Posadzki z materiałów twardych.

Twarde podłogiPosadzki z materiałów twardych to bardzo szeroka kategoria materiałów do pokrywania podłóg, a należą do nich: cegła, ceramika, kamień, marmur oraz gresy. Materiały te idealnie nadają się do wszystkich rodzajów pomieszczeń, nawet tych wychodzących na zewnątrz domu. Jedyną wadą materiałów twardych jest brak ciepła, choć poprzez montowanie ogrzewania podłogowego, również ta wada niwelowana jest do zera, a nawet najzimniejszy kamień jest ciepły i przyjemny dla bosych stóp. Zaś zaletą posadzek z materiałów twardych jest ich elegancja i prostota zarazem oraz wysoka wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

[ad name=”gora”]

Zanim zdecydujemy się na zastosowanie we wnętrzach posadzki z materiałów twardych, warto wziąć pod uwagę najważniejsze kwestie. Po pierwsze nie jesteśmy w stanie sami ułożyć posadzki z twardego materiału, dlatego musimy robociznę zlecić specjaliście. Również koszt materiału, jakim jest kamień, czy gres jest niezmiernie wysoki, dlatego położenie podłogi z materiałów twardych jest drogi, jednak zdecydowanie trwalszy i wytrzymały na wszelkie uszkodzenia oraz zniszczenia. Inną ważną wadą materiałów twardych jest akustyka pomieszczeń, bowiem jeżeli zdecydujemy się w danym pokoju na kamień, musimy liczyć się nie tylko z zimną powierzchnią podłogi, ale również z odbijaniem się w pomieszczeniu wszelkich dźwięków. Zaś najważniejsza kwestia to solidność stropu, bowiem jeżeli mieszkamy w starej kamienicy, bądź w innym starym budynku, jakość stropów może nie pozwolić na położenie posadzki z materiałów twardych.

Kiedy zastanowimy się nad wszystkimi aspektami i wyeliminujemy wszelkie niedogodności, oraz fachowiec oceni podłogę czy strop, jako nadające się do kładzenia materiałów twardych, pozostaje nam tylko wybór odpowiedniego i eleganckiego materiału twardego, który będzie zdobił nasze podłogi na lata. Dzięki oryginalnym i naturalnym barwom materiałów na posadzki twarde, całe wnętrze wygląda wyjątkowo urokliwie, elegancko i przytulnie, musimy tylko odpowiednio dobrać materiały twarde. Dodatkowo zaś możemy oczywiście zakupić elementy z motywami dekoracyjnymi, które dodadzą każdemu wnętrzu uroku i blasku.

Teraz omówimy najważniejsze materiały twarde stosowane na posadzki,

Klinkier

Jest to nic innego jak kamionkowy wyrób ceramiczny w postaci cegieł, który to wypalany jest w wysokiej temperaturze spiekania. Materiał ten jest wyjątkowo wytrzymały na działanie czynników chemicznych, mechanicznych oraz na wszelkiego rodzaju ściskanie. Jako materiał budowlany zaś jest jednym z najstarszych materiałów, zaraz obok drewna oraz kamienia. Cegła posiada wyjątkowy rustykalny charakter i jest najczęściej stosowana do pomieszczeń wiejskich, do małych i przytulnych domków za miastem. Rzadziej jest stosowana w typowych miejskich kamienicach i domach. Posadzki z klinkieru możemy zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu, bowiem są one odporne na działanie wysokich oraz niskich temperatur. Ze względu zaś na ciężkość materiału najczęściej stosuje się go na parterach. Wytrzymałość cegieł klinkierowych sprawia, iż są one chętnie stosowane zarówno na ściany, jak i na podłogi, są one łatwe w utrzymaniu, odporne na działanie wody oraz wszelkie uporczywe plamy.

Terakota,

czyli najprościej mówiąc płytki ceramiczne, które są stosowane zarówno na ściany, jak i na podłogi. Rodzajów i gatunków płytek mamy mnóstwo i nie sposób ich wszystkich opisać, możemy natomiast podzielić je na szkliwione, z połyskiem oraz matowe. Płytki ceramiczne produkowane są ręcznie bądź maszynowo. Oczywiście te pierwsze z racji ich ręcznego wykonania są zdecydowanie droższe. Terakota to kolejny zimny materiał na posadzki, jest on jednak zróżnicowany pod względem kolorystyki oraz wzornictwa, dzięki czemu ma szersze zastosowanie oraz sposób dekorowania wnętrz. Terakota to materiał, który musi być układany przez specjalistę, równo w pionie oraz poziomie, zachowując odpowiednie odstępy pomiędzy poszczególnymi płytkami. Nie precyzyjnie i nie fachowo ułożona terakota wygląda brzydko, wręcz szpetnie. Zakup i położenie terakoty na posadzce podłogowej jest nieco tańsze od klinkieru, choć usługa specjalisty również wymaga od nas odpowiedniego nakładu finansowego, nawet jeżeli uda nam się zakupić wyjątkowo tanie płytki terakotowe. Materiał ten najczęściej ma swoje zastosowanie w kuchniach oraz łazienkach, gdzie podłogi są najbardziej narażone na działanie wody, tłuszczu oraz wilgoci, jednak obecnie zastosowanie to powiększa się o inne pomieszczenia domu.

Następnym, a zarazem najstarszym materiałem budowlanym jest oczywiście

Kamień

Jest on stosowany na podłogi tak samo chętnie jak terakota czy klinkier, jest on jednak zdecydowanie droższy i trudniejszy w położeniu. Jeżeli bowiem są to obrobione płyty kamienne, kładzie się je jak terakotę, jeżeli jednak kamień jest minimalnie obrobiony przez człowieka, jego położenie również jest bardzo trudne. Wykończenie podłóg z kamienia to szlifowanie na połysk, szlifowanie matowe, delikatne obrobienie, bądź pozostawienie naturalnych nierówności. Wszystkie te metody muszą być jednak uczynione przez profesjonalnego fachowca. Najpierw bowiem należy dokładnie przygotować powierzchnię podłogi, najczęściej robi się to za pomocą wylania betonowej szlichty, następnie zaś można kłaść podłoże właściwe, czyli odpowiednio obrobiony kamień. Materiał ten jest stosowany tylko w domach i tylko na kondygnacjach parterowych, a to ze względu na wyjątkową ciężkość materiału budowlanego, jakim jest kamień.

Jednym z ostatnich materiałów ciężkich na posadzki, jakim się zajmiemy jest

Lastryko

Jest to dosyć popularny materiał o wysokiej odporności i trwałości, wyjątkowo niskiej cenie oraz estetycznym wyglądzie. Lastryko jest produkowane z kawałków marmuru bądź granitu, a łączone jest za pomocą cementu bądź betonu. Również w tym przypadku mamy dowolność w zastosowaniu do różnych pomieszczeń, a cały urok lastryka leży w jego nieregularnych kształtach oraz rozmiarach, często bowiem spotyka się płyty o różnych figurach geometrycznych, które połączone w jedną całość tworzą oryginalną i elegancką podłogę. W zależności od zastosowanych płyt kamiennych, możemy uzyskać bardzo ciekawy i estetyczny efekt dekoracyjny we wnętrzu. Lastryko również należy do materiałów, który powinien być układany przez fachowców z tej branży.

Na koniec opiszemy materiał jakim jest mozaika.

Materiał ten umożliwia bardzo szerokie zastosowanie zdobnicze w różnych wnętrzach. W przypadku mozaiki rozmiary płytek mogą być bardzo duże albo bardzo małe, jak również różnej wielkości, a ich odpowiednie połączenie daje ogromne możliwości dekoratorskie. Mozaika może być wykonana z marmuru, kamienia, ceramiki bądź terakoty, zaś w zależności od zastosowanego materiału osiągamy inny efekt dekoracyjny. Jednak samo ułożenie mozaiki bywa bardzo trudne i czasochłonne, zaś osoby bez wyobraźni przestrzennej mogą sobie z tym zadaniem nie poradzić, dlatego również w tym przypadku warto zlecić prace specjalistom od kładzenia posadzek twardych. Jeżeli chodzi o cenę posadzki podłogowej z mozaiki, jest ona dość wysoka, bowiem nie tylko materiał jest drogi, ale również jego ułożenie i zatwierdzenia wymaga czasu, a co za tym idzie odpowiednich nakładów finansowych.

Jak widzimy niemalże wszystkie materiały twarde stosowane na posadzki podłogowe są drogie i trudne w ułożeniu, jeżeli jednak zdecydujemy się na któryś z rodzajów takiej posadzki, będziemy się cieszyć nie tylko pięknem, ale również wysoką wytrzymałością podłogi przez wiele lat. Warto zatem przemyśleć, czy nie lepiej zainwestować w podłogę więcej pieniędzy, ale położyć na niej twardy, elegancki i wyjątkowo wytrzymały materiał podłogowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *