W klasycznych kuchniach , choć może lepiej użyć słowa: starych, nieodzownym elementem był wielki stojący piec z czterema palnikami gazowymi ustawionymi w dwóch rzędach z nieodłącznym piekarnikiem. Trudno było sobie wyobrazić to pomieszczenie bez tego elementu wyposażenia i przez naprawdę wiele lat nic nie zmieniało się pod tym względem. Zastój panował zarówno pod względem technologii jak i nawet wzornictwa. Wprowadzenie kuchenek elektrycznych także nie było żadnym wielkim przełomem gdyż piec pozostawał praktycznie taki sam a jedyną różnicą było zastąpienie palnika na niewiele się od niego różniącą płytę. Dopiero większa popularność jednolitych blatów kuchennych przyniosła większe zainteresowanie ceramicznymi płytami grzejnymi, których zresztą prędzej w sprzedaży za dużo nie było.
Płyty grzejne na pierwszy rzut oka
Różnica między kuchenkami gazowymi a nawet elektrycznymi a ceramicznymi płytami grzejnymi jest fundamentalna. Przede wszystkim nie mamy tutaj dużego urządzenia AGD stojącego na ziemi tylko niewielkiej grubości płytę wstawiana bezpośrednio w blat. Może być ona niemalże całkowicie w nim zamaskowana zwłaszcza jeśli jest ona czarna a blat ma ten sam kolor. Pod płytą zyskujemy też dużo miejsca, w którym może pojawić się piekarnik albo po prostu szafka, zmywarka, zamrażarka czy cokolwiek innego. Nie ma tu żadnych ograniczeń.
Kolejna rzucająca się w oczy rzecz to całkowicie płaska powierzchnia płyty Nic nie stoi na przeszkodzie żeby nie można było odróżnić miejsca, w której blat przechodzi w płytę grzejną. Same pola grzejne (palniki) wydzielone są poprzez odpowiednie oznaczenia na urządzeniu a ich wielkość często nie jest ograniczona do konkretnych miejsc lecz można nią w miarę dokładnie sterować. Co nowocześniejsze urządzenia posiadają różnego rodzaju automatyczne systemy rozpoznawania stref, które powinny się nagrzewać. Chodzi o to, że jeśli garnek dotyka pola grzewczego tylko w określonej części to nie ma żadnego powodu by rozgrzewała się jego całość marnując energię. Czujniki tego typu są dość proste ale za to efektywne i doskonale spełniają swoją funkcję. Gładka powierzchnia płyt grzejnych jest też niezwykle łatwa w czyszczeniu.
Zasada działania i sterowanie płytami
Typowe płyty grzejne działają z wykorzystaniem jednej z 3 technologii rozgrzewania płyt grzejnych: spiralnej grzałki, skręconego przewodu grzejnego i pola halogenowego. Różnią się one czasem osiągania pełnej temperatury (odpowiednio: 15, 8 i 3 sekundy) oraz możliwością kontroli obszaru nagrzewania pola grzejnego. Pełną kontrolę nad wielkością pola grzejnego daje tylko ostatnia z tych technologii.
Sterowanie urządzeniem odbywa się albo przez klasyczne pokrętła albo przez bardziej zaawansowane systemy elektroniczne z wyświetlaczami LCD. Sterowanie mocy odbywa się skokowo, zazwyczaj w skali 1-9. Zaawansowane płyty pozwalają na dokładne programowanie czasu gotowania a także umożliwiają uruchamianie grzałek z opóźnieniem. Blokadą zabezpieczającą przed uruchomieniem urządzenia przez dzieci są często czujniki dotykowe, które odblokowują płytę tylko przy ich odpowiednim wzbudzeniu. Na początku użytkowania sprzętu bywa to uciążliwe lecz po przyzwyczajeniu się do tego zabezpieczenia, nawet się tego nie zauważa.
Bardzo ciekawą opcją montowana najbardziej zaawansowanych płytach jest możliwość ustawiania rozkładu pól grzewczych całkowicie dowolnie poprzez dotykowe wskazywanie ich pożądanych wielkości i położeń na samej płycie. Wygląda to tak, jakby sterowało się dotykowym ekranem telefonu komórkowego.
Pewnym problemem z płytami grzejnymi jest wysokie zużycie przez nie energii. Jeśli instalacja elektryczna w budynku jest stara to podłączenie ich po prostu do obwodu elektrycznego może skończyć się uszkodzeniem instalacji elektrycznej. Oczywiście stanie się tak tylko w przypadku starych instalacji i bardzo mocnych płyt grzejnych. Niemniej wskazane jest, nawet w nowych domach, by płyty podłączane były do własnych obwodów elektrycznych z własnym bezpiecznikiem. Takie rozwiązanie jest bardzo często stosowane przez architektów niezależnie od tego, czy zgłosimy taka potrzebę.
Płyty indukcyjne
Osobnym typem płyt grzejnych są płyty indukcyjne. Działają one, jak sama nazwa wskazuje, na zasadzie indukcji, dzięki czemu nagrzewają jedynie odpowiednio przygotowane do pracy z nimi dna garnków. Pozwala to na zmniejszenie zużycia energii do minimum gdyż grzeje się tylko garnek – nie nagrzewa się samo pole grzejne, powietrze między garnkiem a płytą i nie ma też zjawiska promieniowania cieplnego na boki. Nie marnujemy praktycznie ani wata energii[ad]