Odpowiedni wybór materaca do łóżka

Każdy kto urządza nowe mieszkanie bądź dom, staje w pewnym momencie przed koniecznością urządzenia tak wymagającego pomieszczenia jakim jest sypialnia. Dobór mebli i odpowiedniego łóżka trwać może naprawdę długo, jednak jest to zadanie warte zachodu, jeśli w zamian zagwarantujemy sobie komfortowy sen. Sen jednak nie zależy jedynie od łóżka i mebli naokoło niego. Bardzo ważnym czynnikiem komfortowego snu jest również, a może przede wszystkim odpowiednio dobrany materac.

[ad name=”gora”]

Łóżka sprężynowe odchodzą do lamusa…

Czasy łóżek sprężynowych powoli dobiegają końca, ponieważ są one nieporęczne i trudne w transporcie. Ich wadą była konieczność renowacji całego łóżka w przypadku pęknięcia jednej ze sprężyn. Z rynku są one wypierane skutecznie przez łóżka stelażowe, na których kładzie się odpowiedni materac. Rozwiązanie to pozwala na prosty montaż i demontaż łóżka, ponieważ ramy są składane zazwyczaj z kilku elementów. W takim przypadku gdy zniszczy się materac, nie musimy od razu remontować całego łóżka, a wystarczy kupić w sklepie nowy materac, bądź po prostu go zaszyć. Dodatkowym atutem materacy jest ich duży wybór. Zatem każdy w obecnych czasach bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z reguły materace dzielą się na twarde i miękkie, a te na kilka szczegółowych stopni twardości bądź miękkości. Mamy również odmienny rodzaj materaca, jakim jest materac wodny, a jest on również materacem przeznaczonym do łóżek sypialnianych.

Rodzaje materacy

Materace twarde zalecane są przede wszystkim dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, oraz dla osób o większej wadze, które w materacu miękkim po prostu by się zapadały. Czasami też twarde materace kupowane są przez osoby bardzo szczupłe, gdy mają problemy z kręgosłupem takie jak dyskopatia i muszą spać na wznak. Wadą tych materacy jest naprawdę wysoka sztywność, która może nie odpowiadać osobom delikatnym i wygodnym.

Miękkie materace przeznaczone są głownie dla osób szczupłych, które nie będą się w nich głęboko zapadać. Zapewnia to optymalną pozycję kręgosłupa podczas snu w każdej pozycji. Atutem tych materacy jest naprawdę wysoki komfort snu. Niestety, jeśli miękki materac wybierze osoba z nadwagą, może być pewna problemów z kręgosłupem i niedosypiania. Miękkie materace z reguły bardzo łatwo się odkształcają i poddają naciskowi nawet niewielkiej masy. Są one idealne dla osób delikatnych, lubiących sen na miękkich łóżkach.

A może materac wodny?

Ostatnim typem materacy są materace wodne, które jak sama nazwa wskazuje, napełnione są w całości wodą. Ten typ materaca jest trudny do sklasyfikowania, ponieważ jest on miększy od najbardziej miękkich materacy klasycznych. Jako, że w ich wnętrzu jest woda, materac cały czas delikatnie faluje, co może ułatwić zasypianie. Wiele osób łapie się na ten chwyt marketingowy i niestety są przez to stratne. Materac wodny jest częstym powodem niedosypiania, ponieważ przy każdym ruchu wywołuje silne falowanie, które wybudza nas z głębokiego snu, jednak pozostawia w płytkim. Przez takie działanie zamiast się wysypiać, co chwila próbujemy zasnąć. Największą wadą tych materacy jest ich cena, ponieważ niejednokrotnie sięga ona niebotycznych wręcz kwot.

Jeśli jesteśmy już w sklepie i dalej nie podjęliśmy decyzji, najlepiej jest zapytać przedstawiciela działu z materacami, który posiada odpowiednie przeszkolenie. On nam z pewnością doradzi odpowiedni materac do naszych potrzeb jak i warunków fizycznych, oraz zdrowotnych. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i to nim trzeba się kierować przy tego typu wyborach.  Jeśli bowiem zdecydujemy się na zakup kierując się panującą modą możemy być pewni, że bezsenność i ciągłe bóle kręgosłupa towarzyszyć nam będą przez cały czas użytkowania zakupionego materaca.

2 komentarze

  1. Zastanawiam się nad zakupem materaca Bio Malva, który nasycony jest ekstraktem z malwy… Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś o nim słyszał? Jest o.k.?

  2. Wygooglałem ten materac. Pochodzi z firmy JMB? Z tego co przeczytałem, otrzymał wiele prestiżowych nagród. Może więc warto go kupić, chociaż nie jest tani…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *