Główna / Sypialnia / Odpowiedni wybór materaca do łóżka

Odpowiedni wybór materaca do łóżka

Każdy kto urządza nowe mieszkanie bądź dom, staje w pewnym momencie przed koniecznością urządzenia tak wymagającego pomieszczenia jakim jest sypialnia. Dobór mebli i odpowiedniego łóżka trwać może naprawdę długo, jednak jest to zadanie warte zachodu, jeśli w zamian zagwarantujemy sobie komfortowy sen. Sen jednak nie zależy jedynie od łóżka i mebli naokoło niego. Bardzo ważnym czynnikiem komfortowego snu jest również, a może przede wszystkim odpowiednio dobrany materac.

Łóżka sprężynowe odchodzą do lamusa…

Czasy łóżek sprężynowych powoli dobiegają końca, ponieważ są one nieporęczne i trudne w transporcie. Ich wadą była konieczność renowacji całego łóżka w przypadku pęknięcia jednej ze sprężyn. Z rynku są one wypierane skutecznie przez łóżka stelażowe, na których kładzie się odpowiedni materac. Rozwiązanie to pozwala na prosty montaż i demontaż łóżka, ponieważ ramy są składane zazwyczaj z kilku elementów. W takim przypadku gdy zniszczy się materac, nie musimy od razu remontować całego łóżka, a wystarczy kupić w sklepie nowy materac, bądź po prostu go zaszyć. Dodatkowym atutem materacy jest ich duży wybór. Zatem każdy w obecnych czasach bez problemu znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Z reguły materace dzielą się na twarde i miękkie, a te na kilka szczegółowych stopni twardości bądź miękkości. Mamy również odmienny rodzaj materaca, jakim jest materac wodny, a jest on również materacem przeznaczonym do łóżek sypialnianych.

Rodzaje materacy

Materace twarde zalecane są przede wszystkim dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, oraz dla osób o większej wadze, które w materacu miękkim po prostu by się zapadały. Czasami też twarde materace kupowane są przez osoby bardzo szczupłe, gdy mają problemy z kręgosłupem takie jak dyskopatia i muszą spać na wznak. Wadą tych materacy jest naprawdę wysoka sztywność, która może nie odpowiadać osobom delikatnym i wygodnym.

Miękkie materace przeznaczone są głownie dla osób szczupłych, które nie będą się w nich głęboko zapadać. Zapewnia to optymalną pozycję kręgosłupa podczas snu w każdej pozycji. Atutem tych materacy jest naprawdę wysoki komfort snu. Niestety, jeśli miękki materac wybierze osoba z nadwagą, może być pewna problemów z kręgosłupem i niedosypiania. Miękkie materace z reguły bardzo łatwo się odkształcają i poddają naciskowi nawet niewielkiej masy. Są one idealne dla osób delikatnych, lubiących sen na miękkich łóżkach.

A może materac wodny?

Ostatnim typem materacy są materace wodne, które jak sama nazwa wskazuje, napełnione są w całości wodą. Ten typ materaca jest trudny do sklasyfikowania, ponieważ jest on miększy od najbardziej miękkich materacy klasycznych. Jako, że w ich wnętrzu jest woda, materac cały czas delikatnie faluje, co może ułatwić zasypianie. Wiele osób łapie się na ten chwyt marketingowy i niestety są przez to stratne. Materac wodny jest częstym powodem niedosypiania, ponieważ przy każdym ruchu wywołuje silne falowanie, które wybudza nas z głębokiego snu, jednak pozostawia w płytkim. Przez takie działanie zamiast się wysypiać, co chwila próbujemy zasnąć. Największą wadą tych materacy jest ich cena, ponieważ niejednokrotnie sięga ona niebotycznych wręcz kwot.

Jeśli jesteśmy już w sklepie i dalej nie podjęliśmy decyzji, najlepiej jest zapytać przedstawiciela działu z materacami, który posiada odpowiednie przeszkolenie. On nam z pewnością doradzi odpowiedni materac do naszych potrzeb jak i warunków fizycznych, oraz zdrowotnych. Pamiętajmy, że zdrowie jest najważniejsze i to nim trzeba się kierować przy tego typu wyborach.  Jeśli bowiem zdecydujemy się na zakup kierując się panującą modą możemy być pewni, że bezsenność i ciągłe bóle kręgosłupa towarzyszyć nam będą przez cały czas użytkowania zakupionego materaca.

2 komentarze

  1. Zastanawiam się nad zakupem materaca Bio Malva, który nasycony jest ekstraktem z malwy… Chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś o nim słyszał? Jest o.k.?

  2. Wygooglałem ten materac. Pochodzi z firmy JMB? Z tego co przeczytałem, otrzymał wiele prestiżowych nagród. Może więc warto go kupić, chociaż nie jest tani…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *