Kosze cargo w meblach kuchennych

Kosze Cargo są w dzisiejszych czasach jednym z ciekawszych rozwiązań jakie możemy brać pod uwagę  podczas projektowania kuchni. Mają one bezpośredni wpływ na  funkcjonalność oraz ergonomię naszych mebli kuchennych. Dzięki wykorzystaniu systemów koszy można całkowicie odmienić charakter oraz funkcję szafek, które w wersji z półkami nie należą do zbyt wygodnych w użyciu zwłaszcza gdy trzeba dostać się do zawartości w głębi szafki. Dlatego kosze cargo to temat, któremu warto przyjrzeć się bliżej podczas planowania rozmiarów oraz funkcji poszczególnych szafek wchodzących w skład kuchni.

Zastosowanie koszy kargo[ad name=”gora”]

Co to właściwie jest kosz cargo?

W najprostszych słowach jest to kosz wykonany z niewielkiej średnicy drutu, pokrytego chromem lub specjalną farbą.  Porusza się na specjalnych prowadnicach dzięki czemu istnieje możliwość chowania i wysuwania go z szafki, w której został zainstalowany. W zasadzie działania bardzo podobny do szuflady, jednak różnią się tym że wysuwając kosz cargo wysuwamy jednocześnie całą zawartość naszej szafki a nie pojedyncze sekcje jak w przypadku szuflad. Taka konstrukcja sprawia że kosze cargo przeznaczone są do składowania w nich przedmiotów przede wszystkim o wyższych gabarytach. Kosze cargo mają także inne zalety, są bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jeśli chodzi o zagospodarowanie wąskich przestrzeni, gdzie zastosowanie szuflad jest mało wydajne, a wąska przestrzeń takiej szafki wydatnie utrudnia dostęp do produktów składowanych jeśli stosowana jest wersja ze statycznymi półkami.

Przykłady zastosowania koszy cargo:

Wąski kosz CargoKosz cargo w wąskiej szafce– czasami zdarza się, że podczas projektowania do zagospodarowania pozostaje nam niewielka wnęka, zwykle wypełniało się ją wąską otwartą szafką z przeznaczeniem do składowania butelek. Rozwiązanie takie ma swój urok, jednak nie każdy lubi mieć otwarte szafki, na których zbiera się kurz. Poza tym nie ma  dużej wartości funkcjonalnej. Wraz z pojawieniem się koszy powstała możliwość rozwiązania tego tematu nieco inaczej.

Jedną z opcji jest, zlokalizowanie takiej szafki w sąsiedztwie kuchenki lub zlewozmywaka,  już 15 centymetrowa przestrzeń pozwoli na zastosowanie  bardzo wąskiego kosza, który idealnie będzie nadawał się na umieszczenie w nim butelek ze środkami czystość, w przypadku sąsiedztwa ze zlewem lub, gdy będzie zlokalizowany niedaleko kuchenki możemy umieścić w nim wszelkie oleje, butelki z sosami, opakowania cukru, maki, czy inne produkty, z których korzystamy najczęściej podczas gotowania.

Wysoki kosz CargoBardzo wysokie szafki cargo- jeśli istnieje potrzeba składowania większej ilości produktów lub jesteśmy zmuszenie do maksymalnego wykorzystania niewielkich gabarytowo pomieszczeń kuchennych często decydujemy się na zastosowanie wysokiej szafki gospodarczej. Dzięki temu zyskujemy sporo przestrzeni, gdzie można pomieścić się z naszymi zapasami lub, przez lata kolekcjonowanymi skarbami kuchennymi.

Zaletą takiej szafy, wyposażonej w statyczne półki jest jej pojemność. Jeśli planowane przeznaczenie przewiduje umieszczenie w niej po prostu wszystkich rzadko wykorzystywanych przedmiotów, będzie nadawać się do tego idealnie. Jeśli jednak chcielibyśmy zrobić w niej na przykład domową spiżarnię warto rozważyć zastosowanie wysokiego kosza cargo który znacznie poprawi organizację oraz dostęp do jej zawartości.

Kosz Cargo typu magickSzafki narożnikowekosze cargo sprawdzają się szczególnie dobrze jeszcze w jednym rodzaju szafek, są to tak zwane ślepe narożniki. Ślepy narożnik jest tak skonstruowany że dostęp do jego wnętrza jest mocno utrudniony, bo ma on tylko jedne drzwiczki, zwykle szerokości około 40 cm, kiedy cała szafka może mieć nawet 90 cm długości.

Generalnie jest to jedna z bardziej pojemnych szafek w kuchni, jednak wydostanie czegokolwiek z jej głębi może nastręczać naprawdę sporych problemów. I tym razem kosz cargo może okazać się pomocny. Istnieją w sprzedaży specjalne systemy przeznaczone właśnie do tego typu szafek, są one nieco bardziej skomplikowane niż tradycyjne kosze co przekłada się  na wyższą cenę jednak odmieniają obraz korzystania z takiej szafki diametralnie. Jest to w zasadzie system czterech półek na rolkach, zintegrowanych ze sobą w taki sposób że po ich wysunięciu mamy dostęp do zawartości całej szafki narożnej.

Jak można zastosować kosze cargo?

Wymiary koszy cargo

W sprzedaży spotykamy szeroki wybór koszy cargo.  Najwęższe przeznaczone do szafek o szerokości 15 cm przez 20, 30, 40, 50 cm  do najszerszych przeznaczonych do szafek o szerokości 60 cm. Zwykle w trzech zakresach wysokości pozwalających na montaż w standardowych szafkach dolnych do 82 cm oraz takich które stosuje się w  zabudowie wysokiej, kategoria midi od 120cm do 140 cm wysokości oraz maxi od 170cm do 210cm.

Zalety koszy cargo

  • wzrost funkcjonalności mebli
  • poprawa komfortu pracy
  • ułatwienie segregacji i dostępu do składowanych produktów
  • praktyczne wykorzystanie wąskich przestrzeni  w kuchni

Wady koszy cargo

  • podwyższenie kosztów wykonania mebli
  • zmniejszenie realnej przestrzeni wewnątrz szafek

Kosze cargo jako akcesoria do mebli kuchennych są jedną z ciekawszych możliwości ułatwienia ogólnego użytkowania oraz pracy w kuchni. Trzeba oczywiście liczyć się z tym że mogą podnieść całkowity koszt mebli, jeśli jednak budżet na to pozwala warto zastosować je przynajmniej w tych najbardziej krytycznych miejscach, jak sąsiedztwo zlewozmywaka czy kuchenki. Jeśli natomiast dysponujemy wystarczająco dużą sumą warto także wyposażyć szafkę narożną czy jedną wysoka szafę z przeznaczeniem na spiżarnię. Takie rozwiązania bardzo pomagają w życiu codziennym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *