji.
[ad name=”gora”]

Zanim kupimy sedes

Kupując deskę sedesową musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie każda deska będzie pasować do naszej muszli klozetowej. Co zatem należy wiedzieć i co sprawdzić, aby dokonać odpowiedniego wyboru? Przede wszystkim najważniejszą sprawą jest ustalenie pasującego rozmiaru deski. Aby tego dokonać musimy znać prawidłowy rozstaw zawiasów, za pomocą których montowany będzie sedes, a także musimy wiedzieć jaką długość oraz szerokość ma muszla klozetowa. Zawiasy mogą być wykonane albo z tworzywa, albo z metalu, najczęściej stali szlachetnej. Niewielkie różnice pomiędzy wymiarami deski oraz muszli można w większości przypadków wyregulować za pomocą śrub łączących oba elementy. Kształty desek odpowiadają kształtom dostępnych muszli klozetowych.

Materiał na deskę sedesową

Kilkanaście lat temu w sklepach można było jedynie nabyć sedesy wykonane z plastiku, obecnie oferta pod tym względem jest bardzo różnorodna. Deski z polipropylenu oraz plastiku miękkiego są w dalszym ciągu bardzo popularne. Są ciepłe w dotyku, co ma duży wpływ na komfort korzystania z WC. Ich zaletą jest przede wszystkim niska cena, a wadą słaba odporność na zarysowania oraz luzowanie się śrub w miarę upływu czasu. Deski wykonane z plastiku twardego cechują się trwałością oraz łatwością w utrzymaniu w czystości. Mogą być białe lub różnokolorowe. Eleganckie deski drewniane będą się świetnie prezentować w  klasycznych pomieszczeniach. Ich minusem jest stosunkowo trudne czyszczenie. Bardzo oryginalnym rozwiązaniem są deski z żywicy poliestrowej. Mają one postać żelowych, przezroczystych nakładek. W ich wnętrzu można umieścić różne kolorowe ozdoby, na przykład pływające rybki. Drogie i niezniszczalne – tak w wielkim skrócie można opisać sedesy wykonane ze stali szlachetnej.

Dodatkowe możliwości

Deski sedesowe mogą posiadać kilka dodatkowych opcji. Deski wykonane z plastiku twardego bardzo często pokryte są specjalną powłoką zawierającą środek antybakteryjny. Z kolei deski dwu funkcyjne posiadają wbudowaną baterię bidetową. Tego typu deska umożliwia połączenie dwóch urządzeń w jedno, co jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku łazienek o niewielkich rozmiarach. Ponadto deski sedesowe mogą posiadać tak zwany system wolno opadający, który zapewnia powolne i samoczynne ich opadanie. Mechanizm ten może być przydatny, gdy w domu mieszkają małe dzieci, które z natury są ciekawskie świata i nie zważają na tak przyziemne sprawy jak możliwość przycięcia palców popchniętą z całej siły deską klozetową. Jeśli o małych dzieciach mowa to oryginalnym pomysłem są również deski podwójne zawierające dwa typy sedesów: zwykły o standardowych rozmiarach oraz mniejszy, przeznaczony specjalnie do korzystania przez dzieci. Jeśli jesteśmy dość wybredni i wygoda to dla nas rzecz święta, to deski wykładane miękką nakładką powinny spełnić nasze wymagania.

Wybór deski sedesowej, wbrew pozorom, jest sprawą równie ważną jak wybór muszli klozetowej. Obecnie nie jesteśmy już skazani tylko i wyłącznie na plastikowe, białe deski, które po pewnym czasie użytkowania żółkną i telepią się na boki. Producenci oferują nam deski w przeróżnych barwach, a dekoracje na niektórych czynią z nich wręcz elementy ozdobne łazienki.

One comment

  1. Ciekawe kiedy w Polsce stanę się ogólnodostępne deski sedesowe takie jak mają np. w Japonii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *