Gdzie postawić pralkę?

Jeśli właśnie zamierzamy kupić nową pralkę, to przed podjęciem decyzji o wyborze modelu powinniśmy wiedzieć, w którym miejscu będzie ona stała. Wybierając sprzęt AGD kierujemy się nie tylko jego wyglądem i funkcjonalnością, ale również tym, czy zmieści się ono w wybranym miejscu i czy dostęp do niego będzie wygodny. A w przypadku budowy domu o lokalizacji pralki warto pomyśleć już na etapie projektowania.

Własna pralnia

Planując projekt przyszłego domu warto uwzględnić w nim niewielkie pomieszczenie, które będzie przeznaczone na pralnię. Mogłoby się wydawać, że po co nam pralnia, przecież można zaprojektować większą łazienkę i tam ulokować pralkę. Jednak komfort wynikający z posiadania pralni jest naprawdę nieoceniony. Pralka jest urządzeniem, które nie wiadomo dlaczego, nawet w największej łazience zawsze będzie przeszkadzać. Osobne pomieszczenie rozwiązuje również tak bardzo uciążliwy problem, jakim jest rozwieszone, nad głowami domowników, pranie w łazience czy też stojąca w pokoju suszarka na bieliznę. W pralni, wiszące pranie nie będzie nikomu zawadzało. Nie będzie również przysłaniać walorów estetycznych łazienki. Detergenty do prania, często zajmujące bardzo dużo miejsca w szafkach, będą mogły ustąpić miejsca, na przykład kosmetykom. Ponadto, otwarte w pralni okienko nie będzie nikomu przeszkadzać nawet zimową porą.

Tradycyjnie, czyli w łazience

Gdy wprowadzamy się do już gotowego domu, w którym nie ma pomieszczenia mogącego służyć jako pralnia lub gdy mieszkamy w bloku, to niestety nie mamy innego wyjścia, jak tylko postawić pralkę w pomieszczeniu użytkowym. Najczęściej jest to łazienka. Obecnie, często praktykuje się wykonywanie w łazienkach wnęk, których szerokość dopasowana jest do standardowych rozmiarów pralek. Przestrzeń znajdującą się nad pralką można wykorzystać na montaż szafki lub półek, ale pamiętajmy, aby w przypadku pralek ładowanych od góry zachować spory odstęp pomiędzy szafką lub półką, a pokrywą od pralki. Wnękę dodatkowo można zabudować z przodu, na przykład poprzez zamontowanie drzwiczek szafkowych. Innym sposobem na pralkę w łazience jest ustawienie jej pod blatem, w który wpuszczona jest umywalka. Oczywiście pralka musi stać obok umywalki, a nie tuż pod nią. Rozwiązanie to jest jednak niemożliwe do zastosowania w przypadku pralki ładowanej od góry.

A może w kuchni?

A co w sytuacji, gdy metraż łazienki nie pozwala nam upchać tam nic innego jak tylko prysznic, umywalkę i muszlę klozetową? W takim przypadku pralka zazwyczaj gości w kuchni. Niektórzy wręcz celowo umieszczają pralkę w kuchni, aby dzięki temu zyskać bardziej przestronną i łazienkę. Rozwiązanie to, jest szczególnie popularne na przykład w Anglii. Planując zabudowę kuchenną, pamiętajmy, aby zakupić pralkę przeznaczoną do zabudowy. Koniecznie należy też zostawić wokół pralki nieco wolnej przestrzeni, aby podczas wirowania nie uderzała o sąsiednie elementy. Tradycyjną pralkę można umieścić pod blatem lub w szafce, ale w tym przypadku konieczne będzie ściągniecie blatu pralki, aby mogła się ona zmieścić do szafki o standardowej wysokości.

Pralka jest jednym z niezbędnych urządzeń w domu. Producenci, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, przystosowują je do różnorakich rozwiązań lokalizacyjnych. Obecnie, posiadanie pralni nie jest oznaką przepychu czy luksusu, a z drugiej strony nikogo nie dziwi już fakt obecności pralki w kuchni. Nowoczesny design, możliwość zabudowy czy też małe rozmiary wybranych modeli sprawiają, że pralka nie jest dzisiaj traktowana jako zawadzający, aczkolwiek konieczny mebel.

One comment

  1. Tutaj moim zdaniem kwesta jest taka zeby oczywiscie odpowiednio dobrac pralke do łazieki.Chodzi o dokładne wymierzenie ,zeby nic nie odstawało i wszystko ładnie wygladało.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *