Jak mądrze prać? Oszczędnoąć wody i energii.

Przeciętnie, w każdym domu pranie wykonywane jest dwa razy w tygodniu, ale w przypadku większej rodziny nawet i codziennie. Pralka jest trzecim, po lodówce i kuchence elektrycznej, najbardziej prądożernym urządzeniem domowym. Czy w jakiś sposób możemy ograniczyć spore zużycie energii podczas pracy pralki? Pranie jest czynnością niezbędną, wykonywaną stosunkowo często i regularnie.

Kilka, pożytecznych wskazówek

Przestrzeganie kilku ważnych zasad sprawi, że stanie się ono bardziej ekonomiczne, a ilość zużywanej dotychczas energii elektrycznej podczas procesu prania spadnie nawet o połowę.

  • Podstawową regułą jest zapełnianie bębna pralki do maksimum, ale w taki sposób, aby go nie przepełnić. Jedno pranie przy maksymalnym zapełnieniu bębna zużywa o wiele mniej energii, niż dwa prania przy zapełnieniu bębna do połowy, nawet przy wyborze odpowiednich programów uwzględniających niepełny załadunek.
  • W przypadku prania codziennej bielizny czy rzeczy średnio zabrudzonych można śmiało pominąć pranie wstępne, które pochłania około 20% energii elektrycznej zużywanej podczas jednego cyklu prania. Funkcję tą używajmy tylko i wyłącznie w przypadku rzeczy bardzo zabrudzonych i posiadających rozległe plamy, których nie udało nam się uprzednio zaprać.
  • Dostępne na rynku detergenty do prania są coraz bardziej skuteczne, dzięki temu możemy obniżać temperaturę prania, a jak wiadomo im temperatura prania niższa, tym mniejsze zużycie energii.
  • Jeśli jest słoneczna pogoda i pranie wieszamy na balkonie czy w ogrodzie, to wystarczy tylko lekko je odwirować, gdyż wirowanie przy wysokich obrotach jest dość energochłonne. Ale w przypadku korzystania z suszarki ważne jest, aby pranie przed suszeniem zostało dokładnie odwirowane. Suszenie prania odwirowanego przy 500 obrotach pochłania o wiele więcej energii, niż tego, które zostało odwirowane przy 1000 obrotach.

Jakie funkcje powinna posiadać pralka?

Jeśli nasza pralka służy nam już ponad 10 lat, warto zastanowić się nad jej wymianą. Nowoczesne urządzenia zużywają nie tylko mniej energii, ale i wody. Ponadto posiadają wiele przydatnych funkcji. Na co zwrócić uwagę kupując nową pralkę?

  • Przede wszystkim na klasę energetyczną. Powinny nas interesować jedynie modele, które znajdują się w klasie A oraz wyższej. Obecnie, dostępne są już modele o klasie energetycznej A+++, które dzięki zastosowaniu tak zwanej technologii bąbelkowej, pozwalają na skuteczne pranie już w 15 stopniach!
  • Parametrem, który wbrew pozorom, ma równie ważne znaczenie jest maksymalna pojemność pralki, którą należy dostosować do własnych potrzeb. Nie warto kupować pralki o pojemności 8 kg, jeśli nigdy nie będziemy w stanie zapełnić jej do końca.
  • Warto zwrócić uwagę, czy pralka posiada program ekonomiczny oraz krótki do prania rzeczy mało zabrudzonych. Oszczędność wody zapewniają takie funkcje jak automatyczne ważenie wsadu oraz zraszanie.
  • Jeśli korzystamy z taryfy, która zapewnia nam tańszą energię w godzinach nocnych, to pralka koniecznie musi być wyposażona w funkcję opóźnionego startu, która umożliwia zaprogramowanie godziny rozpoczęcia prania.
  • Ciekawym rozwiązaniem jest możliwość podłączenia pralki do ciepłej wody. Ma to znaczenie w sytuacji, gdy ciepła woda dostarczana jest za darmo, na przykład dzięki ogrzewaniu jej przez system solarny.

W dzisiejszych czasach pranie wydaje się być czynnością banalną – wymaga jedynie załadowania pralki, uruchomienia jej i wyciągnięcia prania po skończonej pracy. Nie do końca jednak jest to prawdą. Jeśli zależy nam na tym, aby pralka pracowała efektywnie i zużywała mało energii oraz wody musimy prać mądrze. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad i zainwestowanie w nowoczesną pralkę zagwarantuje nam niższe rachunki za energię elektryczną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *