Wyciszanie mieszkania – 3 najważniejsze rzeczy

Nadszedł dzień wielkiej przeprowadzki. Nasz wymarzony własny dom czeka już na nas, budowany w pocie czoła, świeżutko wytynkowany i pomalowany, pięknie urządzone i pachnące nowością pokoje zapraszają do swoich wnętrz. Myślimy sobie, że to będzie nasza wiecznie trwająca oaza spokoju, że po całym dniu pracy, będziemy mogli cieszyć się błogą ciszą. Pierwszy przejeżdżający drogą tir wzbudził w nas lekki niepokój, ale myślimy sobie co tam, jeden tir na cały dzień da się przeżyć. Jakież jest nasze zdumienie, gdy przez godzinę pod naszym nosem przejechało 10 tirów, ciągle dźwięczy nam w uszach warkot ich silników. I jeszcze ciągle ujadające psy sąsiadów i skrzypiąca podłoga w każdym pokoju. Nasza cierpliwość kończy się, po niecałym dniu mieszkania, w chwili, gdy nad naszym domem przelatuje helikopter, którego lądowisko znajduje się nieopodal naszego domu. I cały urok pryska w jednym momencie. Jak ustrzec się przed takimi “niespodziankami”? Już podczas budowy domu należy zadbać o zminimalizowanie przedostającej się do domu ilości hałasu.

[ad name=”gora”]

1. Dźwiękoszczelne ściany

O właściwą akustykę naszego domu powinien zadbać jego projektant. Do każdej budowy należy podchodzić indywidualnie, nie można określić jakie technologie i materiały mają zostać użyte, aby każdy dom “nie hałasował”. Dobór materiałów zależy przede wszystkim od otoczenia w jakim dom będzie budowany. Dobry projektant powinien “rozeznać się” w terenie, należy wziąć pod uwagę bliskość torów kolejowych, lotniska, czy nawet innych zabudowań. Bardzo ważną sprawą jest właściwa izolacja akustyczna zewnętrznych ścian, stropu oraz dachu budynku. Najbardziej popularna technologia wyciszania wykorzystuje jako materiał dźwiękochłonny wełnę mineralną, skalną lub szklaną. Grubość warstwy izolacyjnej powinna wynosić minimum 15 centymetrów. W nowoczesnym budownictwie bardzo dobre parametry uzyskuje się dzięki budowaniu ścian trójwarstwowych, na które składa się osłona, izolacja oraz właściwa ściana konstrukcyjna. Konstrukcja ścian powinna być wykonana z ciężkich i masywnych materiałów budowlanych, na przykład z bloczków silikatowych.

2. Okna, które chronią przed hałasem

Producenci okien robią wszystko, aby ich produkty były coraz lepsze. Parametry dzisiejszych okien są imponujące. Dobrze wykonane szyby zapewnią nam małe straty ciepła przy jednoczesnej ochronie przed nagrzewaniem budynku, odpowiednią wentylację domu nawet przy zamkniętych oknach oraz stanowią świetną izolację akustyczną. Okna, które skutecznie zablokują drogę chcącemu wedrzeć się do naszego domu hałasowi, wyposażone są w dźwiękoszczelne szyby zespolone, w których poszczególne warstwy szkła mają różną grubość i dodatkowo są one oklejane specjalną folią. Duże znaczenie ma również wysoka jakość wykonania oraz szczelność uszczelek okiennych.

3. Akustyczne drzwi

Drzwi zewnętrzne stanowią ważny element domu. Chronią go przed włamaniem, utratą ciepła oraz nadmiernym hałasem. Bardzo dobrą izolację akustyczną i jednocześnie termiczną zapewnią drzwi wykonane z drewna. Należy jednak zwrócić uwagę, aby drewno użyte do ich wyrobu było odpowiednio zaimpregnowane. Inaczej drzwi mogą się odkształcać pod wpływem wilgoci, co spowoduje większą przepuszczalność hałasu pochodzącego z zewnątrz. Najlepszy wskaźnik izolacyjności akustycznej posiadają jednak drzwi wykonane z utwardzonego PCW. Natomiast drzwi z włókna szklanego nie dość, że dobrze chłoną hałas to jeszcze łączą w sobie zalety zarówno drzwi drewnianych jak i z PCW.

Komfort mieszkania we własnym domu zapewnia nam przede wszystkim ciepło i cisza. Nowoczesne technologie i metody stosowane w budownictwie pozwolą nam na osiągnięcie tych dwóch, jakże ważnych w życiu człowieka czynników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *