Pokój dziecięcy należy do takich pomieszczeń w mieszkaniu, które wymagają specyficznego wyposażenia, są narażone na różnego typu zagrożenia oraz dość często wymagają drobnych remontów lub większych zmian. Bardzo ważny jest odpowiedni dobór mebli, w pewnych etapach życia dziecka trzeba je wymieniać na inne, gdyż wraz z wiekiem zmieniają się potrzeby naszej pociechy. Dzieci spędzają czas w swoim pokoju na różne sposoby. Czy to przedszkolak, czy uczeń – każdy z nich traktuje swój pokój jak królestwo. To w nim bawi się z rówieśnikami, uczy się, ogląda telewizję, słucha radia, czy też czyta książki. Aby wszystkie te czynności mogły odbywać się w komfortowych i dogodnych warunkach niezbędne jest właściwe oświetlenie pokoju dziecięcego.
Blask prosto z sufitu
Najważniejszym rodzajem oświetlenia w pokoju dziecięcym jest oświetlenie górne, czyli lampa sufitowa, która jest niezbędnym elementem wyposażenia pokoju naszego dziecka. Dziecko przez większość czasu, który spędza w swoim pokoju, uczestniczy w tak zwanych zabawach podłogowych. Mimo, że nie jest to właściwe, to nie jest rzadkim widokiem dziecko odrabiające lekcje na dywanie, czy czytające książkę na podłodze. Lampa sufitowa powinna zatem dawać dużo jasnego światła oświetlając przy tym jak największą część pokoju. Jeśli pokój jest duży warto wybrać lampę posiadającą więcej, niż jedno źródło światła. Najlepiej jeśli dodatkowo będą posiadały możliwość regulacji kierunku i kąta padania światła. Mogą to być lampy wiszące, plafony lub w postaci listew. Należy zwrócić uwagę, aby abażury nie zaciemniały światła żarówki. Najlepsze są oprawy wykonane z białego szkła lub jasnego materiału. Dziecięce lampy charakteryzują się dużą różnorodnością kształtów i wzorów. Abażury mogą mieć wymalowane motywy dziecięce lub ulubione bajkowe postacie. Niektóre mogą przybierać kształt ulubionych zabawek, na przykład piłki nożnej, samolotu czy misia; zwierzątek; słoneczka, księżyca, kwiatów, czy też gwiazdki.
Oświetlone biurko ucznia
Brak lub nieprawidłowe oświetlenie przy biurku sprawi, że wzrok naszego dziecka bardzo szybko zmęczy się podczas odrabiania lekcji, pisania, czy czytania. Dziecko szybko poczuje się znużone i zmęczone, co skutecznie zniechęci je do nauki. Komfortowe warunki pracy sprawiają, że staje się ona łatwiejsza i przyjemniejsza. Bardzo ważne jest zatem odpowiednie oświetlenie biurka, przy którym najczęściej dziecko się uczy. Lampki biurkowe mogą być stojące, przykręcane do ściany lub przyczepiane za pomocą klipsa, na przykład do krawędzi półki znajdującej się nad biurkiem. Lepszym rozwiązaniem jest lampka przenośna, którą można ustawić w dogodnym miejscu. Dziecko praworęczne powinno mieć lampkę po swojej lewej stronie, tak aby podczas pisania nie przysłaniać padającego na zeszyt światła. Jeśli dziecko jest leworęczne, to lampka powinna znajdować się naturalnie po prawej stronie biurka.
Nastrój chwili
Oprócz oświetlenia spełniającego funkcję użytkową warto również pomyśleć o nastrojowym oświetleniu bocznym, które może pełnić funkcję oświetlenia nocnego lub być wykorzystywane podczas oglądania telewizji czy odpoczynku. W przypadku mniejszych dzieci rolę lampki nocnej może pełnić projektor, który wyświetla na suficie różne obrazki lub gwiazdki dając przy tym nikłe światło. Projektory lub lampki nocne dla maluchów mogą dodatkowo wygrywać melodyjki. Dla starszych dzieci, które chętnie wieczorami czytają w łóżku, przydatna może być lampka zawieszona przy łóżku. Mały uczeń, który boi się zasypiać w ciemności na pewno będzie uradowany z lampki nocnej, której światło zmienia kolor lub z lampki – projektora, która po włączeniu wyświetli na suficie gwiazdozbiory.
Oświetlenie pokoju dziecięcego spełnia wiele funkcji. Warto dołożyć wszelkich starań, aby było ono odpowiednio dobrane i właściwie ustawione. Dzięki temu wzrok naszego dziecka nie będzie się męczył, a ono samo będzie czuło się bezpiecznie i przytulnie w swoim pokoju.
Warto też pamiętać o oświetleniu dekoracyjnym, akcentującym, które można włączyć na czas zabawy dziecka, czy snu Do tego celu idealnie nadają się taśmy LED, żarówki RGB (sterowane pilotem), które można wkręcić w każdą lampkę nocną. Wcale nie wiąże się to z dużymi kosztami zakupu (pomijam niewielki pobór mocy), a całkowicie może odmienić wnętrze pokoiku np na czas snu dziecka. W pokoikach dziecka powszechnie stosuje się także zestawy gwieździstego niebo bazujące na światłowodach świecących końcem, jednak do tego produktu należy specjalnie opuścić sufit (max 10cm) używając płyty G-K lub sufitu napinanego. Zestawy 100 gwiazd zaczynają się już od 165 zł, więc przy koszcie samego remontu są to niewielkie kwoty.
http://www.soled.pl
http://www.sklep.soled.pl