Bezpieczny balkon

Mieszkania nie posiadające balkonu są uważane za mało atrakcyjne i nie cieszą się zbyt dużą popularność. Posiadanie balkonu, a jeszcze lepiej zabudowanej loggi przynosi wiele pozytywnych korzyści. W słoneczne czy wietrzne dni można na balkonie powiesić pranie, który tam wyschnie o wiele szybciej, niż w domu, z kolei suchą i mroźną porą można rozwiesić kołdry, poduszki, czy dziecięce pluszaki w celu wymrożenia roztoczy. Jeśli rozmiary balkonu na to pozwalają, to dobrym pomysłem jest rozłożenie na nim stolika oraz leżaków w sobotnie lub niedzielne popołudnie. Gdy lejący się z nieba żar nie pozwala na wyjście z domu, dzieci na pewno z chęcią popluskają się na balkonie w baseniku wypełnionym wodą, rozwieszone prześcieradło czy koc zapewnią zadaszenie i ochronę przed słońcem. Ale musimy zdawać sobie sprawę też z tego, że korzystanie z balkonu może być w niektórych sytuacjach niebezpieczne.

[ad name=”gora”]

Złodzieju, nie tędy droga!

Usytuowane na parterze mieszkania, które posiadają balkon są szczególnie narażone na włamania. Wspięcie się na parterowy balkon, to nic trudnego dla “wprawionego” włamywacza. Jeśli mieszkamy na parterze i nie możemy po nocach spać, gdyż ciągle się denerwujemy i nasłuchujemy czy przypadkiem ktoś nie próbuje wtargnąć do naszego mieszkania przez balkon, to najlepszym wyjściem jest odpowiednie zabezpieczenie balkonu. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest montaż metalowej kraty. Krata jest najczęściej przyspawana do górnej krawędzi balustrady i przykręcana do sufitu balkonu. Innym, być może bardziej eleganckim, rozwiązaniem jest obudowanie balkonu przesuwnymi szybami. Jest to na pewno rozwiązanie bardziej kosztowne, gdyż szyby muszą być wykonane ze specjalnego szkła antywłamaniowego, odpornego na stłuczenia.

Bezpieczeństwo dzieci…

Jeśli mieszkamy dość wysoko, a w naszym mieszkaniu obecne są małe dzieci to konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie balkonu. Nawet, gdy zawsze jesteśmy obecni przy dzieciach znajdujących się na balkonie, to czasami o nieszczęściu decydują ułamki sekund. Możemy również pewnego dnia się zapomnieć i zostawić otwarte drzwi balkonowe, bo na przykład zadzwoni telefon, a wtedy aż strach pomyśleć co może się wydarzyć. Najlepszym rozwiązaniem są balustrady pełne, murowane, które spotyka się często w nowym budownictwie. Ale w większości przypadków na balkonach montowane są balustrady ażurowe. Taka balustrada powinna mieć pionowe tralki, odległość między nimi powinna być na tyle mała, aby dziecko nie zdołało przecisnąć głowy między szczeblami. Bardzo ważne jest zabezpieczenie przestrzeni znajdującej się pomiędzy dolną krawędzią balustrady, a podłogą balkonu. Dzieci lubią siadać na balkonie i spuszczać w dół nogi, do czego wykorzystują właśnie te niby wąskie szczeliny. Jeśli przestrzeń pomiędzy tralkami wydaje nam się zbyt duża, to dla pewności najlepiej jest zamontować dodatkowe zabezpieczenia. Pomiędzy szczeblami można przepleść matę bambusową, czy materiał wykonany z tworzywa sztucznego.

… i zwierząt domowych

Balkon jest miejscem szczególnie niebezpiecznym dla kotów. Wprawdzie te zwinne stworzenia zawsze “spadają na cztery łapy”, ale chyba lepiej nie sprawdzać, czy ta zasada działa również w przypadku upadku z 10 piętra. Jeśli chcemy, aby nasz kot był bezpieczny musimy niestety zabezpieczyć balkon na całej jego długości, szerokości oraz wysokości. Najlepszym rozwiązaniem jest montaż specjalnej siatki wykonanej z bardzo trwałego materiału oraz odpornej na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych.

Dobrze zabezpieczony balkon sprawi, że będziemy się mogli w pełni cieszyć z jego posiadania. Szczególnie ważne jest odpowiednie jego zabezpieczenie, gdy z balkonu korzystają małe dzieci, koty, czy też, gdy mieszkanie znajduje się na parterze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *