Wszyscy projektanci wnętrz podkreślają jak ważną rolę spełnia kolorystyka pomieszczenia. Barwy ścian i mebli nadają pomieszczeniu charakter i tworzą nastrój. Biel kojarzy nam się z czystością i nienagannym porządkiem. Czy kolor ten pasuje do pokoju dziecięcego, który z reguły bardziej przypomina mały plac zabaw, niż sterylny pokój szpitalny? Chyba nie za bardzo. Poza tym kolor biały tworzy chłodny nastrój, wycisza i uspokaja. Dzieci spędzają w swoim pokoju bardzo dużo czasu dlatego musi on sprawiać wrażenie ciepłego i przytulnego. Kolorowe i ciepłe barwy zdecydowanie pobudzają do działania i myślenia, uruchamiają wyobraźnię i dodają dużo pozytywnej energii, tak niezbędnej do prawidłowego rozwoju naszych dzieci. Jak zatem powinny wyglądać ściany dziecięcego pokoju?
Kolorowe malowanie
Podstawową sprawą jest wybranie farby o odpowiedniej barwie. Jeśli nasze dziecko jest już na tyle duże, że zna i rozpoznaje kolory, to warto zapytać je o zdanie. Zazwyczaj każde dziecko ma swój ulubiony kolor. Oczywiście, jeśli wybór dziecka nie przypadnie nam do gustu lub według nas kolor nie będzie nadawał się do pokoju malucha, trzeba wspólnie wypracować jakiś kompromis. Wybierając kolor ścian warto wziąć pod uwagę, czy okna pokoju wychodzą na stronę południową czy północną.
Jeśli pokój dziecka znajduje się od północy to promienie słoneczne w ciągu dnia nie będą w nim za długo gościły, dlatego musimy sztucznie go “dogrzać” i ożywić. Najlepsze będą zatem kolory jasne i ciepłe, takie jak żółty, pomarańczowy, czy też kolory pastelowe. Należy uważać natomiast z czerwienią. Za duże natężenie tej barwy może powodować agresję i zbytnie pobudzenie. Jeśli jednak bardzo zależy nam, aby kolor czerwony gościł w pokoju dziecięcym, to możemy użyć go jako barwy dodatkowej, na przykład razem z żółtym. Dwukolorowe ściany są obecnie bardzo popularnym i ciekawym sposobem na wystrój pokoju dziecięcego.
Jeśli nasze dziecko zajmuje pokój znajdujący się od południowej strony, to już samo jego położenie sprawia, że jest to pokój ciepły. Pozwala to na wykorzystanie nieco szerszej palety barw. Jeśli nasze dziecko uprze się na kolor niebieski, który jest kolorem zimnym, to niekoniecznie musimy się temu wyborowi sprzeciwiać. Niebieskie ściany ochłodzą trochę nagrzany latem pokój południowy. Warto jednak zadbać, aby w takim pokoju znalazły się dodatki w ciepłych kolorach. Na przykład odpowiedni dywan, meble czy nawet rolety.
Farba to nie wszystko
Gdy już uporamy się z wyborem koloru, malowaniem i urządzeniem pokoju, możemy dokonać ostatecznej dekoracji ścian. Jeśli na jednej ze ścian jest dużo wolnej przestrzeni to warto ją ciekawie zagospodarować. A pomysłów na atrakcyjne ozdobienie ścian w pokoju dziecięcym nie brakuje. Często problemem jest znalezienie miejsca na pierwsze, piękne rysunki naszego przedszkolaka, czy na szkolne zapiski małego ucznia. Trafionym pomysłem może okazać się zawieszenie na ścianie tablicy, na której będzie można przyczepiać wszystkie wspaniałe dzieła sztuki wykonane przez naszą pociechę. Najpopularniejsze są tablice korkowe oraz magnesowe. Minusem tablic korkowych jest konieczność używania ostrych pinesek. Nowością jest specjalna farba, która po nałożeniu na ścianę tworzy tablicę, po której można malować kredą. Takiej tablicy nie można jednak ściągnąć i przestawić w inne miejsce, gdy zachodzi taka potrzeba. Alternatywą dla tego typu rozwiązania są specjalne naklejki ścienne, których powierzchnia służy do malowania po niej kredą. W razie przemeblowania pokoju naklejkę można łatwo odkleić i przykleić ponownie w innym, dogodnym miejscu.
Ściana w pokoju dziecięcym może również stać się tłem do scenerii stworzonej za pomocą naklejek ozdobnych, przedstawiających na przykład ulubione postacie bajkowe, zwierzęta z zoo, czy podwodny świat. Równie atrakcyjną ozdobą ściany może być obraz wykonany własnoręcznie przez dziecko. Istnieją specjalne tablice, na których narysowane są jedynie kontury przedstawionych elementów. Wnętrze obrazków można pokolorować specjalnymi kredkami bądź farbkami lub wykleić gotowymi, welurowymi naklejkami. Innym ciekawym rozwiązaniem jest przymocowanie do ściany drewnianych literek, z których można ułożyć na przykład imię małego właściciela pokoju. Literki mają przeróżne wzory i kształty, wielu producentów wykonuje je pod indywidualne zamówienie klienta.
Pokój dziecięcy to wyjątkowe miejsce w każdym domu. Tak niewiele potrzeba, aby nasze dziecko czuło się w nim jak w bajkowej krainie. Fascynujące tło stworzone za pomocą barw i dekoracji ściennych stworzy wspaniałą scenerię do wielu zabaw.
Zajmuję się aranżacją wnętrz od jakiegoś czasu i zauważyłam pewną dziwną rzecz. Klienci chcą pomocy przy tworzeniu kuchni, łazienki, salonu, natomiast sypialnie i pokoje dziecięce schodzą na dalszy plan. Rozumiem, że liczy się każda złotówka i nie chce im się tracić tyle funduszy na mniej reprezentacyjne pokoje, ale czy to oznacza, że można je całkowicie pominąć? Zawsze powtarzam, że jeśli nawet nie chcą abym ja im wykonała dodatkowy projekt w CAD Decorze, to mogą sami coś wypróbować w bezpłatnych aranżatorach i przede wszystkim poczytać artykuły poświęcone tym tematom, aby w trakcie remontu nie robić czegoś na chybił trafił.