Gdzie i jak zaprojektować miejsce na gabinet bądź pracownię.

Kiedy mamy to szczęście i jesteśmy posiadaczami naprawdę dużego domu, możemy również rozważyć  przeznaczenie jedno z pomieszczeń na gabinet bądź pracownię, będzie to miejsce gdzie będziemy mogli zorganizować się aby móc swobodnie i w ciszy popracować. Taki pokój powinien znajdować się w odizolowanej i mało uczęszczanej części domu, gdzie naprawdę panuje cisza i spokój, jak wiadomo właśnie takie warunki bowiem najbardziej sprzyjają nauce bądź pracy.

Gabinet w domu
[ad name=”gora”]

Co w gabinecie

Zazwyczaj w gabinecie również umiejscawiamy bibliotekę, choć ten typ zabudowy jest praktykowany tylko poprzez prawdziwych moli książkowych, lubiących wszystkie czytane książki posiadać we własnych zbiorach, częściej bowiem korzystamy z wypożyczalni książek, gdzie przede wszystkim znajdują się interesujące nas publikacje. Jeżeli zaś mamy dom zagospodarowany w stylu bardziej nowoczesnym, nasze książki są regularnie rozmieszczone w całym domu, w zależności od charakteru książek, stoją w określonym pomieszczeniu. Na przykład książki kucharskie są w kuchni, zaś powieści jakie czytujemy przed snem, w sypialni.

W zależności od charakteru naszej pracy w gabinecie, możemy w nim również ustawić regał z książkami, czyli dekoracyjną bibliotekę, bądź inne umeblowanie potrzebne nam do pracy. Czasem bowiem zamiast biblioteczki ważniejszym meblem jest wielofunkcyjny regał na komputer, drukarkę oraz inne urządzenia biurowe, zaś w wolnym miejscu ustawiamy stół do wykonywania dużych projektów graficznych. Jeżeli zaś nasza praca skupia się jedynie na wykonywaniu czynności przy biurku, wolne miejsce warto zagospodarować właśnie regałami dekoracyjnymi z książkami. Doskonałą dekoracją gabinetu są również obrazy, oraz inne grafiki, czy też zwyczajne kwiaty doniczkowe, które nie tylko dekorują wnętrze, ale również dostarczają nam niezbędnego do pracy tlenu, czyli świeżego powietrza. Jeżeli zaś w gabinecie również spędzamy czas na relaksie i odpoczynku, bądź nasza praca polega na słuchaniu i analizowaniu muzyki, warto pomyśleć o ustawieniu odpowiedniego sprzętu muzycznego z właściwym do celów pracy i wypoczynku nagłośnieniem.

Pomysł na gabinet

Gabinet do pracy

Gabinet do pracy powinien być odpowiednio wytłumiony, jego akustyka jest szczególnie ważna, abyśmy zarówno my mogli swobodnie pracować, nie przeszkadzając innym mieszkańcom domu, jak również aby wszelkie czynności wykonywane przez domowników nie zakłócały naszej pracy. Dobrym sposobem na wytłumienie pomieszczenia jest przymocowanie do ścian grubych tkanin dekoracyjnych, które idealnie zatrzymują hałas. Kolejna ważna kwestia w wystroju i urządzeniu gabinetu do pracy to oczywiście oświetlenie. Należy tutaj pamiętać o dobrym świetle naturalnym, jeżeli zaś nie mamy możliwości oświetlenia wnętrza poprzez okno, należy odpowiednio zagospodarować oświetlenie sztuczne. Tak samo ważne jest w tym przypadku zarówno oświetlenie ogólne, jak i oświetlenie miejscowe, z naciskiem na to drugie, dokładnie w miejscu w którym pracujemy. Ważne jest również, aby oświetlenie miejscowe można było swobodnie przenosić bądź regulować kont i miejsce padania światła.

Gabinet w domu

Gabinet klasyczny czy nowoczesny

W zależności od stylu urządzenia całego wnętrza, możemy w nim ustawić meble klasyczne bądź nowoczesne, czyli mosiężne i rzeźbione biblioteczki, oraz biurko z czasów Ludwika XVI, bądź delikatne meble na stelażach metalowych, bądź typowe meblościanki z płyty PDF. Dodatkowy element wyposażenia gabinetu to stolik oraz fotele do wypoczynku, gdzie również będzie znajdować się mała lampka do oświetlenia miejscowego. Zaś bardzo praktycznym meblem w gabinecie, czy tez pracowni jest sekretarzyk, w którym dzięki ogromnej ilości szuflad i półek możemy umieścić wszystkie niezbędne nam dokumenty do pracy. Jeżeli gabinet służy nam do pracy w domu przez cały czas, równie wygodnym i funkcjonalnym meblem będzie regał na archiwum dokumentów, które można przysłonić dekoracyjną żaluzją bądź przesuwanymi drzwiami. pomieszczenie przeznaczone na gabinet bądź pracownie nie musi być duże, ważne aby było odpowiednie do wykonywanej pracy oraz aby było urządzone wygodnie i komfortowo. Przykłady aranżacji domowego biura.

One comment

  1. Niby są to dość oczywiste fakty, a jednak czytając artykuł zdałam sobie sprawę, że nie wszystko wzięłam pod uwagę. Czekają mnie spore remonty, w tym także miejsce do pracy dla (przyszłego) męża. Choć jest to najmniej wymagające pomieszczenie, chcę przeznaczyć trochę czasu na wykonanie jego wizualizacji w power net i chcę, aby ta aranżacja była równie dopracowana, co inne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *