Biblioteka – Propozycje ciekawego wyeksponowania książek.

Wielu z nas z zamiłowaniem kolekcjonuje różne  książki. W momencie, gdy powstaje decyzja o remoncie lub też urządzaniu domu od postaw, pojawia się problem typu, co zrobić z tak licznym zbiorem do czytania. Zatem pozostaje albo sprzedać do antykwariatu lub stworzyć miejsce oryginalne tak, by nie przytłaczało swoją obecnością a przyciągało wzrok każdego. Istnieje kilka ciekawych pomysłów, gdzie książki są dobrze wyeksponowane i zarazem w sposób łatwy można się do nich dostać. Pokaźnym zbiorem można się chwalić lub też zupełnie na odwrót, zamaskować. Maksymalnie należy zaprojektować przestrzeń, która zostanie przeznaczona na bibliotekę. Dla zagorzałego czytelnika czasami cały wystój mieszkania nie gra takiej roli, tak jak biblioteczka lub miejsce specjalnie na to zrobione. U miłośników książek można spotkać każdy kąt zapełniony drogimi pozycjami literatury. Jak urządzić takie miejsce, by książki cieszyły właściciela?

[ad name=”gora”]

A może biblioteka tradycyjnie…

Sprawdzonym sposobem jest zbudowanie na całej ścianie regału, który może być zaprojektowany według wyobraźni mieszkającego. Mogą to być półki o tak zwanym nieładzie artystycznym, czyli niesymetryczne podziałki, wydzielające miejsca. W zależności od tego, w jakich kolorach jest pomieszczenie można dostosować regał pod właściwą kolorystykę. Rozplanowanie książek na całej ścianie jest dobrym rozwiązaniem, ale niekoniecznie najlepszym. Zaletą tego jest, że cały zbiór znajduje się w zasięgu ręki i mieści się na odpowiednich półkach, jednak nie wszystkim to odpowiada. Zbyt duża ilość książek w jednym miejscu powoduje, że robi się ciasno i przytłaczająco. Metoda sprawdza się u zbieraczy i hobbystów książek. Każdy centymetr powierzchni zapełniony książkami.

Regał z nutką ekstrawagancji?

Nietuzinkowym pomysłem jest stworzenie regału na kółkach, który pozwoli na swobodne wydzielanie przestrzeni. Taki sposób ma wiele zalet. A mianowicie, gdy zaistnieje potrzeba odgrodzenia pokoju gościnnego od miejsca do pracy można zastosować taki regał jako parawan. Gdy będziemy urządzać przyjęcie i nie za bardzo chcemy, aby zapachy rozchodziły się z otwartej kuchni na pokój gościnny, również jest to idealne rozwiązanie. Mając do dyspozycji pomieszczenie, które będzie przeznaczone na zorganizowanie miejsca na książki można stworzyć atmosferę mini biblioteki na wzór profesjonalnej, ustawiając regały rzędami. Samodzielne urządzenie sprawia dużą radość. Poza tym układanie na tych półkach swoich zbiorów książek i ksiąg większej wagi to niesamowita przyjemność.

I jeszcze jedno szaleństwo

Co można powiedzieć na dość nietypowy projekt? Akwarium regałowe. Co to znaczy? Zbudowanie z wolno stojących segmentów półkowych przestrzeni zamkniętej, oczywiście pod warunkiem, że mamy tyle miejsca. Załóżmy jednak, że tak jest. Stworzenie świata książki właśnie w tej osłoniętej konstrukcji. Do kompletu wstawiony na środek wygodny fotel i można już oddać się w świat marzeń i podróży kosmicznych. To chyba wymarzony projekt dla moli książkowych, gdzie w spokoju mogą delektować się kolejną, dobrą pozycją książkową.

Półki w ścianie – odważne, ależ czemu nie…

Jeżeli powierzchnia, przeznaczona składa się ze ściany działowej można pokusić się o wybicie w ścianie takich półek i zamontowanie do tego oświetlenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu książki prezentują się znakomicie i nie stwarzają bałaganu. Również ściana, która nie może być wyburzona stanowi element dekoracyjny wystroju wnętrza. Optycznie pokój nabiera większych rozmiarów. Minusem jest to, że wykucie w ścianie półek pozostaje elementem pomieszczenia już na stałe i nie można z tym wiele zrobić po pozbyciu się biblioteczki. No, ale w końcu książki umiejscowione zostają na trochę dłużej niż jeden dzień, czy miesiąc. Może warto zaryzykować?

Stare nie znaczy, że niemodne

Ciężka, stylowa z antycznymi zdobieniami biblioteczka na książki to kolejny pomysł. Powiew dobrego smaku z artystycznym wyczuciem ustawiona w salonie gościnnym, która eksponuje i bardzo pasuje do dużego, przestrzennego pokoju. Niedoceniony mebel staje się nagle głównym atutem tej przestrzeni. Pamiętajmy jednak, aby na tle takiego mebla znalazły się również inne elementy wystroju, zachowane w tym samym stylu co biblioteczka, albowiem ustawienie mebli nowoczesnych będzie niesmaczne i niegustowne.

Niezależnie od tego, gdzie będą rozmieszczone księgozbiory musi być to zrobione schludnie. Wbrew pozorom książki w dzisiejszych czasach zajmują bardzo ważne miejsce przy planowaniu całego wystroju mieszkania czy domu. Profesjonalni projektanci dbają o to, by książki stanowiły integralną część przestrzeni. Najważniejszą sprawą jest zachowanie spójności księgozbioru z pozostałą częścią pomieszczeń. Musi być utrzymana estetyka i odbiór wizualny, połączony z jego funkcjonalnością.

One comment

  1. Jacek Solka soled.pl

    Witam serdecznie,

    Jestem ekspertem w dziedzinie oświetlenia dekoracyjnego opartego na diodach LED i światłowodach.

    Same półki nie wyeksponują dobrze książek. To czy są wbudowane w ścianę czy nie sprawi, że kolory okładek będą tętniły życiem,a tytuły będą widoczne już w wejściu do pomieszczenia. Oczywiście sam styl mebli musi pasować do całości pomieszczenia, ale głównym stylistą jest tu światło. To właśnie odpowiednio dobrane oświetlenie ładnie wyeksponuje Twoje zbiory książek.

    Oświetlenie w tym przypadku powinno być subtelne i delikatne, a jednocześnie żywe i nadające świeżość okładkom książek.

    Zalecam dwa rozwiązania. Albo podświetlenie światłem białym zimnym albo białym ciepłym.

    Najbardziej odpowiednie jest światło białe ciepłe jednak pasuje ono jedynie do mebli drewnianych. We wnętrzu nowoczesnym swoją rolę najlepiej odegra oświetlenie książek światłem białym zimnym.

    Nie będę skupiał się na barwie światła, a na sposobie podświetlenia Twoich kolekcji.

    Każda półka powinna być podświetlona oddzielnie. Najlepsza do tego jest taśma LED z możliwością sterowania jasnością świecenia. Metr takiej taśmy z 60 diodami pobiera tylko 5W, więc przy rachunku miesięcznym koszt podświetlenia półek będzie nieodczuwalny.

    Najlepiej strumień światła skierować od góry do dołu, czyli podkleić diody na spodach półek tak, żeby oświetlały książki poniżej. Można tutaj także wykorzystać odpowiedni profil maskujący diody LED, który nakieruje światło na książki pod kątem 45 stopni. Wybór rozwiązania jest uzależniony od wysokości półek i ich konstrukcji.

    Innym i całkiem odmiennym rozwiązaniem jest zastosowanie podświetlanych półek szklanych. Jest to rozwiązanie bardzo innowacyjne i niesamowicie efektowne. Wykorzystanie takich półek pod książki jest tylko jednym z niewielu zastosowań, które zaprojektowałem.

    Dla książek zastosowałbym szkło 10mm z bardzo stabilnym mocowaniem do ściany. Diody ukryte są wtedy w profilu mocującym szkło. Szkło wypromieniowuje światło poprzez obie powierzchnie, co sprawia, że oprócz świecenia samego szkła uzyskujemy idealne podświetlenie książek ze wszystkich stron – z góry i z dołu.

    Nie będę ukrywał, że takie rozwiązanie nie jest tanie i wielokrotnie droższe od standardowego drewnianego regału.

    Więcej dowiesz się pisząc do mnie: jacek.solka@gmail.com.
    Pozdrawiam z uśmiechem,
    Jacek Solka
    http://www.soled.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *