Główna / AGD / Zmywarka niezbędny luksus… ?

Zmywarka niezbędny luksus… ?

Dzisiaj postaram się przybliżyć nieco urządzenie jakim jest zmywarka. Najwcześniejsze wzmianki na temat zmywarek pochodzą z przełomu IX i XX wieku. Pierwsze z nich wymagały ręcznego napędu. Zmywarki na stałe podłączone do instalacji wodnej pojawiły się na początku XX wieku. Początkowo stosowane raczej przemysłowo, w latach 70 XX wieku trafiły pod strzechy. Jeszcze do niedawna traktowana jako artykuł luksusowy, ostatnimi czasy coraz powszechniej spotykana w naszych gospodarstwach domowych. Do jej zalet poza tym że wyręcza nas od uciążliwego zmywania ręcznego zalicza się także to że na umycie tej samej ilości naczyń zużywa mniej więcej polowe wody jaką potrzebowali byśmy do wykonania tej samej pracy tradycyjnym sposobem.

Zmywarka w kuchni

Podstawowe informacje na temat zmywarki.

Średnie zużycie wody na jedno mycie to obecnie około 15 litrów, przy poborze prądu w granicach 1.05 kWh energii. Dla porównania zmywając ręcznie na tą samą pracę zużywamy minimum 30 litrów wody poświęcając w granicach 30 min czasu. Kolejną ciekawą zaletą jest temperatura wody używanej do zmywania, obecnie produkowane zmywarki potrafią zmywać wodą w temperaturze nawet 70 stopni Celsjusza dla porównania my robimy to w temperaturze do 50 stopni.

Jak większość innych urządzeń kuchennych przy zakupie zmywarki mamy wybór pomiędzy wolno stojącą a przeznaczoną pod zabudowę, która na dobrą sprawę ogranicza się do umieszczenia jej w ciągu kuchennych pod blatem, i przykrycia frontem i tu z uwzględnieniem opcji z odkrytym panelem sterującym lub zintegrowanym przykrywanym pełnym frontem. Między tymi do zabudowy a wolno stojącymi różnica w cenie sięga do 20%. Zmywarki poza podziałem na wolno stojące i te pod zabudowę dzielimy również ze względu na rozmiar.

W tym przypadku producenci oferują wybór pomiędzy szerokościami 60 a 45 cm. Właściwy dobór rozmiaru zmywarki zależy od tego jaką ilość naczyń zamierzamy w niej zmywać oraz od tego na ile pozwala nam wielkość kuchni. Przeciętna  o szerokości 60 cm mieści w sobie do 12 kompletów naczyń gdy wersja 45 cm w granicach 9 kompletów. Podsumowując zakup zmywarki to długoterminowa inwestycja która jednak systematycznie będzie nam się zwracać oszczędzając nasz czas, skórę rok, oraz wodę.

rzystać ze zmywarki

Zasady właściwego korzystania ze zmywarki

Poniżej zamieszczam kilka przydatnych wskazówek jak właściwie korzystać i dbać o zmywarkę.

  • Przed uruchomieniem zmywania upewnij się czy wszystkie kawałki jedzenia zostały usunięte z naczyń.
  • Ładuj zmywarkę właściwie większe i cięższe naczynia umieszczając na spodzie ( talerze, garnki itp.),  szklanki kubki w górnej części spodem do dołu. – Przed rozpoczęciem zmywania upewnij się że żadne naczynia nie stykają się ze sobą.
  • Zawsze używaj przeznaczonych do tego detergentów.
  • Staraj się aby woda do zmywania była miękka, twarda woda może uszkodzić zmywarkę oraz ma gorsze właściwości myjące.
  • Jeśli twoja zmywarka posiada filtry regularnie je sprawdzaj i dbaj o to aby były czyste.
  • Pamiętaj aby używać swojej maszyny kiedy jest w pełni załadowana, oszczędzisz na wodzie i nie będziesz niepotrzebnie zużywał podzespołów zmywarki.
  • Czyść swoją zmywarkę co najmniej raz w miesiącu usuwając pozostały tłuszcz i osad, używając do tego specjalnie do tego przeznaczonych środków.

Zmywarka pod zabudowę

Czy naprawdę potrzebuję zmywarki ?

Podsumowując zmywarka to urządzenie które z pewnością może ułatwić życie zwłaszcza w większych gospodarstwach domowych, znacząco skracając czas pochłaniany przez regularne zmywanie naczyń. Zwłaszcza jeśli kuchnia jest na tyle obszerna aby poświęcić do 60 cm w dolnym ciągu szafek, bez uszczerbku na ładowności.

Jednak dobrze w przypadku gdy zmywarka ma za zadanie obsługę osoby mieszkającej samotnie lub nawet pary, szczególnie w mniejszych mieszkaniach gdzie mamy zwykle ograniczone możliwości zagospodarowania przestrzeni kuchennej, sprawy nie koniecznie muszą wyglądać tak atrakcyjnie. Może okazać się że po wcześniejszym zbilansowaniu kosztów i korzyści, rozsądniej będzie zainwestować w porządny wielofunkcyjny zlewozmywak, wyposażony w odpowiedni osprzęt ułatwiający zmywanie. Zyskamy tym sposobem wielofunkcyjne narzędzie kuchenne oraz wydajniej wykorzystamy cenna przestrzeń w niewielkiej kuchni.

Funkcje zlewozmywaka kuchennego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.