Wystrój wnętrza w orientalnym stylu

Meble orientalne, nawiązujące do kultury hinduskiej są utrzymane w ciemnych kolorach. Meble te wykonane są z takiego drewna jak mahoń, wenge lub palisander indyjski. Meble orientalne można nabyć w naszych sklepach lub antykwariatach. Doskonale komponują one z nowoczesnymi meblami lub kolonialnymi. Jednak, by nie narazić się na śmieszność, lub zbyteczny wydatek pieniędzy, lepiej poradzić się przed zakupem tak specyficznych mebli, projektanta wnętrz.

[ad name=”gora”]

Meble i dodatki w orientalnym stylu

By czuć się dobrze w takim pomieszczeniu, gdzie panuje inny nieco klimat, powinno być ono zaaranżowane w całości. W sklepach można zdobyć również do tych pięknych mebli orientalnych liczne detale, takie jak wazony, narzuty i figurki, a także orientalne ozdoby ścienne. Co ciekawe, meble orientalne zdobione są ręcznie w motywy orientalne, bardzo charakterystyczne dla kultury wschodu. Można takimi meblami umeblować nawet całe mieszkanie. Lecz bardzo ryzykowne wydaje się takie posunięcie, gdyż niewielu europejczyków mogło by się czuć dobrze w tym klimacie. Dlatego projektanci umiejętnie potrafią wkomponować pojedynczy mebel we współczesne wzornictwo, lub urządzić oddzielne wnętrze nadając mu charakter orientu, dla urozmaicenia całości wystroju domu.

Masywne i ciężkie…

Meble orientalne są duże i ciężkie. Dlatego posiadając tylko duże i przestrzenne wnętrza, możemy myśleć o umeblowaniu w stylu indyjskim. Sypialnia orientalna jest cudowna pod warunkiem, że przeznaczymy na nią duże i jasne pomieszczenie, a oprócz masywnych mebli umieścimy również detale orientalne. W Internecie można znaleźć dużo propozycji wystroju sypialni w tym stylu, jednak przed zakupem jakichkolwiek mebli i detali dobrze jest się skonsultować z architektem wnętrz, byśmy urządzili wnętrze, nie narażając się na niepoprawność dekoratorską. Łóżka indyjskie wykonane są z litego drewna, takiego jak wenge, palisander lub mahoń i stanowią one z tego względu niemałe obciążenie dla stropów. Dlatego należy pamiętać, aby tego typu meble stawiać raczej na parterowych kondygnacjach, bądź wyjątkowo solidnych kondygnacjach piętrowych.

Kolor drewna, kolorystyka zdobienia…

Drewno pochodzące z tych drzew charakteryzuje się ciemnym zabarwieniem, a także tym, że jest trudne w obróbce. Jednakże drewniane elementy łóżek oraz innych mebli orientalnych są bogato zdobione kwiatowymi wzorami. Niepowtarzalny urok sypialnianym wystrojom nadają kwieciste baldachimy, jakie są dodatkiem niektórych łóżek. Orientalny styl jest bardzo specyficzny. Nie każdy człowiek potrafi się w nim odnaleźć. Dlatego decyzja o urządzeniu salonu lub sypialni w stylu orientalnym powinna być bardzo głęboko przemyślana.

Meble orientalne – cesarski orient

Są to z całą pewnością meble, które bardzo nam się podobają w sklepach. Ale czy na pewno chcielibyśmy posiadać takie meble w swoim domu? To bardzo ważne pytanie, gdyż czasem nierozważny krok może narazić nas na stratę pieniędzy. Chociaż niektóre meble orientalne dają się wkomponować do naszych wnętrz, to cesarski orient jest tak rzucający się w oczy, że należy z nim szalenie uważać. Te kolorowe zdobienia rzadko kiedy tak naprawdę pasują do naszych wnętrz, a po krótkim czasie stają się wręcz nie do zaakceptowania. Jeżeli dokonujemy takich zakupów z pełną świadomością, to dobrze, ale gdy damy ponieść się emocjom? Meble designerskie, proste i minimalistyczne nie mają nic wspólnego z bogactwem zdobień na meblach indyjskich. Sceny ukazujące życie dworskie umieszczone na szafce lub ławie mogą drażnić, jak nie samych mieszkańców, to gości. Tak więc przy zakupie tak specyficznych mebli należy zachować wszelką ostrożność.

Meble orientalne wykonywane są  ręcznie przez indyjskich rzemieślników przy użyciu prymitywnych narzędzi, są to istne dzieła sztuki. Wykonane z litego drewna, takiego jak akacja indyjska, teak oraz mango, zdobione są wspaniałymi i kolorowymi ornamentami, dzięki czemu nabierają jeszcze wspanialszego efektu dekoracyjnego.Ręcznie zdobione meble orientalne chciałby mieć każdy z nas. O ile te rzeźbione komody i krzesła można zaakceptować w dużych i przestrzennych domach, to w małych mieszkankach byłyby z pewnością nie do zniesienia, Trzeba jasno powiedzieć, że meble wyrwane z indyjskiej rzeczywistości wymagają specjalnych wnętrz, dużych i eleganckich, by mogły one posiadać swój naturalny blask. Nigdy duży i piękny mebel nie będzie wyglądał ślicznie, gdy zostanie on „wyrwany z kontekstu”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *