Pompa ciepła – sposób na ogrzanie domu

Budując dom, jednym z podstawowych i najważniejszych dylematów jest wybór sposobu jego ogrzewania. Rosnące ceny energii elektrycznej oraz moda na prowadzenie ekologicznego trybu życia skłaniają do poszukiwań nowych rozwiązań, również w zakresie metod ogrzewania. Jednym z najnowocześniejszych i najbardziej energooszczędnych urządzeń jest pompa ciepła, wykorzystująca do ogrzania domu energię cieplną pochodzącą z gruntu, wody czy też powietrza.

Darmowa energia cieplna?

Pompa ciepła dostarcza około 3/4 darmowego ciepła wykorzystywanego do ogrzania domu, zatem jedynie 1/4 część całkowitego zapotrzebowania na energię dostarczana jest w postaci energii elektrycznej. Skąd bierze się ta darmowa energia cieplna? Otóż, z ziemi, wody lub powietrza. W Polsce najbardziej rozpowszechnione są gruntowe pompy ciepła. Zasada działania tego urządzenia nie jest zbyt skomplikowana. Głównym problemem, z którym musi sobie poradzić pompa, jest przekazywanie ciepła z z miejsca o niższej temperaturze do miejsca o wyższej temperaturze. Można to porównać do wypychania wody z dolnego zbiornika do górnego. Jest to kierunek przepływu niezgodny z naturalnym, dlatego trzeba go najzwyczajniej wymusić. Do tego celu wykorzystuje się energię elektryczną, która napędza działanie pompy ciepła. Pompa ciepła, to zamknięty obieg składający się ze sprężarki, zaworu dławiącego, skraplacza, parownika oraz rur łączących poszczególne elementy obwodu.

Jak działa pompa ciepła?

W rurach pompy ciepła krąży tak zwany czynnik roboczy posiadający właściwości termodynamiczne, może to być na przykład glikol. Podczas przepływania płynu przez tą część obwodu, która znajduje się w gruncie (w przypadku pomp gruntowych) jego temperatura wzrasta. Jest to spowodowane pobraniem ciepła oddawanego przez ziemie. Nawet przy bardzo niskich temperaturach grunt jest zawsze cieplejszy niż czynnik roboczy. Ogrzany płyn zaczyna odparowywać. W postaci gazowej trafia do sprężarki, która napędzana energią elektryczną powoduje jeszcze większy wzrost temperatury czynnika roboczego. Powstałe w ten sposób ciepło oddawane jest do pomieszczeń lub do instalacji podgrzewającej wodę użytkową. W momencie oddawania ciepła temperatura płynu maleje, co powoduje jego skraplanie się. Zawór dławiący dopełnia zadanie i znacznie schładza czynnik roboczy, który znowu w postaci ciekłej wraca do punktu poboru ciepła w gruncie.

Wady i zalety pompy ciepła

Pompa ciepła jest jednym z najtańszych w eksploatacji sposobem ogrzewania domu oraz wody użytkowej, ale niestety również jednym z najdroższych jeśli chodzi o cenę samego urządzenia. Dlatego musimy mieć świadomość, że koszty związane z montażem instalacji zwrócą nam się dopiero po kilku latach. Mimo iż pompy ciepła zyskują coraz większe uznanie, to nadal brakuje fachowców, którzy posiadają doświadczenie w układaniu tego typu instalacji, a perfekcyjny montaż jest w tym przypadku rzeczą niezbędną. Pompa ciepła posiada jednak wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim jest to metoda bezpieczna, nie wymagająca dostarczania żadnego paliwa, na przykład gazu. Ponadto, pompa ciepła nie emituje do środowiska szkodliwych substancji czy zanieczyszczeń i jest w zasadzie bezawaryjna.

Pompę ciepła można z cała pewnością zaliczyć do rozwiązań energooszczędnych. Co więcej sprzyja ona ochronie środowiska i wydobywa z niego jego naturalne dobro. W tym przypadku jest to energia cieplna, która nie dość, że nic nie kosztuje, to jeszcze jest paliwem odnawialnym. Pomimo wysokiej ceny urządzenia wraz z osprzętem, pompa ciepła zasługuje na uwagę i zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *