Poddasze, dusza oraz funkcjonalność.

Poddasze kojarzone jest z czymś starym, niepotrzebnym. Zazwyczaj mieści się tam strych, który kryje swoje tajemnice. Miejsce nie jest szczytem marzeń na przytulne mieszkanie. Wiele niewykorzystywanych rzeczy jest wrzucane i później zapominane. Dopiero, gdy przychodzi czas remontu i plany związane z adaptacją poddasza, zaczyna nabierać wyrazistych kolorów, choć na razie tylko na szkicach projektu. Okazuje się, że metraż, który zajmuje strych to idealna przestrzeń na stworzenie czegoś, co będzie miało duszę. Chętnie na pewno powrócimy po męczących godzinach pracy, by usiąść wygodnie na sofie a w tle będzie iskrzyć się romantycznie ogień z kominka. Tak naprawdę, czego więcej potrzeba do pełni szczęścia? Chyba ukochanej osoby przy swoim boku.

[ad name=”gora”]

Od pewnego czasu istnieje moda na renowację starszych domów, które mają do zaoferowania poddasze. To niedocenione miejsce stało się poszukiwane przez ludzi ceniących ciszę, spokój połączony z wysublimowaną ekstrawagancją. Ze starego, zagraconego strychu, tworzy się niepowtarzalny klimat i oryginalne miejsce wypoczynku.

Poddasze wady i zalety

Mankamentem poddasza są skosy i belki stropowe podtrzymujące dach. Przez to powierzchnia traci na swoim metrażu. Jednak istnieją sposoby na to, by ta pominięta przestrzeń została dobrze zaprojektowana. Właściwy podział musi być zachowany. Poddasze nie może sprawiać wrażenia ciasnego ani też nie powinno zbytnio przytłaczać. Należy zachować proporcje, by mieszkanie na poddaszu było przyjemnością a nie utrapieniem. We wnękach tam, gdzie trudno są dostępne miejsca dobrym rozwiązaniem jest umeblowanie rzędu szafek tak, by stanowiły ozdobę pokoju a zarazem mogły pełnić funkcję schowku na mniej przydatne rzeczy.

W zależności od tego, jaka powierzchnia jest przeznaczona na aranżację ciekawie wygląda poddasze podzielone na część jadalną oraz wypoczynkową. Wypoczynek musi przyciągać wzrok i sprawiać, że chce się przebywać w tej części. Kolory, które modne są i współgrają z całością tak nietypowego projektu to odcienie zbliżone do naturalnych. Drewno dodaje ciepła i elegancji całej powierzchni. Parkiet na podłodze ma za zadanie podkreślać styl tego domu. Meble skórzane zastosowane do living roomu jest, jak najbardziej odpowiednie. Tworzą klimat i dodają przytulności. Kącik telewizyjny i stolik na kawę to idealny sposób na relaks i przyjęcie gości. Możliwości projektowe są nieograniczone i stanowią wielkie wyzwanie dla profesjonalnych projektantów wnętrz. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i można realizować swoje pomysły.

Poddasze ma pewien minus, który dotyczy możliwości przepuszczania światła naturalnego. Ale na to istnieje również sposób. W dachu można zamontować okna w różnych kształtach, które absorbują promienie słoneczne, ale do wnętrza pomieszczenia dostają się  promienie. Powoduje to dodatkowy efekt w postaci optycznego powiększenia powierzchni, przez, co pokój wydaje się większy. A oto nam chodzi, aby wydobyć piękno i zalety mieszkania na poddaszu. Zastosowanie kontrastów w barwach, podkreśla wyznaczone strefy w tym przypadku miejsca na posiłki i kącika do relaksowania się. Strefy nie zakłócają się nawzajem, lecz wyraźnie wyznaczają granice podziału, przez, co panuje porządek na całej powierzchni.

Pomysły na poddasze

Dobrą radą jest ustawianie mebli niskich w partiach, gdzie dostęp jest utrudniony. Może to być łóżko, kanapa, czy stylowa komoda. Wypełnia lukę w pomieszczeniu, ale nie przytłacza swoją niedostępnością. Stropy belkowe mogą stanowić element dekoracyjny, który dodaje kunsztu całemu wystrojowi. Niebagatelne znaczenie mają również drobiazgi, które są wykończeniem całości. Nietypowy świecznik, czy piękny, rzeźbiony pogrzebacz do popiołu, umieszczony blisko kominka jest kapitalnym elementem ozdobnym. Poddasze emanuje przyjaznym klimatem i sprawia, że panuje harmonia, człowiek naprawdę ma swój azyl, który pozwala zapomnieć o zmaganiach życia codziennego a skupić się na czerpaniu pozytywnej energii, jaką ten kącik przynosi.

Dobrze zdaje egzamin zrobienie miejsca do pracy w trudno dostępnych wnękach. Natomiast zabudowanie tych powierzchni może mieć fajny efekt końcowy. Pozwala na dobre rozplanowanie miejsca do pracy w sposób najbardziej optymalny, czyli tak, że wszystko mamy na wyciągnięcie ręki. Subtelnego uroku dodają też kwiaty umieszczone na powierzchni, ale nie z przesadą. Dają więcej tlenu i sprawiają, że nikt nie pozostaje obojętny na taki widok. W miejscu, gdzie występują stropy podtrzymujące konstrukcję dachu i wnęki można śmiało zabudować finezyjnie półki, szafy, które będą elementem wystroju i jednoczenie posłużą do umieszczenia w nich mniej używanych rzeczy.

Podsumowanie

Poddasze to niekończące się możliwości projektowe, ciągłe eksperymentowanie z meblami, kolorystyką wnętrz, zmianą mebli i pokuszenie się na nowe ustawienie. To nieustanne poszukiwania i odkrycia, czegoś niestandardowego, czegoś wyjątkowego i nietuzinkowego. Więcej informacji jak urządzić poddasze znajdziesz w tekście.

Poddasze – urządzamy trudną powierzchnię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *