Posadzki z tworzyw elastycznych i sztucznych

Jest wiele sposobów na ozdobienie podłóg w domach, a jednym z nich z pewnością są posadzki z tworzyw sztucznych i elastycznych. Zarówno płytki oraz wykładziny wykonujemy z tego samego rodzaju tworzyw, jednak odmienny jest sposób ich wykonania oraz kładzenia na płaszczyźnie podłogowej. Płytki kładziemy na podłodze podobnie jak terakotę, zaś wykładziny musimy już umieć umiejętnie i równomiernie rozłożyć na całej powierzchni. Niezależnie od tego jakie tworzywo kładziemy na podłodze, jego powierzchnia musi być równa oraz gładka, aby po położeniu danego tworzywa nie pozostały żadne nierówności i uwypuklenia. Jeżeli bowiem dopuścimy do nierówności na podłodze, nasza posadzka będzie wyglądała nieefektownie i nieelegancko.

linoleum

[ad name=”gora”]

Wyróżniamy posadzki z tworzyw naturalnych, takich jak korek, linoleum czy kauczuk, oraz z tworzyw sztucznych, które są o wiele tańsze, a zaliczamy do nich na przykład:

Winyleum o różnorodnych wzorach imitujących drewno, kamień bądź marmur, co z pewnością nie wygląda tak gustownie jak prawdziwe materiały posadzkowe, jednak ma inne zalety, a mianowicie posadzka jest ciepła, miła w dotyku oraz łatwa do czyszczenia. Z tego typu tworzyw możemy uzyskać posadzki o wielu wzorach i fakturach, a przy tym nie wydać zbyt wiele z budżetu domowego. Dodatkową zaletą jest zdecydowanie prostsze wykonanie takiej posadzki, którą to możemy położyć samodzielnie, pod warunkiem że podłoga jest idealnie gładka. Wystarczy tylko kupić odpowiedni klej, płytki na wymiar i w odpowiedniej tonacji kolorystycznej, a następnie samodzielnie przykleić je na podłodze w swoim domu. Pamiętajmy przy tym, że tego rodzaju płytki są mało odporne na wilgoć, toteż nie nadają się do pomieszczeń, jakimi jest kuchnia i łazienka.

Kolejnym materiałem na podłogi jest korek, to tworzywo naturalne idealnie dodaje wnętrzom ciepła. Zaletą jest również jego sprężystość, dzięki czemu idealnie nadaje się do pokojów dziecinnych, gdzie potrzebny jest tego typu materiał posadzkowy. Inna zaleta tego materiału, to fakt iż jest znakomitym izolatorem oraz wygłuszaczem dźwięków, jak również jest to materiał ciepły i przyjemny w dotyku bosą stopą. Jeżeli zaś chodzi o wady korka, warto wspomnieć o jego kruchości oraz szybkiej ścieralności powierzchni posadzkowej.

Innym tworzywem pochodzenia naturalnego jest linoleum, posiada wiele zalet, a co najważniejsze jest dostępne w wielu wzorach oraz kolorach, dzięki czemu możemy uzyskać doskonały efekt dekoratorski wnętrza. Linoleum jako materiał posadzkowy jest mieszaniną utlenionego oleju lnianego, żywicy sosnowej, pyłu korkowego, mączki drzewnej oraz sproszkowanego wapienia. Dzięki wszystkim tym składnikom, materiał jest giętki oraz posiada doskonałe właściwości izolacyjne. Z drugiej zaś strony linoleum jest twarde jak kamień oraz miękkie jak drewno, dzięki czemu posadzka z linoleum jest przyjemna i miękka w dotyku, a zarazem bardzo wytrzymała na wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Dzięki różnorodności wzorów oraz kolorów, projektant wnętrz ma ogromne możliwości dekoratorskie.

Ostatnie naturalne tworzywo na posadzki podłogowe, jakie omówimy, to kauczuk. Jest on bardzo podobny do linoleum, również występuje w produkcji w wielu barwach i odcieniach. Zalety kauczuku to miękkość, nieprzemakalność, elastyczność, twardość oraz cechy wygłuszające, dzięki czemu nadaje się do zastosowania w różnych pomieszczeniach. Dawniej tworzywo to miało wyłącznie zastosowanie w fabrykach przemysłowych, jednak dziś znalazło również zastosowanie w wystroju wnętrz w domach, choć nadal należy do rzadkości.

Jeżeli zaś chodzi o tworzywa sztuczne, warto wspomnieć i opisać materiał jakim jest winyleum. Jest to wykładzina produkowana w rulonach o dużych rozmiarach, dlatego ma szerokie zastosowanie do dużych powierzchni i pokrywa całość powierzchni podłogi jednym kawałkiem. Jest to specyficzny rodzaj tworzywa sztucznego, wyjątkowo odporny na ścieranie oraz na działanie środków chemicznych, dlatego mają różnorodne zastosowanie w pomieszczeniach, gdzie podłoga jest szczególnie narażona na brud i ścieranie. Dodatkowym atutem winyleum jest występowanie różnych wzorów imitujących naturalne drewno czy kamień, nie wygląda to naturalnie, jednak przy niskiej cenie tego materiału na rynku efekt jest zadowalający.

Niezależnie od tego na jaki rodzaj podłogi się zdecydujemy, czy będzie to tańsze tworzywo sztuczne, czy też droższe tworzywo naturalne, ważne abyśmy byli zadowoleni z efektu końcowego wystroju wnętrz, aby materiał posadzkowy był odpowiednio położony i zabezpieczony przed oderwaniem oraz aby całość idealnie komponowała się w wystroju wnętrz ze ścianami, meblami oraz innymi elementami dekoracyjnymi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *