Główna / Aranżacja wnętrz / Elementy wystroju / Wykończenie posadzki – podłoga z drewna

Wykończenie posadzki – podłoga z drewna

Drewniana podłogaPodłoga to jedna z powierzchni w pomieszczeniach na którą należy zwracać szczególną uwagę. Drewniana posadzka to oczywiście podłoga z wykonana z różnych gatunków drewna, poza tym można ją wykańczać na wiele sposobów. Drewnianą podłogę możemy bowiem poryć farbą, bądź bejcą i lakierem, każdy z tych sposobów jest równie piękny i efektowny, jednak że  posiada także pewne słabości, oraz powinien być odpowiednio traktowany. Drewniane podłogi nie są rozwiązaniem tanim jednak odwdzięczają się długowiecznością oraz wyjątkowymi walorami estetycznymi.

Jeżeli zastosujemy farbę na naszą drewnianą podłogę,

Osiągniemy wyjątkowo gładkie wykończenie oraz jednolity kolor, farba bowiem zakrywa całe usłojenie deski oraz naturalny kolor drewna, chyba że zastosujemy metodę przecierania po nałożeniu farby. Niestety jednak zastosowanie farby we wnętrzach sprawia iż podłogi szybko się wycierają, dlatego nie poleca się tego typu wykończenia podłóg do pomieszczeń przechodnich, jakimi są korytarz, schody oraz ganek wejściowy. Raczej postarajmy się stosować farby do pomieszczeń wewnątrz domu, gdzie spędzamy większość czasu na odpoczynku, czyli nie wycieramy pomalowanej podłogi. Jeżeli zaś chodzi o rodzaje farb stosowanych do malowania podłóg, są to emalie nadające powłoce wysoki połysk, bądź farby półmatowe, mniej błyszczące oraz zawierające dodatek utwardzający żywicy epoksydowej.

Jeżeli faktycznie zdecydujemy się na pomalowanie naszej drewnianej posadzki farbą, możemy pokryć ją jednolitym kolorem, ale możemy również pokryć ją cienką warstwą farby, a następnie zastosować technikę wycierania, dzięki czemu podłoga zmieni barwę, jednak usłojenie desek pozostanie widoczne. Możemy również zdecydować się na konkretne motywy dekoracyjne na podłogi, które również malujemy farbami emaliowymi do podłóg. Warto pamiętać, że nie tylko ściany zdobimy różnorodnymi kolorami oraz elementami dekoracyjnymi, również podłoga jest idealną powierzchnią do eksperymentowania oraz malowania na wiele sposobów, szczególnie gdy nie decydujemy się na kładzenie na niej dywanu.

Drugim sposobem pokrycia podłogi jest jej bejcowanie.

Za pomocą tej techniki zmieniamy kolor podłogi drewnianej, jednak całe usłojenie pozostaje niezmienione i widoczne, dzięki czemu uzyskujemy ciekawy efekt dekoracyjny. Zanim jednak zaczniemy bejcowanie, pamiętajmy o zatkaniu wszystkich porów oraz szczelin, jak również o wyszlifowaniu powierzchni podłogi, aby była odpowiednio gładka. Rozprowadzanie bejcy musi odbywać się równomiernie, bez pozostawiania zacieków oraz ciemnych plam. Gdy już wybejcujemy podłogę odpowiednim kolorem, powinniśmy ją pokryć lakierem utwardzającym, chyba że zastosowana bejca posiada w sobie od razu lakier utwardzający. Kiedy zaś pomalujemy podłogę raz, warto ją ponownie wyszlifować drobniejszym papierem ściernym, aby po położeniu ostatniej powłoki lakieru oraz po wyschnięciu, podłoga pozostała lśniąca i gładka. Jeżeli nie znamy się na farbach, bejcach oraz lakierach do drewna, warto zasięgnąć się porady fachowca.

Podsumowując możemy powiedzieć, że w pomieszczeniach przechodnich stosuje się twardsze drewno, albowiem nie ulega ono wgnieceniom i uszkodzeniom mechanicznym, należy również pamiętać o zastosowaniu drewna do optycznego powiększania bądź pomniejszania pomieszczeń, mowa tu o małych elementach drewnianych jak parkiet oraz o podłużnych i szerokich deskach. Warto również pamiętać o wcześniejszym ułożeniu drewna w określonym pomieszczeniu, aby odleżało kilka dni a nawet tygodni, przed jego umocowaniem oraz pokryciem odpowiednią powłoką farby, bejcy oraz lakieru. Nie należy również mieszać kilku metod pokrywania posadzek drewnianych, bowiem zarówno farba nie przyjmie się na lakier, oraz na odwrót lakier nie będzie trzymał się posadzki drewnianej pomalowanej farbą. Wszystkie powłoki kładziemy bowiem na surowe drewno.

Jeden komentarz

  1. Ze swojej strony polecam jeszcze jeden sposób wykończenia podłogi drewnianej. Ta technika to ługowanie i olejowanie na biało. Dzięki takiemu wykończeniu możemy uzyskać niepospolity i ciekawy efekt na praktycznie każdym gatunku drewna. Informacje i filmy zawarte na tej stronie http://budomaxparkiety.pl/zakres-uslug/bejcowanie-i-lugowanie-podlog.html pozwolą na lepsze zrozumienie tej techniki zabezpieczania podłóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.