Ekologiczne mieszkanie

Walka o ekologię oraz czystość naturalnego środowiska przyrodniczego nie ogranicza się jedynie do pikiet o wolność zwierząt, czy też o zakaz wycinania lasów w tak dużych ilościach. Odzew widoczny jest również w stylu projektowania wnętrz, który nawiązuje do natury. Obecnie większość propozycji dotyczących umeblowania bazuje na ekologicznych wnętrzach, jeden bardziej urządzany jest z akcentami przypominającymi środowisko naturalne,  inny posiada jedynie nacisk na zastosowanie materiałów naturalnych. Wszystko zależy od pomysłowości oraz trendów występujących w projektach wystroju wnętrz w sposób ekologiczny, oraz od naszych osobistych preferencji i upodobań.

[ad name=”gora”]

Energooszczędny dom

Mimo, iż pozyskiwanie energii słonecznej znane jest od wielu, lat w polskich domach zagościło stosunkowo niedawno. Jeszcze wiele osób jest do tego stylu życia nastawionych sceptycznie, zaś ekologia i ochrona środowiska nie wszystkich obchodzi w równej mierze. Nie wszyscy wiedzą, że kolektory słoneczne zamontowane na dachu domu, dają potrzebne ciepło, jak również podgrzewają naturalnie wodę, dzięki czemu nie tylko dbamy o naturalne środowisko, ale również mamy energię zupełnie za darmo. Inwestycja w fazie budowy i instalacji jest kosztowna, ale korzyści z niej płynące są długofalowe i przede wszystkim nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Warto zatem pomyśleć o darmowym dobru naturalnym, jakim jest słońce. Jego możliwości są nieograniczone, a dzięki wykorzystywaniu naturalnej energii słonecznej, dbamy o tak ważną sferę, jaką jest środowisko naturalne.

Wystrój wnętrz w stylu ekologicznym…

Nie oznacza od razu odseparowania się od otoczenia, w którym się przebywa czy też wyjechanie na bezludną wyspę, spanie pod gołą chmurką, jadanie ananasów na śniadanie, wybudowanie sobie domku na drzewie i zrezygnowanie z wszystkich luksusów codziennego życia. To obraz raczej idealny, który wskazuje, jak naturalnie zjednać się z przyrodą. Często organizowane są takie rozrywki w stylu: „jeśli przetrwasz to dobrze…”, „próba samego siebie na tle dzikiej przyrody…”.

Wystrój wnętrz w stylu ekologicznym, to przede wszystkim zastosowanie naturalnych materiałów, takich jak kamień, drewno, ceramika oraz wszelkiego rodzaju materiały wtórne. Elementy dekoracyjne jakie możemy zastosować we wnętrzu, to meble ratanowe, zaś kolorystyka wnętrz powinna przeważać w delikatnej i ciepłej tonacji barw. Wszystkie elementy wyposażenia wnętrz winny kojarzyć się z ekologią. Soczysta zieleń sugerująca łąkę, po której stąpamy latem, barwy żółte nadające ciepło, dzięki czemu ma się wrażenie, że stąpamy po gorącym piasku, oraz wiele innych aspektów powiązanych z przyrodą.

Możemy również zastosować kolorystykę nawiązującą do dzikiej przyrody, czyli elementy które nadają mieszkaniu charakter drapieżny. Na podłodze dywan w kolorze pantery, meble również w tonacji brązowej z domieszką barw naturalnych. Mieszkanie nabiera wtedy klimatu dżungli, zaś sam właściciel idealnie czuje się w tak urządzonym wnętrzu.

Moda na ekologię we wnętrzach i nie tylko…

Nastała era osiedli oraz domów jednorodzinnych, budowanych zgodnie z trendami ekologii. Na potęgę powstają całe wioski ekologiczne, których maksymą jest żyć tak, jak natura nakazuje, czuć ją i z nią się zaprzyjaźniać. Nie brakuje entuzjastów na tego typu domy czy mieszkania. Ludzie są zmęczeni ciągłym przebywaniem w zgiełku i hałasie miasta, gdzie pełno smrodu oraz dymu. W mieszkaniu, aby żyć zgodnie z naturą, zaczynamy zwracać uwagę na oszczędność energii elektrycznej, coraz częściej wybieramy projekty instalacji pozyskującej energię z dóbr naturalnych. W modzie jest również segregowanie śmieci na szklane, plastikowe, papierowe oraz odpady organiczne.

Zatem nie tylko styl wystroju wnętrza nawiązuje do ekologii, ale również sposób zachowania się jego mieszkańców. Coraz częściej zauważamy problem dewastacji i globalnego zanieczyszczenia środowiska, a poprzez styl oraz sposób ekologicznego życia, utożsamiamy się z walką o dobro naturalnego środowiska.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *