Jak utrzymać porządek w pokoju dziecięcym

Pokój dziecięcy można śmiało nazwać pomieszczeniem niezwykłym. Chyba żadne inne pomieszczenie w mieszkaniu nie spełnia tylu funkcji naraz co pokój naszej pociechy. Dorośli wypoczywają w sypialni, relaksują się w salonie, a prace naukowe wykonują w domowym gabinecie. Natomiast dziecko, wszystkie te czynności wykonuje w swoim pokoju. Tak więc pokój dziecięcy spełnia szereg funkcji – wypoczynkową, rozrywkową i rekreacyjną, użyteczną i naukową. Aby pokój spełniał właściwie swoją rolę musi się w nim znaleźć wszystko to, co jest potrzebne do zabawy, odpoczynku i edukacji. A to oznacza ogrom przedmiotów i rzeczy, które pokój dziecięcy musi pomieścić. Dlatego bardzo ważną rzeczą jest utrzymanie porządku w dziecięcym pokoju. W jaki sposób tego dokonać?
[ad name=”gora”]

Przecież muszę to mieć pod ręką!

Już od najmłodszych lat powinniśmy uczyć swoje dzieci, że po skończonej zabawie zabawki należy posprzątać i odłożyć na miejsce. Wyrobienie w nich tego nawyku ułatwi im późniejsze funkcjonowanie we własnym pokoju, gdy oprócz zabawek dojdą jeszcze podręczniki i przybory szkolne. Dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym powinno już potrafić samo posprzątać swój pokój oraz umieć rozgraniczyć przedmioty potrzebne do nauki oraz te, które służą do zabawy. Naszą rolą jest umożliwienie dziecku takich warunków, aby było w stanie samo zadbać o porządek w swoim pokoju. Nie możemy przecież trzy- czy czterolatkowi kazać, aby ten poskładał gry, których miejsce jest na najwyższej półce regału. Nawet gdy sami je tam położymy, dziecko może mieć do nas pretensje, że przecież ono chce mieć tą grę pod ręką, aby mogło samo sobie ją wziąć, gdy nas nie będzie w pobliżu. Warto zadbać zatem o to, aby wszystkie potrzebne na co dzień przedmioty znajdowały się na odpowiedniej wysokości. W ten sposób dziecku nie tylko będzie łatwiej ściągnąć to co mu potrzebne, ale również później odłożyć na miejsce.

Plastikowe pojemniki – świetny wybór

Na zabawki najlepiej jest przeznaczyć najniższe półki regału. Na początku będziemy musieli oczywiście pomagać naszemu szkrabowi w porządkach. Najlepiej, gdy każdy rodzaj zabawek ma swoje stałe miejsce. Warto wspólnie ze swoim dzieckiem ustalić, gdzie jakie zabawki będą leżeć i przy codziennych porządkach przestrzegać tych ustaleń. Świetnym pomysłem jest zakup pojemników na zabawki. Oferta producentów w tym zakresie jest bardzo bogata i różnorodna. Najlepsze są plastikowe pojemniki. Każdy pojemnik możemy przeznaczyć na inny rodzaj zabawek, na przykład w jednym będziemy trzymać resoraki czy lalki, w innym kolorowanki i kolorowe gazetki, a w jeszcze innym ukochane skarby i znaleziska. Na pudełka możemy nakleić kolorowe naklejki, przedstawiające to, na co przeznaczony jest dany pojemnik. Na przykład jeśli w danym pojemniku mają znajdować się autka, naklejmy na niego nalepkę z namalowanym samochodzikiem. Starszemu dziecko, które zna już literki i potrafi czytać, wystarczy czytelnie podpisać pudełka. Zaletą pojemników plastikowych jest ich trwałość. Możemy je ustawić jeden na drugim czy wsunąć pod łóżko. Warto wybierać pojemniki z pokrywami, unikniemy w ten sposób osiadania kurzu na zabawkach. Niektóre pojemniki wyposażone są również w kółka, co ułatwia dziecku ich przesuwanie. Dla ucznia wspaniałym prezentem są małe plastikowe regaliki z wysuwanymi szufladkami. Ten pomysłowy mebelek świetnie sprawdza się jako organizer na drobne przybory szkolne. Postawiony na biurku sprawi, że ołówki, linijki i długopisy zawsze będą pod ręką.

Pluszaki w niezwykłej siatce

Bardzo popularne i funkcjonalne są również składane kosze wykonane z mocnej siatki lub nylonu. Są bardzo lekkie, posiadają zazwyczaj uchwyty do przenoszenia oraz zamykaną na rzep klapę. Świetnie nadają się do przechowywania pluszaków, których w pokoju dziecięcym nie brakuje.

Pokoj dziecięcy porządek

Pudełka, skrzynie, kosze wiklinowe…

Do składowania zabawek, gazet czy książek można użyć nawet zwykłych kartonowych pudełek, wystarczy obkleić je kolorowym papierem. Nie są one jednak tak trwałe i wytrzymałe jak pojemniki plastikowe czy wspomniane wcześniej worki siatkowe. Na skarby naszego malca możemy również przeznaczyć wiklinowe bądź drewniane skrzynie. Należy jednak pamiętać, aby wieko takiej skrzyni nie było zbyt ciężkie, a co za tym idzie aby nie istniało niebezpieczeństwo przytrzaśnięcia dziecku ręki.

Porządkowanie zabawek i innych przedmiotów wcale nie musi być dla dziecka karą, możemy sprawić, że będzie to dla niego łatwą i przyjemną czynnością, czasem nawet zabawą. Wystarczy jedynie zadbać o to, aby nasze dziecko miało odpowiednią ilość pojemników, szuflad i półek, gdzie bez problemu pomieszczą się wszystkie zabawki. Również dziecko musi mieć miejsce na swoje drogocenne skarby, a dzięki odpowiedniemu wyposażeniu w funkcjonalne meble i różnorodne pojemniki, możemy bez problemu utrzymać idealny porządek w pokoju dziecięcym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *