Wymurujmy sobie meble kuchenne

Murowane meble kuchenneKiedy myślimy o meblach kuchennych, zwykle mamy na myśli zabudowę kuchenną w postaci typowych lub nietypowych, ale jednak tradycyjnych szafek. Często jest to także kupiona, gotowa kuchnia, ale nadal są to po prostu szafki. Ale bywają miejsca, gdzie nie ma konieczności stosowania takich konwencjonalnych rozwiązań. Tam, gdzie mamy klimat wiejski, albo pragniemy taki uzyskać, jest jeszcze inna możliwość stworzenia mebli kuchennych. Spróbujmy wyobrazić sobie taki obrazek, kiedy w naszej kuchni zamiast rzędu tradycyjnych szafek, pojawia się murowana taka oryginalna, zabudowa z cegły, z gipsowo-kartonowymi półkami. Drzwiczki zastępują zasłonki, a blat zdobią płytki w kolorze kamienia.

[ad name=”gora”]

Kuchnia murowana

Surowa cegła idealnie pasuje do mieszkania w stylu wiejskim czy rustykalnym, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaprosić ją także do nowoczesnego wnętrza, ważne tylko aby styl pozostał spójny. Ten naturalny materiał znajduje we wnętrzach szerokie zastosowanie, nie tylko do zwykłego wznoszenia ścian nośnych czy działowych, ale także jako budulec różnego rodzaju elementów małej architektury. Możemy użyć jej m.in. do wykonania kominków, występów w murze służących jako regały, podestów zastępujących szafkę rtv, więc dlaczego nie mielibyśmy spróbować tego materiału do zabudowy kuchennej? To także kolejna możliwość wykorzystania tego jakże trwałego materiału.
Do całej akcji musimy podejść jak do każdej normalnej zabudowy kuchni. Najpierw należy zmierzyć kuchnię i zastanowić się, czego w niej potrzebujemy. Musimy zastanowić się ile powierzchni do przechowywani jest nam potrzebne i jakiego typu. Szafki muszą być odpowiednio duże i funkcjonalne. Należy także rozsądnie rozplanować umiejscowienie urządzeń AGD. Tu pewną presję nakłada brak późniejszej możliwości przestawienia, ale podobnie ma się sprawa w kwestii zabudowy z płyty.

Taki ciąg kuchenny może powstać wzdłuż jednej lub dwóch ścian. Możemy także, w przypadku większej ilości miejsca zafundować sobie efektowną, klinkierową wsypę. Niezależnie od opcji, na początku w miejscu, gdzie zaplanujemy takie meble kuchenne, powinna powstać podmurówka z cegły. W ten sposób powstanie cokół, na którym można wymurować słupki, stanowiące boki szafek. Powinny one mieć wysokość około 83 cm, tak, aby blat znalazł się na poziomie 85 cm, jednakże jest to jedynie pewien standard, więc możemy dostosować wysokość do swoich potrzeb. Odstępy między słupkami należy dopasować do szerokości płyty i zlewozmywaka. Do słupków przymocowany zostanie potem blat z wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej, który wykończyć można płytkami gresowymi, dla zachowania stylu kuchni. Jeśli te same ułożono także na ścianach nad blatem, a później na podłodze lub wykończono nimi tylko wąski pas tuż przy zabudowie, to styl kuchni będzie bardzo spójny. Można je także pokryć blatem drewnianym lub płytą imitującą drewno, do czego można dopasować drewniane dodatki.
Półki wykonać należy z profili stalowych i płyt g-k, mogą być także drewniane lub z płyty pilśniowej. Na koniec pozostaje montaż oświetlenia. W takiej kuchni pasują tradycyjne w kształcie lampki, które mogą być nad blatem powieszone na ścianie w formie kinkietów. W takiej kuchni raczej nie wpasują nam się nowoczesne lampy, a ponieważ nie ma szafek górnych to mamy miejsce na efektowne kinkiety, np. w stylu rustykalnym. Dopełnieniem aranżacji będzie zlewozmywak w kolorze miedzi lub mosiądzu, także kran i kurki powinny być podobnie stylizowane.
Kiedy planujemy także murowaną wyspę z klinkierowej cegły, to nad nią może się znaleźć reling zwisający pod sufitem, gdzie można zawiesić miedziane lub mosiężne chochle czy starodawne garnki. Do tego centralnie nad wyspą powinien zawisnąć stylizowany żyrandol kuchenny, taki jak kinkiety.

Drzwiczki do szafek takiej murowanej kuchni mogą stanowić zasłonki z materiału lub mini rolety z bambusa. Ale dobrym pomysłem będą też zwykłe, ażurkowe drzwiczki sosnowe. To dość kłopotliwe, ponieważ należy nawiercać w cegle dziury pod zawiasy, ale widok jest wart zachodu.
Taka kuchnia ma sporo zalet, ale także wady. Podstawową zaletą jest niewątpliwie oryginalność, niepowtarzalny styl i klimat. Ponadto taka kuchnia jest niezwykle trwała, kiedy zostanie wykonana z dobrej jakości klinkieru. Można także wykonać zabudowę z surowej cegły, którą potem można zabezpieczyć bezbarwnym lakierem. Dobrze zabezpieczona kuchnia ceglana będzie odporna na zabrudzenia, nie ma szans, aby spłonęła w pożarze. Także uszkodzenia mechaniczne nie będą się jej imać, nawet blat, ponieważ z gresu, nie będzie nosił śladów po krojeniu i innych niecelowych poczynaniach domowników. To prosta kuchnia na lata, ale nie sposób nie zauważyć tu także wad. A pierwszą może być ta właśnie długowieczność, ponieważ wymiana takich mebli niesie za sobą konieczność wyburzenia zabudowy, a to dość kłopotliwe. Z problemem może także kojarzyć się pracochłonność wykonania, ponieważ tu nie mamy możliwości późniejszego regulowania krzywych szafek, wszystko musi być wykonane wzorcowo prosto. Dodatkowo, później dla dopełnienia efektu, należy dokładnie wypełnić i wykończyć fugi. Poza tym pewnego rodzaju blokadą jest nośność stropu. Jeśli taka murowana kuchnia nie będzie się znajdowała na parterze, to warto zasięgnąć rady architekta, który wykona stosowne obliczenia, a nam zafunduje spokój sumienia. Wadą może także być dla wielu osób fakt, że zasłonki stanowiące drzwi czy cienkie ażurki sosnowe nie zatrzymają kurzu, który będzie wnikał do szafek. Ważną wadą jest brak górnych szafek, co często ogranicza możliwości przechowywania różnych rzeczy.

Wad i zalet jest podobna ilość, a i tak musimy zdecydować sami. Jeśli taka kuchnia pasuje do stylu panującego w domu. Jeśli odpowiada nam taka estetyka, mamy dość miejsca, aby wybudować także wyspę i nie będziemy cierpieli na brak górnych szafek, to taka kuchnia jest nas świetnym pomysłem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *