Wystrój wnętrza jadalni, jako oddzielnego pomieszczenia domu.

JadalniaJadalnia może być częścią kuchni, może być również jakąś częścią salonu, a może również być zupełnie oddzielnym i samodzielnym pomieszczeniem naszego domu. Wybór zależy wyłącznie od nas oraz od naszych możliwości przestrzennych jakie posiadamy w projektowanym mieszkaniu. Najczęściej jednak spotykamy rozwiązanie, gdzie to właśnie w kuchni znajduje się mały kąt z przeznaczeniem na jadalnie, my zaś spróbujemy opisać wystrój wnętrza jadalni, jako samodzielnego pomieszczenia naszego domu.
[ad name=”gora”]

Jadalnia główne zagadnienia.

Głównym meblem każdej jadalni jest oczywiście stół i to sposób jego ustawienia oraz oświetlenia jest najważniejszy, aby cały wystrój jadalni był zgodny z podstawowymi zasadami wystroju wnętrz. Po pierwsze musimy pamiętać, aby nie ustawiać stołu pod ścianą, albo w kącie przy dwóch sąsiadujących ścianach, wtedy bowiem możemy z niego korzystać jedynie w części, druga cześć jest zablokowana przez ściany. Najlepiej zatem ustawić stół na środku jadalni, gdzie z każdej strony będzie taki sam swobodny dostęp do krzeseł, które będziemy mogli również w wyważoną swobodą wysuwać i wsuwać pod stół. Jeżeli zaś zechcemy w jadalni urządzić przyjęcie z tańcami, zawsze możemy nasz stół umieścić pod ścianą, czyniąc z niego tak zwany „szwedzki stół” z wieloma przystawkami oraz zakąskami zimnymi.

Warto również pomyśleć o innych meblach do jadalni, takich jak kredens, czy duża witryna, w której to umieścimy nasze szkliwo oraz zestaw obiadowy, z którego korzystamy podczas uroczystych oraz codziennych posiłków organizowanych w jadalni. Równie praktycznym i funkcjonalnym meblem do jadalnie jest bufet, który posiada wiele szafek, półek oraz zakamarków do przechowywania wszelkiego rodzaju naczyń, a dodatkowy blat bufetu daje nam dużo miejsca na ustawianie gotowych posiłków na półmiskach oraz talerzach.

Światło w jadalni

Światło w jadalniKolejnym ważnym elementem wyposażenia jadalni jest odpowiednie światło, warto przy tym stół jadalny ustawić w pobliżu okna, aby dopływ strumienia naturalnego światła był jak największy, dodatkowo zaś należy centralnie nad stołem umieścić oświetlenie sztuczne ogólne. Jeżeli zaś jadalnia służy nam również do innych prac domowych oraz spędzania tam wolnego czasu wieczorami, pamiętajmy o ważnym oświetleniu miejscowym, bez którego wszelkiego rodzaju prace, a nawet zwyczajne czytanie książki jest niemożliwe. Warto tutaj rozpatrzyć zastosowanie oświetlenia na szynie montowanej do sufitu, które sprawdza się idealnie podczas przesuwania oraz rozkładania stołu jadalnego, bowiem oświetlenie ogólne szynowe możemy przesuwać, wraz z przemieszczaniem naszego stołu.

Ważne jest, aby światło padało równomiernie z góry oraz aby znajdowało się na odpowiedniej wysokości. Zbyt niskie zamontowanie lampy powoduje powstawanie cieni oraz oślepianie osób siedzących przy stole, natomiast zbyt wysokie umieszczenie lampy daje światło nadmiernie rozproszone.

Jadalnia wielofunkcyjne pomieszczenie

Jeżeli posiadamy naprawdę duże pomieszczenie przeznaczone na jadalnie, możemy je urządzić nie tylko jako miejsce spożywania posiłków, ale również jako miejsce do spożywania codziennej kawy, możemy to uczynić poprzez ustawienie pod jedną ze ścian foteli oraz niewielkiego stolika kawowego, gdzie również należy pamiętać o odpowiednim oświetleniu miejscowym oraz oświetleniu ogólnym.

Jadalnia to jedno z tych pomieszczeń, w którym nie ma zbyt wiele możliwości na gustowny i efektowny wystrój wnętrz, jednak przy odrobinie fantazji oraz dobrej pomysłowości, również w tym pomieszczeniu możemy uzyskać doskonały efekt dekoratorski, chociażby poprzez wyjątkowe ozdobienie okien oraz poprzez eleganckie i wytworne nakrycie stołu. Również ściany pozostawiają nam ogromne pole do popisu, możemy bowiem na nich umieścić kwietniki z pięknymi zielonymi roślinami oraz wspaniałe obrazy, które dodadzą całemu wnętrzu dodatkowego uroku oraz blasku.

Styl jadalniNie traktujmy tego pomieszczenia, jako wyłącznie miejsca do spożywania posiłków, postarajmy się aby również w tym wnętrzu można było odnaleźć wyjątkowy styl oraz wiele ozdobnych i przyciągających wzrok elementów wystroju wnętrza. Jeżeli zaś jesteśmy skazani na połączenie jadalni z kuchnią bądź salonem, pamiętajmy aby ten kąt wyróżnić odmiennym wystrojem i dekoracją, aby odznaczał się jako kąt jadalny w naszym salonie bądź kuchni, a nie był nieodłączną częścią tego pomieszczenia. Z jednej strony bowiem wszystkie pomieszczenia naszego domu powinny łączyć się w jedną spójną całość, z drugiej zaś każde z nich z osobna powinno posiadać indywidualny charakter oraz wystrój.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *