Jak zagospodarować szafkę pod zlewozmywakiem.

Szafka pod zlewozmywakiem to nieodłączna oraz integralna część każdej kuchni. Jest to obok szafek narożnych jedna  z trudniejszych do wykorzystania przestrzeni w naszych meblach kuchennych. Przede wszystkim ze względu na to że w sporej części wypełniona jest komorami zlewu, ale także wszelkiego rodzaju przyłączami, oraz odpływami wody. Po otwarciu typowej szafki pod zlewozmywak ukazuje nam się chaotyczna plątanina rurek, oraz przewodów, między którymi próbujemy wkomponować co się da. Zwykle środki czystości, kosze na śmieci itp.

Przy wykorzystaniu dzisiejszych możliwości w dziedzinie aranżacji przestrzeni w meblach kuchennych, pojawia się szansa ogarnięcia nieco bałaganu który panuje w tej jednej z kluczowych szafek kuchennych. Artykuł ten będzie miał za zadanie przybliżyć potencjalne opcje.

Szuflada pod zlewozmywakiem

Jednym z ciekawszych sposobów na to jak zagospodarować szafkę pod zlewozmywakiem będzie zastosowanie specjalnie wyprofilowanej szuflady. Pionierem w tej dziedzinie była firmy Blum , oraz Hettich, oferując takie rozwiązanie już od kilku lat, jednak od jakiegoś czasu pojawiły się także alternatywne wersje o podobnej funkcjonalności, oraz niższej cenie.

Szuflada pod zlewozmywakiem

Zaprojektowana w ten sposób szuflada, to nie tylko ciekawe wizualnie rozwiązanie, może ono być rozbudowane poprzez umieszczenie poniżej kolejnej tym razem już pełnowymiarowej szuflady, która nie tylko pozwoli na maksymalne wykorzystanie przestrzeni pod zlewem, ale także znacząco poprawi ergonomię mebla i dostęp do zawartości szafki.

Kosze na śmieci pod zlewozmywakiem

Kosz na śmieci był jednym z elementów który tradycyjnie lokowano w szafce zlewozmywakowej, sprawa skomplikowała się nieco w dobie powszechnie stosowanej segregacji śmieci. Aby ułatwić sobie dystrybucję naszych odpadów w zgodzie z obowiązującymi standardami w kuchni powinny znajdować się co najmniej  trzy oddzielne kosze.

Kosze pod zlewozmywak

Inne sposoby na organizację szafki pod zlewozmywakiem

Zastosowanie szuflad w szafkach niesie ze sobą sporo zalet, jednak ma także jedną dla wielu istotną wadę. Szuflady zwłaszcza renomowanych producentów wiążą się ze wzrostem kosztów mebli. W związku z tym Ci z nas którzy dysponują nieco mniejszym budżetem będą poszukiwać tańszych rozwiązań. Jest wiele sposobów aby uporządkować szafkę pod zlewem stosując odpowiednio skonstruowane systemy pólek, regałów, lub wieszaków montowanych na drzwiach. Patenty te pozwolą nam zaoszczędzić nieco pieniędzy nadal poprawiają organizację zawartości szafki.

Regały pod zlewozmywakiem

Bez względu na to czy zastosujemy droższe (systemy szuflad, wysuwane kosze), czy tańsze (regały, wieszaki na drzwi) rozwiązania naprawdę warto zadbać o organizację szafki zlewozmywakowej, poprawi to pojemność, warunki pracy w okolicach zlewozmywaka, ale także higienę w szafce, która dzięki poprawionej dostępności będzie łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Jeśli znalazłeś inspirację na pomysł na szafkę pod zlewozmywak, zobacz także artykuł na temat zagospodarowania szafki narożnej.

3 komentarze

  1. Bardzo funkcjonalne rozwiązanie, zwłaszcza gdy ma się tak małą kuchnię jak moja.

  2. czy pod zlewozmywakiem można trzymać np środki czystości i ziemniaki ? Czy to trujące?

  3. Organizacja miejsca w kuchni musi być!… Bardzo praktycznie rozwiązanie z koszami. Wiadomo segregacja, jest bardzo ważna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *