Łóżko dziecięce – czy służy ono tylko i wyłącznie do spania? Wbrew pozorom, dzieci spędzają w swym łóżku bardzo dużo czasu również w dzień. Pierwsze miesiące życia dziecka upływają mu zazwyczaj na błogim śnie i pierwszych zabawach, większość czasu spędza zatem w swoim łóżeczku. Im maluszek starszy tym czas ten się skraca, ale nawet roczne czy dwuletnie dziecko śpi jeszcze w dzień i chwilami bawi się w bezpiecznym łóżeczku. Przedszkolak często ogląda telewizję odpoczywając na swoim tapczaniku, czy też bawi się na nim swoimi misiami. Dziecko w wieku szkolnym bardzo lubi czytać leżąc na łóżku, a nastolatek potrafi godzinami siedzieć na kanapie ze swoimi znajomymi. Kupno łóżka dziecięcego nie jest prostą sprawą, tym bardziej, że oferta w tym zakresie jest bardzo szeroka.
Kołyska czy łóżeczko
Pierwszy dylemat pojawia się jeszcze przed narodzinami naszej pociechy. Musimy zdecydować czy nasz maluszek spędzi swoje pierwsze tygodnie w kołysce, łóżeczku, czy też w wiklinowym koszu. Każde małe dziecko uwielbia być bujane i kołysane, dlatego niektórzy rodzice wybierają kołyskę chcąc zapewnić komfort snu zarówno dziecku jak i sobie, bo gdy dziecko zapłacze w nocy z reguły wystarczy je pokołysać, aby spało dalej. Jednak kołyska nie wystarcza na długo, dziecko szybko z niej wyrasta i prędzej czy później trzeba kupić normalne łóżeczko. Poza tym wielu rodziców obawia się, że gdy maluch pozna smak kołysania, to później nie będzie potrafił sam zasnąć. Dlatego większość rodziców decyduje się od razu na zakup tradycyjnego łóżeczka dziecięcego ze szczebelkami. Obecnie łóżeczka dziecięce posiadają system pozwalający na wyciągnięcie dwóch szczebelków, dzięki czemu starszy maluch nie ma problemów z samodzielnym wyjściem i wejściem do łóżeczka. Ten rodzaj łóżka może służyć dziecku nawet do trzeciego czy czwartego roku życia.
Tapczanik przedszkolaka, sofa nastolatka
Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają otaczać się do snu swoimi ukochanymi pluszakami, dlatego łóżeczko dziecięce robi się już dla nich zdecydowanie za małe. Pora zatem zmienić miejsce snu i wypoczynku. Przedszkolak potrzebuje dużo wolnej przestrzeni w swoimi pokoju dlatego łóżko nie powinno zajmować pół pokoju. Jeśli metraż pokoju na to pozwala dobrym wyborem jest kupno tapczanu wraz z komfortowym materacem. Do mniejszego pomieszczenia lepszy będzie tapczanik składany. Wadą tego rozwiązania jest to, że materac takich tapczaników jest dzielony i po pewnym czasie mogą powstać nierówności. Z drugiej jednak strony, tapczanik po złożeniu zajmuje niewiele miejsca. Tapczan może służyć dziecku wielu lat. Jeśli jednak zdecydujemy się po kilku latach na zakup nowego łóżka, to biorąc pod uwagę, że starszy uczeń czy nastolatek nie potrzebuje już w zasadzie wolnego miejsca na podłodze, ale na łóżku jak najbardziej, to możemy wybrać łóżko o większych rozmiarach. Do wyboru mamy sofy, wersalki, kanapy czy narożniki. Tego typu łóżka w nocy pozwalają na sen w komfortowych warunkach, a w dzień, nawet po złożeniu, można na nich się wyciągną i odpocząć czy posiedzieć ze znajomymi i pograć w karty.
Spanie dla dwojga
Częstą sytuacją jest zamieszkanie pokoju dziecięcego przez dwójkę rodzeństwa. W takim przypadku najczęstszym problemem jest brak miejsca na wstawienie dwóch wygodnych łóżek. Bardzo popularne są tak zwane łóżka piętrowe. Takie łóżko zajmuje tyle samo miejsca co jeden tapczan. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, ale tylko pod warunkiem, że dziecko, które śpi na górnej części nie boi się spać tak wysoko. Alternatywnym rozwiązaniem dla łóżka piętrowego jest tapczan dwuosobowy, którego jedna część jest wysuwana. Dzięki temu, że jedna część jest nieco niżej od drugiej, dzieci nie mają wrażenia, że śpią razem.
Wybierając łóżko dla naszego dziecka warto zwrócić uwagę nie tylko na to, aby ładnie się ono prezentowało, ale przede wszystkim na to, aby było wygodne, funkcjonalne oraz dostosowane do potrzeb dziecka. Pozwólmy zatem dziecku wspólnie z nami zadecydować o jego wyborze.