Główna / Aranżacja wnętrz / Zastosowanie bieli i barw neutralnych we wnętrzu.

Zastosowanie bieli i barw neutralnych we wnętrzu.

Jednym z najbardziej naturalnych a tym samym najpopularniejszym kolorem we wnętrzach jest biały. Kolor ten od zawsze kojarzy się z czystością, jest również najczęściej stosowaną barwą, głównie ze względu na doskonałe komponowanie się z innymi kolorami oraz ich odcieniami. Jeżeli zaś chodzi o barwy neutralne, to mowa tu o kolorach z domieszką bieli, gdzie barwy te nie przynależą do barw zasadniczych oraz do barw pochodnych. Jakie zatem kolory zaliczamy do barw neutralnych? Są to między innymi: kolor kości słoniowej, krem, jasny szary, który pochodzi od koloru czarnego oraz delikatny beż z rodziny brązów. Możemy również powiedzieć, że barwy neutralne to te, które występują w przyrodzie, bowiem mają one związek bezpośrednio z martwą i żywą naturą, czyli kamieniem, piaskiem, drewnem, wikliną i innymi.

Biel we wnętrzach

Zastosowanie bieli podczas urządzania pomieszczeń

Podczas wystroju wnętrz naszego domu bardzo często korzystamy z odcieni neutralnych, są one nawet wiodącymi barwami każdego wnętrza, bowiem idealnie komponują się z innymi kolorami, nigdy nie tworząc złego efektu, a raczej poprawny i elegancki efekt dekoracyjny. Jeżeli zaś chodzi o zastosowanie typowych materiałów naturalnych mających neutralne barwy, jak kamień, drewno czy piasek, wyglądają one we wnętrzach nie tylko elegancko ale również wytwornie, dzięki specyficznemu urokowi wyżej wymienionych materiałów. Dodatkowo zaś cechy charakterystyczne tych barw, to wesołość, przyjazność, harmonia i spokój. Jeżeli zdecydujemy się na położenie kamienia na podłodze, na jego tle idealnie będą komponować się wszystkie meble oraz dywany, jeżeli zaś użyjemy barwy kości słoniowej na ścianie, będziemy mogli dodatkowo ozdobić ją obrazami, czy innymi wiszącymi kolekcjami, a wnętrze będzie się wyjątkowo efektywnie prezentować. Kolejną ważną cechą odcieni neutralnych są ich właściwości wizualne odsuwania przedmiotów brzydszych, których nie chcemy bliżej pokazywać. Czyli jeżeli pomalujemy ściany na kolor kremu, będą one tłem, zaś głównymi elementami będą wiszące obrazy, stojące rzeźby oraz inne przedmioty dekoracyjne.

Kolory neutralne

Kolejną ważną właściwością kolorów neutralnych jest ich naturalny i znakomity wygląd niezależnie od tego jaką fakturą zostały położone, oraz czy znajdują się na ścianach, suficie czy też na podłodze. Możemy przy tym mówić o kolorach farb, tkaninach ozdobnych, materiałach na posadzki oraz innych materiałach ozdobnych na ściany i sufity we wnętrzach. Jednocześnie przy zastosowaniu neutralnej farby na ścianę, możemy ją urozmaicić poprzez nałożenie ozdobnej faktury za pomocą specjalnych narzędzi malarskich, jak wałki, gąbki, czy pędzle. Również samodzielnie przy pomocy zwykłego papieru bądź kawałka tkaniny, możemy uzyskać wyjątkową fakturę na ścianie.

Jak już wspomnieliśmy kolor biały to wymowa spokoju, harmonii oraz jednolitości we wnętrzu, zaś wnętrza w których one dominują wydają się optycznie większe i jaśniejsze, dlatego stosuje się je najczęściej w małych i przyciemnionych pomieszczeniach, aby je naturalnie rozjaśnić. Kolor biały w świetle naturalnym to ciepła i przyjazna barwa, niczym z wiejskiego, przytulnego klimatu, jednak po zastosowaniu oświetlenia sztucznego, często zamienia się w barwę zimną. Dlatego tak ważne jest używanie również innych kolorów, szczególnie tych ciepłych, do których należą: czerwony, żółty, brązowy, oraz wszelkie ich odcienie. Zastosowanie takie połączenia da nam gwarancję pożądanego ciepłego efektu we wnętrzu, niezależnie od rodzaju oświetlenia.

Podsumowując, możemy powiedzieć, ze pogodny i przyjazny nastój we wnętrzach to zastosowanie kolorów neutralnych, jednakże aby wnętrze nie było zbyt blade i bez wyrazu, należy barwy neutralne łączyć z innymi kolorami, najlepiej zaś stosować barwy ciepłe, aby nasze wnętrza były bardziej przytulne i przyjemne. Oprócz pokrywania ścian, sufitu oraz podłogi różnorodnymi materiałami w neutralnych kolorach, nie zapomnijmy również o dodatkach dekoracyjnych, jak obrazy, wazony z kwiatami, rzeźby oraz inne przedmioty zdobiące wnętrza. Dzięki tym wszystkim czynnikom, nie tylko uzyskamy pożądany efekt dekoracyjny, ale całość aranżacji wnętrza będzie miała swoisty charakter i elegancki wygląd.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.