Utrzymanie “obuwniczego” porządku w mieszkaniu wcale nie jest łatwe. Przeciętnie, każdy z domowników korzysta na co dzień z dwóch par obuwia, w zależności od pogody i okazji, które oczywiście muszą być zawsze “pod ręką”. Wyobraźmy sobie sytuację, że w mieszkaniu cztero- czy też pięcioosobowej rodziny wszystkie te buty stoją sobie w przedpokoju na podłodze. Pięć osób razy dwie pary butów daje razem dziesięć par butów… Nawet jeśli te wszystkie buty będą ułożone w równym rządku, to i tak ich ilość będzie stwarzać wrażenie niezbyt estetycznego bałaganu. Jak zatem uporać się z “obuwniczym” zamieszaniem?
Gdzie chować buty
Oprócz szafki, w której przechowujemy nieużywane w danym momencie sezonowe buty warto również zaopatrzyć się w “podręczną” mniejszą szafkę, która będzie stała w przedpokoju. Musimy jednak pamiętać, że buty wkładane do takiej szafki powinny być suche i w miarę czyste. Zimą niestety każda para butów musimy odstać swoje, aby wyschnąć. Obłocone buty należy opłukać i również pozostawić do wyschnięcia. Często buty po ściągnięciu są przepocone i w takiej sytuacji też lepiej zostawić je chwilę na wierzchu, niż pakować od razu do szafki. Półki w szafkach warto przykryć dodatkowymi podkładkami gumowymi lub plastikowymi, które od czasu do czasu będzie można wyciągnąć i umyć.
Szafki na buty
Oprócz zwykłych szafek z półkami producenci mebli oferują nam szafki przeznaczone specjalnie do trzymania obuwia. Posiadają one uchylne drzwiczki, na wewnętrznej stronie których znajdują się specjalne “kieszonki” na buty wykonane zazwyczaj z metalu lub drewna. Dzięki takiemu układowi wnętrza szafki tego rodzaju mogą pomieścić naprawdę wiele par obuwia, ich skośne ustawienie w koszach jest lepszym rozwiązaniem, niż poziome w tradycyjnej szafce z półkami. Dodatkową zaletą są rozmiary szafek na buty. Jak wiadomo w przedpokoju nie ma za wiele miejsca na dodatkowe meble, ale tego typu szafki dzięki swojej konstrukcji są niezwykle płytkie – ich głębokość nie przekracza trzydziestu centymetrów.
Niższa szafka może pełnić dodatkową funkcję siedziska, a wierzch wyższej szafki może pełnić rolę dodatkowej półki. Kolorystyka i wzornictwo szafek są bardzo bogate i różnorodne. Tańsze szafki wykonane są z materiałów drewnopodobnych. Miłośnicy mebli stylowych mogą zainwestować w solidne szafki wykonane z litego drewna, o rzeźbionych frontach i ozdobnych zakończeniach, które z powodzeniem wkomponują się w stylizowane wnętrza. Oprócz szafek drewnianych w ofercie znajdują się również delikatne i piękne szafki wykonane w całości z wikliny lub nowoczesne szafki drewniane z frontami rattanowymi. W sklepach meblowych możemy również znaleźć gotowe komplety składające się z szafki na buty oraz wieszaka na wierzchnią odzież. Takie rozwiązanie zapewni jednolity i zgrany wystrój przedpokoju.
Stojaki i regały
Obuwie codziennego użytku niekoniecznie musi być ukryte i niewidzialne. Dzięki pomysłowym akcesoriom, trzymane na wierzchu buty mogą również wyglądać estetycznie. Do wyboru mamy otwarte regały i stojaki. Regały na buty najczęściej wykonane są z metalu lub drewna, mogą posiadać dwie lub trzy półki. Stylowe zdobienia dodają im uroku i sprawiają, że wyglądają niezwykle gustownie. Ciekawym rozwiązaniem są teleskopowe, wielopoziomowe stojaki na buty. Zajmują one bardzo mało miejsca, a ich wysokość można w każdej chwili regulować i dopasować do indywidualnych potrzeb. Niższe stojaki o stałych wymiarach mogą z kolei posiadać niezwykle wymyślne kształty, na przykład stalowej wstęgi.
Okazuje się, że poskromienie “obuwniczego” bałaganu w przedpokoju nie jest, aż tak trudne. Warto skorzystać z propozycji oferowanych przez producentów mebli i akcesoriów. Dzięki temu w naszym przedpokoju zawsze będzie panował ład i porządek i nie będziemy musieli się obawiać wizyt niezapowiedzianych gości.
Super pomysł 🙂 Właśnie tego szukałam. Pozdrawiam.