X

Typowe wymiary mebli kuchennych

Typowe wymiary mebli kuchennych to kluczowy aspekt podczas planowania zabudowy kuchni. Poza względami praktycznymi mający także wpływ na cenę tego przedsięwzięcia. Określenie planu pomieszczenia jest zadaniem kompleksowym, w którego skład wchodzą nie tylko meble, ale także różne urządzenia kuchenne coraz częściej spotykane w opcji pod zabudowę. Aby umożliwić połączenie ze sobą wszystkich elementów układanki, z reguły pochodzących od różnych producentów, projektanci wypracowali znormalizowane wymiary. Do nich stosuje się większość wytwórców mebli oraz sprzętu AGD przeznaczonego pod zabudowę oraz wymiary frontów kuchennych. Sytuacja taka umożliwia łatwiejszą integrację mebli ze sprzętem AGD oraz tańsze koszty produkcji półfabrykatów, z których powstają gotowe meble i urządzenia codziennego użytku wypełniające naszą kuchnię. [ad name=”gora”]

Szerokość szafek kuchennych

Przedział szerokości w czasach, gdy większość mebli kuchennych jest wykonywana na zamówienie pozostawia dzisiejszemu klientowi dosyć spore pole manewru, jeśli tylko szafka nie jest wykonywana pod zabudowę jakiegoś konkretnego urządzenia są producenci, którzy mogą wykonać na zamówienie szafki w dowolnych szerokościach. Jak się można domyślać niestety niesie to za sobą jednak dodatkowe koszty. Więc jeśli to tylko możliwe warto brać pod uwagę typowe wymiary mebli kuchennych podczas planowania zabudowy. Do takich większość producentów zalicza szerokości:

  • 150, 200, 300, 400, 500 , 600mm, z jednym frontem
  • 600(2 x 30),  800(2 x 40),  1000(2 x 50) mm przy zastosowaniu pary frontów.
Sprawdź jeśli szukasz więcej informacji na temat fronty do szafek kuchennych
Niektóre firmy jako wymiar standardowy podają także szafki szerokie na 450 i 900 mm, jest to już jednak kwestia indywidualna dla każdej oferty.

Wysokość mebli kuchennych

Wysokość dolnych szafek kuchennych

O ile górne szafki pozostawiają pewną swobodę w doborze ich rozmiaru, o tyle dolne szafki, jeśli chcemy aby współgrały z obecnie produkowanymi lodówkami, kuchenkami, czy pralkami są dostępne w w przedziale od 820 do 900 mm.

Pierwsza najczęściej spotykana to 820 mm od podłogi pomieszczenia, do szczytu szafki bez blatu, po nałożeniu blatu o grubości np 28 mm daje nam wysokość około  850 mm. Jest to najbardziej typowa wysokość, do której stosują się producenci sprzętu AGD oraz frontów produkowanych  dla mebli kuchennych. Proporcje takiej szafki to 100 mm pozostawione na listwę cokołową lub nóżki w zależności od konstrukcji oraz 720 mm na korpus.

Czasami można również spotkać nieco wyższe szafki o wysokości do 870 mm co w sumie z blatem daje 900 mm wysokości, różnią się one wymiarem listwy cokołowej lub nóżek, przestrzeń ta wtedy wynosi 150 mm korpus pozostaje w rozmiarze 720 mm. Z uwzględnieniem tego przedziału produkowane są wszelkie urządzenia AGD umieszczane pod blatem, zaopatrzone w regulację wysokości.

Wysokość górnych szafek kuchennych

Jeśli chodzi o górne szafki panuje większa dowolność, ponieważ nie są tak często powiązane z urządzeniami AGD powszechnie spotykane wysokości zaczynają się już od 400 mm, a kończą nawet powyżej 1000 mm, w zależności od oferty poszczególnych producentów. Najczęściej spotykane wysokości  to 600 oraz 720mm

Głębokość mebli kuchennych

Głębokość dolnych szafek kuchennych

To kolejny wymiar, istotny przy rozplanowaniu układu mebli kuchennych. Także w tym wypadku istnieją pewne typowe wymiary mebli kuchennych,  o których powinno się pamiętać. W tym wypadku  będzie zależny od powierzchni blatu, czyli od jego czoła do krawędzi opierającej się na ścianie.  Minimalny i zarazem uważany za standard to wymiar 600 mm, trzeba się do niego stosować jeśli chcemy między meblami umieścić kuchenkę, zmywarkę, zlewozmywak lub lodówkę, bo pod takie rozmiary są właśnie produkowane.

Osoby które z jakichś względów będą chciały zastosować płytszy blat mają tą możliwość jedynie na ścianach, na których nie będzie umieszczony żaden sprzęt AGD. Należy jednak pamiętać o tym, że typowa głębokość szafek większości producentów wynosi od 500 do 550 mm i dostosowana jest właśnie z myślą oblatach kuchennych głębokości 600 mm. Tak więc trzeba mieć  na uwadze ewentualne przeróbki również samych szafek.

Głębokość górnych szafek kuchennych

Typowa głębokość górnych szafek to około 300 mm. Jest to wymiar pozwalający na przechowywanie w nich większości naczyń z uwzględnieniem większych talerzy. Równocześnie umożliwiając wygodny dostęp do produktów znajdujących się w głębi górnych szafek.

Przestrzeń pomiędzy dolnymi a górnymi szafkami

Jest to  w pewnym zakresie kwestia indywidualna  i powinna być dobierana do wzrostu osoby, która będzie w danej kuchni pracować zaczyna się już od 450 mm wzwyż. Warto w tym przypadku mieć na uwadze kilka kluczowych aspektów:

  • Minimalną wysokość na jakiej powinien znajdować się pochłaniacz nad płytą grzewczą, jeśli będzie taki zamontowany w naszych meblach. Informacja na ten temat będzie znajdowała się w dokumentacji technicznej naszego wyciągu.
  • Całkowita wysokość ciągu mebli, która będzie szczególnie istotna, jeśli zdecydujemy się się na zastosowanie lodówki pod zabudowę. Jest to rozwiązanie, które w przeciwieństwie do wersji z lodówką wolno stojącą narzuca pewne ograniczenia, ponieważ ze względów estetycznych doży się do zachowania linii w w zabudowie.

Typowe wymiary mebli kuchennych – Szafki narożne

Kolejny rodzaj szafek powszechnie stosowanych w zabudowie kuchennej to tak zwane narożne szafki kuchenne.

Sprawdź, jeśli szukasz więcej informacji na temat szafki kuchenne narożnikowe

Dolne szafki narożne występują najczęściej w dwóch wersjach wymiarowych mniejszej, która zabudowuje naroże 900 x 900 mm oraz większej zabierającej przestrzeń 1000 x 1000 mm.

Górne szafki narożnikowe zwykle zabudowują  przestrzeń 600 x 600 mm. Dysproporcje powstałe, na skutek różnicy między wymiarami górnych i dolnych szafek narożnych można wyrównać stosując dodatkowe górne szafki w szerokościach 300 lub 400 mm w zależności od rozmiaru dolnego narożnika.

Typowe wymiary mebli kuchennych pod zabudowę

W tym przypadku powinniśmy odnieść się oczywiście do dokumentacji dostarczanej przez producenta sprzętu. Jednak, aby ułatwić wstępne rozplanowanie kuchni podamy najczęściej spotykane typowe wymiary mebli kuchennych pod zabudowę:

  • Zlewozmywaki: jednokomorowy – 500 mm, półtora-komory – 600 mm, dwie komory – 800 mm.
  • Lodówka: lodówki pod zabudowę zwykle montuje się w szafkach o szerokości 600mm, wysokość zależy od pojemności modelu na jaki się zdecydujemy.
  • Piekarniki – na rynku spotyka się piekarniki pod zabudowę w szafkach o szerokościach 600 oraz 900 mm.

Artykuł ten ma za zadanie usystematyzować pewne podstawowe reguły jakimi kierują się producenci mebli kuchennych w obecnych czasach i zapoznanie się z nim powinno być pierwszym krokiem jaki stawiamy podczas planowania zabudowy kuchennej. Aczkolwiek prosimy mieć na uwadze,  że informacje podane powyżej, to oczywiście kwestia podlegająca ciągłej ewolucji i w znacznym stopniu zależna od producenta naszych mebli . W związku z czy do informacji zawartych w  tekście prosimy odnosić się z odpowiednim dystansem i zawsze sprawdzać typowe wymiary mebli kuchennych jakie oferuje nam dostawca.

Jacek Sobiś:

View Comments (34)

  • Szukałam takiego artykułu, pomógł mi się lepiej zorientować podczas projektowania mojej kuchni.
    Pozdrowienia :)

  • Dziekuję za informację odnośnie typowych wymiarów szafek narożnych :) Bardzo mi przydatna

  • a moj kolega uparł się i wmawia standard szafki stojącej 75cm. Na zwrócona uwage dostał białej gorączki, piana w ... itd. A ma ludziom kłaśc kafelki i zacznie od 77cm ...... od podłogi . pierwszy kafel bedzie widoczny w połowie blatu - szkoda gadać.

    • Wysokość 75 cm ni jak ma się do standardowej wysokości dolnych szafek kuchennych. Biorąc oczywiście poprawkę na odchyły od normy poszczególnych producentów można zakładać że przytłaczająca ich większość zaproponuje, najczęściej spotykaną wysokość dolnych szafek czyli 82 cm plus blat. Bierze się to stąd że w masowej produkcji przyjęto jako najbardziej uniwersalną wysokość frontu 718 -720 mm, ewentualnie 600mm ale to dla szafek górnych.

      Czyli prosty rachunek daje nam 72 czasami 73 cm wysokości korpusu z frontem, plus przestrzeń na cokół zwykle 10 cm, czasami 15 dla osób wyższych. W tym momencie szafka bez blatu ma już 82 do 87 cm. W zależności od tego czy zastosuje się blat grubości 28 czy 38 mm gabaryty dolnego ciągu szafek będą przykrywały ścianę na wysokości +- 85/86 cm lub 90/91 cm.

      Kafelki zwykle wpuszcza się 5 do 10 mm, spotkać można także przypadki kiedy są one kładzione bezpośrednio na blat. Na końcu stosuje się sylikon, lub maskującą listwę przyblatową, która sama w sobie ma kolejne 25 do 40 mm wysokości.

      Tak wygląda to najczęściej, nie możemy jednak wykluczyć że znajomy znalazł firmę robiącą nieco niższe dolne szafki. Choć może to przysporzyć problemów z ich integracją do sprzętu AGD, tak czy inaczej zawsze warto konsultować sprawę wymiarów z producentem u którego zamawiamy meble.

  • witam napisze mi ktoś jak sie oblicza metry kwadratowe frontów meblowych?np 713mm na 39.6mm ile to jest metrów kwadratowych?chodzi mi o wszystkie typowe wymiary frontów.

  • Teoretycznie tak, ale wiele będzie zależało od tego jakiej głębokości będą boki takiej szafki. W praktyce 70/70 w przypadku szafki dolnej której głębokość standardowo wynosi około 58 cm licząc od ściany pomieszczenia jest rozmiarem zbyt małym, wystąpi problem dostępu do wnętrza szafki drzwiczki przy wersji łamanej miały by szerokość 2 razy po 12 cm. Chyba że w grę wchodzą ewentualnie płytsze szafki wtedy kosztem głębokości można uzyskać większy dostęp do wnętrza.

    Inaczej sprawa ma się gdyby wymiar dotyczył szafki górnej której głębokość to zwykle okolice 30cm. 70/70 to więcej niż standardowy stosowany w narożnej zabudowie wynoszący 60/60. W tym przypadku niema konstrukcyjnych, ani ergonomicznych przeciwwskazań. Jeśli niema ciekawszego pomysłu na wykorzystanie tych dodatkowych 10 cm można pokusić się o górny narożnik 70/70

  • Mam putanko jakie wymiary ma mieć blat szafki narożnej dodam że szafka ma 1 front o szer.ok.340mm

  • Witam,
    Bardzo fajny artykuł, dzięki niemu sam składam sobie kuchnię i od razu mam kilka pytań:
    1) Czy lepiej jest kupić/zrobić szafkę górną narożnikową w wymiarach standardowych 60/60 i do nich dorabiać szafki, które będą wisiały po boku
    2) Jak dokładnie obliczyć wymiary frontów w stosunku do wymiaru szaf
    3) Czy szafki górne otwierane do góry muszą mieć po obu stronach podnośniki gazowe?
    To na razie tyle, jak podczas pracy coś mi się nasunie to będę pytał
    Pozdrawiam

  • ad 1)Jeśli planowana jest kuchnia narożna najlepiej rozpocząć od zabudowy narożnika standardowo 60/60, ewentualną pozostałą podczas rozplanowani nietypową przestrzeń łatwiej będzie zabudować zwykłą szafką.

    ad 2)Zwykle fronty są o około 4 mm węższe niż szerokość szafki, czyli dla szafki o szerokości 400 mm front ma szerokość 396 mm, dla 600 mm będzie to w wersji dwu frontowej 396 x 2 lub jedno 596 mm. Wysokość to zwykle 8 mm mniej czyli przy wysokości szafek 720 mm front ma 712 mm. Jednak w tym przypadku wymiary zawsze należy skonsultować z producentem ponieważ mogą wystąpić minimalne różnice w oferowanej wymiarówce.

    ad 3) Dobór podnośnika będzie zależny od wielkości oraz masy frontu jaki miał by on wspierać oraz od specyfikacji samego podnośnika. W większości przypadków powinien wystarczyć jeden dobrej jakości podnośnik gazowy, oraz dwa zawiasy, jeśli po przetestowaniu okaże się zbyt słaby można zamontować dodatkowy.

Related Post