Dobrodziejstwo mebli systemowych

Meble systemoweMeble systemowe, czasy kiedy w naszych mieszkaniach królowały meblościanki, mamy już za sobą. Kiedyś takie właśnie umeblowanie można było zobaczyć w każdym domu. Była to moda meblowa, ale w zasadzie podyktowana warunkami, czyli tym, co było dostępne w ówczesnych sklepach. Oczywiście nie można było odmówić im pewnych zalet, ponieważ były zwykle bardzo pojemne, ze względu na dużą ilość głębokich szafek. Miały także specjalną wnękę na telewizor, witrynę na ozdoby. Jednakże ich podstawową wadą była niezmienność.

[ad name=”gora”]

Meble systemowe charakterystyka

Aby wprowadzić jakiekolwiek zmiany powodujące ożywienie w pomieszczeniu, mogliśmy je jedynie przestawić z jednej ściany na drugą, ale raczej równoległą, ponieważ popularna meblościanka, która kupiona była zwykle pod wymiary dłuższej ściany, na mniejszej nie mogła się zmieścić. Przyzwyczailiśmy się do nich, bo…nie mieliśmy innego wyjścia. Ale z czasem w niektórych domach, pojawiała się nieśmiało chęć na zmianę, a tym samym przeróbki meblościanek, mniej lub bardziej udane. Wiele osób próbowało dzielić je na elementy i rozstawiać po kątach. W niektórych przypadkach potrzebna była pomoc domorosłej „złotej rączki”, aby dokonać pewnych przeróbek. Na szczęście mamy tą konieczność za sobą.

Owszem, nadal jest możliwość kupienia meblościanki, ponieważ producenci mebli wychodzą naprzeciw różnym gustom swoich klientów. Jednakże w sklepach meblowych od jakiegoś czasu panują niepodzielnie meble systemowe. Ich popularność wynika z kilku zalet, jakie posiadają.

Meble systemoweNajważniejsza z nich, to możliwość funkcjonalnego zagospodarowania wszelkich wnętrz, nawet bardzo małych i pozornie nieustawnych. Pozwala na to szeroka rozpiętość wysokości, szerokości i głębokości poszczególnych, dostępnych elementów. Dzięki dobraniu odpowiednich części danego systemu możemy wykorzystać dotąd niezagospodarowany skos, miejsce pod oknem, wąski kawałek ściany pomiędzy oknami i inne zakamarki.

Druga zaleta, pozwalająca na optymalne wykorzystanie przestrzeni mieszkalnej, to fakt, że poszczególne bryły są dostępne w kilku opcjach. Świetnym przykładem są np. szafy, które producenci oferują często w wersji 3-drzwiowej, 2-drzwiowej, pojedynczej, a dodatkowo narożnej. To powoduje kolejną zaletę, czyli uniwersalność mebli systemowych, które doskonale nadają się zarówno do aranżacji  mieszkań, jak i pomieszczeń biurowych. Wiele systemów jest tak opracowane, że z katalogu elementów, możemy skompletować zarówno meble do sypialni, jak i salonu, pokoju młodzieżowego, a także biura czy eleganckiego gabinetu.

Obecne zestawy mebli systemowych liczą sobie bardzo często nawet do kilkudziesięciu różnych elementów. Znajdziemy wśród nich m.in. szafki i regały, biurka, łóżka, a także nowe moduły, pozwalające wyposażyć garderobę. Coraz częściej producenci dbają o to, aby zapewnić jak najwięcej możliwości zagospodarowania przestrzeni. Dlatego przeglądając katalog zauważymy, że poza meblami w postaci rodzajowych brył o różnej kubaturze, znajdziemy także cały szereg regałów, półek, złączek.Meble sytemowe

Ponadto, w wielu zestawach systemowych, mamy możliwość wyboru elementów w różnych wariantach kolorystycznych. Meble są zwykle oferowane w dwóch lub trzech wersjach, więc można dopasować je do istniejących już kolorów ścian, swojego gustu czy wymagań dotyczącym wizerunku firmy. I tu kolejna zaleta, można sobie, dla urozmaicenia wnętrza, dobrać elementy w dwóch kolorach. To ciekawe zestawienie, kiedy część mebli ma np. kolor kremowy, a część jest wykonana w calvadosie czy kolorze pistacji.

Kiedy planujemy zakup takich mebli systemowych, musimy najpierw przemyśleć kilka spraw. Na początku istotne są wymiary pomieszczenia, ale nieco bardziej szczegółowe niż tylko długość i szerokość pomieszczenia. Trzeba uruchomić nieco wyobraźni przestrzennej, aby zastanowić się, gdzie co ustawimy, aby wykorzystać przestrzeń i jednocześnie estetyczny wygląd. Druga sprawa, to zaplanowanie wykorzystania tych mebli. Warto pomyśleć nad tym, ile rzeczy mamy do schowania, aby potem nie okazało się, że część z nich się po prostu nie zmieściło, a my nie mamy już miejsca na kolejną komodę. Wiadomo, że np. w pokoju młodzieżowym, poza szafą ubraniową, musi się znaleźć spora ilość szafek i szuflad, ponieważ nasze pociechy mają niezliczoną ilość szkolnych rzeczy do schowania, do robienia w nich bałaganu także. Przydadzą się także odkryte półki na książki, maskotki, płyty i dziesiątki innych niezbędnych do życia przedmiotów. Z kolei w sypialni można skupić się na łóżku, ale także ogromnej szafie, dzięki której mamy szansę upchnąć większą, jeśli nie całą garderobę. Jadalnia czy salon może wtedy cieszyć się przestrzenią, więc wstawimy tam np. przeszklona witrynę, jedną komodę i szafkę tv. I tak w każdym pomieszczeniu, zależnie od jego charakteru i swoich potrzeb. W internecie można znaleźć dziś strony większości firm, produkujących czy sprzedających meble. Tam też są dość profesjonalnie i kompleksowo prezentowane meble, także systemowe, które firma oferuje do sprzedaży.Meble systemowe

Takie prezentacje są niezwykle pomocne w planowaniu zakupu, ponieważ zawierają szczegółowy opis każdego elementu. Zwykle są tam zdjęcia każdego z nich, w każdym wariancie kolorystycznym, co pozwala na mniejsze wysilanie wyobraźni. Znajdziemy tam także podane wszystkie możliwe rozmiary, a także szkice mebli w perspektywie, na których można zobaczyć ich wnętrze. Pozwala to zyskać informację o ilości szafek czy półek wewnątrz szafy lub komody, a tym samym rozplanowanie posiadanych do schowania rzeczy. Po takich oględzinach wirtualnych jest o wiele łatwiej zyskać koncepcję wizualną, a także funkcjonalną. Pozostaje jedynie udać się do najbliższego sklepu, który oferuje nasze wybrane meble systemowe, aby osobiście je obejrzeć i ewentualnie dokonać zakupu.

2 komentarze

  1. Zgadzam się z autorami artykułu, meble systemowe to jest to. Na chwilę obecną jestem na 99% przekonana, że chcę meble z brw, bo kolekcje są ładne i stosunkowo różnorodne (dodatkowy atut – mogę zobaczyć jak się zmieszczą w pokoju na aranżacji w power net:D), a cena też nie wywołuje zawrotów głowy.

  2. Przez instrukcję tbezra przebrnąć, a potem wyrzucić i zapomnieć Mebli z płyty i tak najczęściej nie da się ponownie rozmontowac i zmontowac, zazwyczaj nie są w stanie tego przeżyć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *