Ściany i sposób ich wykończenia.

Co na ścianyKiedy urządzamy nowe wnętrza, bądź zmieniamy wystrój starych, tak aby wyglądały one elegancko oraz gustownie, jednym z ważniejszych elementów wystroju wnętrz stają się ściany. Są one nie tylko łącznikiem oraz dzielnikiem poszczególnych pomieszczeń, ale są również przestrzenią do dekorowania, dzięki czemu wnętrza wyglądają efektownie oraz nabierają określonego stylu. W zależności od tego na jaki wystrój się zdecydujemy, jakich użyjemy farb oraz innych elementów dekoracyjnych na ściany, tak urządzimy całe wnętrze oraz wpłyniemy na nastrój całego pomieszczenia, jego charakter oraz oświetlenie.

[ad name=”gora”]

W przypadku dekorowania ścian mamy możliwość manewrowania tak zwanym wrażeniem wizualnym, dlatego tak ważne jest prawidłowe dobranie elementów dekoracyjnych na nasze ściany. Dzięki temu, jak udekorujemy ściany, możemy zorganizować układ przestrzenny danego pomieszczenia, zaaranżować odpowiedni styl oraz funkcjonalność, jak również wizualnie powiększyć bądź pomniejszyć danego pomieszczenie naszego domu. W przypadku dekorowania ścian pamiętajmy o roli sufitu, który również powinien zostać pokryty odpowiednią farbą, fakturą, bądź innym materiałem, aby pomógł w wystroju całego wnętrza. Jeżeli zdecydujemy się na odpowiedni materiał zdobniczy oraz kolor na sufit, zapewnimy wnętrzu odpowiedni nastrój oraz możemy zaznaczyć jego charakter. Jeżeli zaś pozostawimy sufit białym i bez wyrazu, również nasze wnętrze może wydawać się pomieszczeniem bez klimatu i charakteru.

W zależności od naświetlenia naturalnego pomieszczenia, mamy do wyboru wiele barw i kolorów na nasze ściany oraz sufit. Jeżeli zaś odpowiednio je dobierzemy, osoba wchodząca do wnętrza odniesie dobre pierwsze wrażenie, które przy wystroju wnętrz jest najważniejsze. Musimy przy tym pamiętać o zasadach barw i kolorów. Jedna z nich jest zasada ciemnych i ciepłych barw, które zmniejszają optycznie pokój, powodując tym samym większą przytulność danego pomieszczenia, zaś jasne i zimne barwy powiększają wizualnie przestronność pokoju. Poznając podstawowe zasady kolorów, widzimy że barwa ma ogromne znaczenie w wykończeniu naszych ścian, jednak nie jedyne, równie ważne bowiem są zastosowane faktury oraz wzory, jak również rodzaje materiałów na ścianach. Jeżeli zaś mowa o materiałach na ściany, warto tu wymienić nie tylko farby, ale również tapety, glazurę, wykładziny z tkanin, włókna ozdobne, stiuki, drewno oraz wiele innych materiałów zdobniczych.

Kontynuując tematykę ścian, należy zaznaczyć, ze mają one nie tylko funkcję ozdobną, ale również są elementem utrzymującym ciepło we wnętrzu, dzielącym poszczególne pomieszczenia domu, oraz tłumiące hałas, dlatego są tak ważnym czynnikiem w każdym domu. Istnieją również nowoczesne domy, zwane loftami, gdzie nie ma podziału pomieszczeń za pomocą ścian, jednak w tym przypadku bardzo trudno o prywatność oraz ciszę w danym momencie, szczególnie, kiedy taki loft zamieszkuje więcej niż dwie osoby. dlatego jeżeli jesteśmy właścicielami zwyczajnego domu, posiadamy zwyczajowo ściany jako dzielnik pomieszczeń, musimy zadbać o ich stan techniczny, a dopiero w następnej kolejności pomyśleć o odpowiednim wystroju ścian we wnętrzach. Warto przy tym wziąć pod uwagę grubość ścian oraz funkcjonalność danego pomieszczenia, i jeżeli posiadamy dom z cienkimi ścianami, a potrzebujemy pomieszczenia dźwiękoszczelnego, powinniśmy takie ściany zaopatrzyć w dodatkowe wyposażenie, czyli obicie z grubych tkanin, które idealnie tłumią hałas bądź inne materiały ozdobne posiadające właściwości dźwiękoszczelne, bądź akustyczne.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, jedną z płaszczyzn każdego pomieszczenia jest również sufit, który należy odpowiednio pomalować bądź pokryć materiałami zdobniczymi do wystroju wnętrz, aby całość zaaranżowanego wnętrza wyglądała gustownie i elegancko. Sufit zdobimy jednak w oparciu o wysokość oraz szerokość ścian, dużą rolę również ma rodzaj faktury na ścianach. Nie zastosujemy bowiem kratki na ścianach, a pasów na suficie, bowiem jedno z drugim by się gryzło, również kolorystyka ścian z sufitem musi do siebie pasować. Jeżeli ściany są wysokie, czyli również sufit ma bardzo wysokie położenie, należy go optycznie obniżyć, na przykład za pomocą ciemnych barw bądź odpowiednich kasetonów z fakturą, również drewniane belki na suficie nadają wnętrzu wyjątkowy charakter oraz obniżają go optycznie i wizualnie.

Pamiętajmy jednak, że jeżeli we wnętrzu mamy dużo innych elementów dekoracyjnych, które nadają mu charakter i styl, warto sufit pozostawić gładkim, aby nie stworzyć wrażenia przesytu dekoratorskiego. Wnętrze bowiem to harmonia barw oraz kształtów, dlatego wszystkie elementy powinny tworzyć jedną spójną całość. Ściany powinny być dopasowane barwa oraz fakturą do sufitu, i na odwrót, również inne elementy dekoracyjne, jak kolumny, uwypuklenia, czy rzeźby powinny pozostać w harmonii ze ścianami oraz sufitem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *