Główna / Aranżacja wnętrz / Wyspa kuchenna. Przykład na aranżację kuchni.

Wyspa kuchenna. Przykład na aranżację kuchni.

Istnieje wiele możliwości zaprojektowania układu naszej kuchni.  Jednym ze sposobów na dodanie dodatkowej przestrzeni do pracy, oraz podniesienie funkcjonalności jest umieszczenie w niej wyspy kuchennej. Wyspa kuchenna może mieć charakter po prostu stołu kuchennego, ale również możemy  na jej bazie stworzyć centrum robocze, lokalizując w tym miejscu zlewozmywak, kuchenkę, płytę grzejną i praktycznie każdy inny sprzęt kuchenny. Kluczowym będzie tylko uwzględnienie tego we wczesnej fazie projektu doprowadzając w miejsce usytuowania wymagane media jak gaz, woda, czy elektryczność. W ten sposób może powstać zintegrowane centrum do gotowania.

Wyspa kuchenna

Wyspa zmienia charakter pomieszczenia

Wyspa kuchenna nadaje naszej kuchni oryginalności równocześnie usprawniając pracę. Rozwiązanie to jeśli tylko pozwalają na to gabaryty pomieszczenia jest coraz częściej stosowane podczas projektowania mebli kuchennych. Jeśli tylko mamy wystarczającą ilość miejsca można popuścić wodzę fantazji i budować wielopoziomowe wyspy o różnych kształtach. Wyspa bardzo dobrze sprawdza się w kuchniach połączonych z salonem, oddzielając salon od kuchni przy zachowaniu spójności wystroju. Jednocześnie dając nam  również możliwość jednoczesnego  przygotowywania posiłków lub wykonywania innych zajęć nie tracąc kontaktu z gośćmi.

Wysokość wyspy może być taka sama jak reszty mebli, lub jeśli je przeznaczenie będzie bardziej ukierunkowane na funkcje towarzyskie może być nieco wyższa, będziemy mogli ustawić przy niej kilka barowych krzeseł tym sposobem tworząc z niej niewielki barek. Szczególnie dobrze sprawdza się to gdy ma charakter oddzielający salon od kuchni.

Na rynku można spotkać się również z ruchomymi wyspami osadzonymi na kółkach. Z racji mobilności mogą one pełnić funkcje stołu i dodatkowej pojemnej szafki w której doskonale się sprawdza. to że są ruchome pozwala na usunięcie ich w razie potrzeby zwiększenia miejsca. Niestety ograniczona jest możliwość montowania w nich urządzeń. Wyspa kuchenna może być zaprojektowana praktycznie w każdym stylu. Może być utrzymana w konwencji reszty mebli stanowiąc ich integralną całość, lub być kontrastem ożywiającym wystrój.

Podsumowując rozwiązanie na pewno warte uwagi, i jeśli tylko rozmiar i konstrukcja kuchni na to pozwala warto zastanowić się nad umieszczeniem go w naszym projekcie.

9 faktów o których powinieneś pamiętać projektując wyspę kuchenną.

 1. Upewnij się że kuchnia jest wystarczająco duża aby zastosować w niej wyspę kuchenną.
 2. Najprostszy sposób aby się o tym przekonać to ustawienie pustych pudeł na kształt wyspy jaką planujesz zbudować i sprawdzenie czy nie będzie problemu z wygodnym poruszaniem się po kuchni.
 3. Przemyśl jak chciałbyś wykorzystać możliwości jakie daje zastosowanie tego rozwiązania. Czy będzie to tylko dodatkowa powierzchnia blatu, czy może zamontujesz tam szuflady lub półki aby zwiększyć pojemność szafek w kuchni?
 4. Rozważ zastosowanie dwóch poziomów blatu jednego do celów użytkowych drugiego do celów ekspozycyjnych.
 5. Przestrzeń pomiędzy wyspą a resztą szafek powinna wynosić około  90 do 110 cm.
 6. Pamiętaj aby wysokość wyspy współgrała z wysokością reszty szafek w kuchni.
 7. Przestrzeń pomiędzy zlewem, kuchenką, i lodówką to tak zwany trójkąt roboczy. Kiedy planujesz rozmieszenie wyspy w kuchni staraj się nie zakłócić tego rozkładu  .
 8. Staraj się aby wyspa nie odbiegała znacząco stylem od wystroju reszty mebli kuchennych.
 9. Uwzględniając wielkość swojej kuchni rozpatrz zastosowanie wersji stacjonarnej, lub ruchomej.

Wyspa kuchenna

 

Dla posiadaczy mniejszych pomieszczeń wyspa kuchenna ze względu na spore potrzeby powierzchniowe to rozwiązanie raczej nie zalecane. Jednak jeśli komuś wyjątkowo odpowiada taki sposób organizacji kuchni warto zastanowić się  nad alternatywą która sprawdza się wyjątkowo dobrze w sytuacji kiedy dysponujemy mieszkaniem w którym połączono kuchnię z salonem , możemy wtedy zastosować równie ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne jakim jest barek kuchenny.

 

3 komentarze

 1. Wyspa kuchenna to bardzo funkcjonalne rozwiązanie niestety nie każdy ma wystarczająco miejsca aby sobie taką sprawić 🙁

 2. Wyspa kuchenna zawsze była moim pragnieniem, więc gdy nareszcie dysponowałam wystarczającym metrażem, było to moje pierwsze życzenie. Tak więc przyjaciółka zaproponowała mi parę pomysłów i niestety to było dużym błędem, bo…wszystkie mi się podobały i nie mogłam się zdecydować;) Wszystko dobrze się skończyło, ale przez długi czas nie mogła się pozbyć wątpliwości czy dobrze wybrałam;)

 3. W małej kuchni sprawdzi się wyspa ruchoma, na kółkach. Można ją w każdej chwili przesunąć do ściany. Ma dużo miejsca na garnki, sztućce, wino.. np taka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.