Główna / Aranżacja wnętrz / Znaczenie dodatków dekoracyjnych we wnętrzach.

Znaczenie dodatków dekoracyjnych we wnętrzach.

Kiedy rozpoczynamy dekorowanie wnętrz naszego domu, często nie zastanawiamy się nad dodatkami dekoracyjnymi, czyli tymi najmniejszymi elementami dekoracji naszych wnętrz.Zazwyczaj zajmujemy się wyborem koloru farby na ścianę, wyborem poszczególnych mebli do salonu, czy do sypialnio, zaś kwestię dodatków pozostawiamy na sam koniec. Musimy jednak wiedzieć, że to właśnie dodatki dekoracyjne we wnętrzach mają ogromne znaczenie, nadają im smaku i odpowiedniego klimatu. Są niemalże nieodłącznym elementem wystroju każdego wnętrza, w którym pragniemy uwydatnić dany styl oraz nastrój, to właśnie dodatki podkreślają całość wystroju wnętrza.

Szczegóły wnętrza robią różnice

Wszystkie szczegóły i detale, którymi są właśnie niewielkie dodatki dekoracyjne stanowią niemalże klucz do osobowości i upodobań osoby, która je wybierała oraz komponowała we wnętrzu, dlatego ich dokładny i skrupulatny wybór jest tak ważny. Jeżeli bowiem dobierzemy wszelkie dodatki bardzo chaotycznie, ktoś będzie mógł powiedzieć o nas jako o osobie bez zainteresowań, o chaotycznym spojrzeniu na wystrój wnętrza, dlatego tak dokładnie trzeba dobierać je w zestawy i kompletu, aby w całości zaaranżowanego wnętrza wyglądały spójnie i elegancko.

Meble we wnętrzach

Aranżacja danego wnętrza to nie tylko zwyczajna komoda, czy sofa ustawiona przy ścianie, to również wazon  z kwiatami na kom odzie oraz odpowiednio i kolorystycznie dobrana kapa wraz z poduszkami do sofy. Jeżeli byśmy nie stosowali drobnych elementów dekoracyjnych, wnętrze mogłoby wyglądać pusto i bez wyrazu, dlatego taką wagę zawsze przykładamy do szczegółów. Kiedy już bowiem zakupimy wszystkie meble, wnętrze pomalujemy na odpowiedni kolor, oraz ustawimy odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, przyjdzie czas na dobieranie dodatków dekoracyjnych, takich jak: świece, rośliny, suche kompozycje kwiatów oraz elementy architektoniczne.

Pamiętajmy również, iż wyposażenie wnętrza w dodatki dekoracyjne nie oznacza po prostu ustawienie ich w każdym wolnym miejscu, bowiem zbyt duża ilość dodatków może sprawiać wrażenie przytłoczenia. Postarajmy się je wybierać stopniowo i z odpowiednim gustem, aby nie tylko pasowały do wystroju wnętrza, ale również idealnie pasowały do miejsca, w którym zostaną umieszczone. Aby sobie zaś pomóc, warto w tym przypadku zajrzeć do kilku poradników i albumów ilustrowanych z wystrojem poszczególnych wnętrz, być może jakiś pomysł aranżacji wnętrza nas urzeknie i zachcemy go zastosować w swoim domu.

Świece

Świece we wnętrzachWażnym, a przede wszystkim prastarym dodatkiem wyposażenia wnętrz są wszelkiego rodzaju świece. Dawniej były one jedynie praktycznym, środkiem do oświetlenia pomieszczeń, dziś częściej są używane jako dekoracja oraz stworzenie specyficznego nastroju i zapachu, używamy ich wyłącznie w razie awarii elektrowni, która dostarcza nam światła. Obecnie na rynku mamy przeróżne świece od zwykłych, po zapachowe, z plastrów miodowych, lecznicze i odstraszające owady, a każde z nich są pięknie wyrzeźbione, aby oprócz praktycznego zastosowania tworzyły również wyśmienitą dekorację.

Ich zastosowanie obecnie jest wszechstronne, stawiamy je na stole w jadalni, gdzie wspaniale zdobią stół oraz dodają każdemu posiłkowi wagi i uroczystości, na komodzie w salonie, gdzie zazwyczaj tworzą niesamowity nastrój, pomagają nam się odprężyć po minionym dniu oraz na półeczkach w łazience dla stworzenia wspaniałego klimatu i poprawienia nastroju podczas wieczornej kąpieli. Możemy wybrać zarówno kształt, wielkość jak i kolor świecy, bowiem minęły już czasy zwykłych białych świec, które służyły jedynie do oświetlania pomieszczeń o zmroku. Doskonałą dekoracją oraz elementem nastroju mogą być również zapachowe lampy naftowe.

Kwiaty

Od lat jednym z najważniejszych czynników dekoracyjnych wnętrz były kwiaty. Dawniej kiedy większość ludzi posiadała domki i gospodarstwa rolne, nieodłącznym elementem był ogródek z kwiatami, dziś kiedy większość z nas mieszka w blokowiskach i ciasnych mieszkaniach, musimy zadowolić się jedynie małymi kwiatami doniczkowymi. Jednak ich zastosowanie we wnętrzu jest niezbędne, nadają one bowiem nie tylko kolorystyki, ale również ciepła i naturalności każdemu wnętrzu naszego domu. W tym przypadku również nie chodzi o przytłoczenie wnętrza ogromem roślin, chyba że mamy specjalne pomieszczenie przeznaczone na oranżerię. Czasem nawet ustawienie jednego, ale efektownego i dużego kwiatka w doniczce nadaje całej aranżacji zupełnie innego wymiaru.

Kwiaty

Człowiek jest nieodłączną częścią środowiska naturalnego, dlatego również w małych mieszkaniach pragnie choć małymi akcentami łączyć się z naturą, toteż przy odpowiedniej pielęgnacji kwiatów doniczkowych, możemy się cieszyć ich różnorodną kolorystyką oraz wspaniałym zapachem. Tak samo jak kwiaty doniczkowe, również cięte kwiaty do wazonu zasługują na uwagę oraz na wkomponowywanie ich w całe wnętrze. Zdobią nasze wazony bardzo krótko, jednak w tym czasie rozświetlają wnętrza znakomitym kolorem oraz zapachem, wnosząc do nich blask i świeżość.

Jeżeli jednak nie mamy zbyt dużo wolnego czasu na pielęgnowanie żywych roślin doniczkowych, bądź przynoszenie i dbanie o cięte kwiaty w wazonie, warto zastanowić się nad kompozycjami z zasuszonych roślin oraz kwiatów, które wyglądają równie pięknie i nadają naszym wnętrzom specyficzny charakter oraz styl. Takie kompozycje możemy wykonać samodzielnie z suchych kwiatów i dodatków zakupionych w kwiaciarni, oraz poprzez umieszczenie ich w specjalnej ikebanie z gąbką, bądź możemy zakupić gotowe, których jest obecnie na rynku kwiaciarskim ogromny wybór. Suche kompozycje nadają się do dekoracji stołu, do przyozdobienia komód i witryn, nadają się również do postawienia na parapecie, zamiast zwyczajnych żywych kwiatów w doniczkach. Ten rodzaj dodatków do dekorowania wnętrz jest idealny dla wszystkich zabieganych i zapracowanych oraz do wyjątkowo zaciemnionych miejsc, gdzie żywe kwiaty miałyby złe warunki rozwoju.

Ornamenty

OrnamentyOstatnim detalem wystroju naszego wnętrza, jaki chcielibyśmy opisać i bliżej wam przybliżyć, są elementy architektoniczne, czyli wszystkie te elementy, które są częścią architektury i nadają wnętrzom wspaniałej przytulności. Są to wszystkie elementy stiukowe, gzymsy oraz girlandy, które obecnie możemy spotkać w sklepach z wyposażeniem wnętrz. W tym przypadku możemy na przykład dla podkreślenia stylu starego dworu, dorobić jakąś kolumnę bądź ozdobić narożniki oraz okna elementami ze stiuku, jest to sztuczny sposób zdobienia ścian, jednak po ich odpowiednim zamontowaniu oraz umalowaniu, wyglądają naprawdę atrakcyjnie oraz dodają wnętrzom wyszukanego i wyjątkowego uroku. Również wybicie w ścianie do drugiego pomieszczenia okna jest doskonałym pomysłem na wkomponowanie dodatkowej architektoniki, możemy bowiem je specyficznie ozdobić, a dodatkowo oświetlić wcześniej przyciemnione pomieszczenie.

 

Architektura oraz ogromny wybór dodatków do dekoracji wnętrz daje niepojętne i nieskończone możliwości dekoracyjne. Dzięki nim bowiem możemy stworzyć iście idealne i oryginalne wnętrza, które oczywiście będą nie tylko błyszczeć jako wyśmienicie wyposażone wnętrza, ale również będą odzwierciedlać naszą osobowość i charakter.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.