Przestronna łazienka

W nowo budowanych mieszkaniach i domach architekci decydują się na takie rozwiązania, które sprawią, że łazienka będzie raczej większym pomieszczeniem, niż zwykło się budować wcześniej. Chodzi o to, żeby to pomieszczenie było komfortowe i aby zmieściło się tam wszystko to, co w dzisiejszych czasach jest potrzebne nowoczesnej rodzinie. Dlatego odpadają już malutkie klitki, w których po wstawieniu pralki nie było miejsca na wannę albo umywalka musiała być rozmiaru mini. Kiedy ma się do dyspozycji bardzo przestronną łazienkę, można w niej umieścić nie tylko wszelkie potrzebne sprzęty i urządzenia, ale także tak to wszystko zaplanować, że całe pomieszczenie będzie sprawiało eleganckie wrażenie.

Wielka łazienka

[ad name=”gora”]

Wbrew pozorom w łazience spędza się sporo czasu, tak więc dobrze byłoby, jeśli miejsce to będzie przytulne i dzięki temu nie będziemy się tam czuć jakoś obco i nieswojo. Dawniej łazienka to był sedes, wanna umywalka i miejsce na pralkę. Obecne potrzeby cywilizacyjne są dużo większe i jeśli tylko istnieje możliwość, to w łazience zmieścić można o wiele więcej potrzebnych urządzeń.

Wanna czy prysznic

Przede wszystkim wanna to nie jedyne rozwiązanie, jeśli chodzi o kąpiel. Wiele osób preferuje szybki prysznic jako formę odświeżenia się po całym dniu lub po prostu jako poranną toaletę. Dlatego kabiny prysznicowe to w tej chwili nawet częstszy wybór, niż wanna. Oczywiście, jeśli miejsce na to pozwala, można zainstalować obydwie rzeczy. Prysznic służy wtedy za miejsce na szybką kąpiel, natomiast wanna to miejsce większego i dłuższego relaksu. Szczególnie, jeśli będzie to wanna z hydromasażem, lub nawet domowym jacuzzi. Tego typu wanny są troszeczkę większe niż standardowe, jednak komfort przebywania w nich przez dłuższy czas i możliwość odreagowania trudów dnia codziennego jest nieoceniona. Dodatkowo takie masaże są korzystne dla naszego zdrowia.

Wanna i przysznic w dużej łazience

Sedes

Bidet, sedes, w łazienceKolejnym elementem, w jaki wyposażona jest każda łazienka, to sedes. Dzisiaj odstępuje się od projektowania mieszkań w taki sposób, że osobno jest ubikacja a osobno łazienka. Częściej można spotkać projekty z dwoma łazienkami, o ile miejsce na to pozwala. Dlatego sedes na dobre zadomowił się w nowoczesnej łazience i dlatego jego wykonanie nie jest już tak nieistotne. Nie wystarczy, że będzie spełniał swoje funkcje, musi także być wykonany z odpowiednich materiałów, i prezentować się estetycznie. Obok niego z zasady instaluje się także bidet, coraz popularniejszy w polskich domach. Dzięki temu urządzeniu o wiele łatwiej jest dbać o higienę osobistą.

Umywalka

Niemniej istotna jest także umywalka, która powinna być również wykonana z nowoczesnych materiałów i prezentować się estetycznie i nowocześnie. Powinna być dostatecznie duża, żeby można było z niej wygodnie korzystać. Ostanie bardzo popularne stają się umywalki nasadzane na blat , które są bardzo nieszablonowe i nadają wnętrzu niezwykle wyjątkowy i nowoczesny wygląd. O ile to możliwe, wszystkie te urządzenia, a więc wanna, sedes, bidet i umywalka powinny być w jednym rodzaju, pochodzić z jednej linii projektowej. Wtedy tworzyć będą spójna całość i o wiele bardziej interesująco prezentować się w naszej łazience. Wykonane z takich samych materiałów i posiadające charakterystyczne wykończenia będą powodować, że wchodząc do łazienki od razu poczuje się wrażenie piękna i estetyki.

Miejsce, w którym mieści się umywalka może zostać zabudowane. W takiej sytuacji pojawi się przestrzeń, w której można umieścić eleganckie i praktyczne szafki a także zabudować pralkę. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że zabudowa w znacznym stopniu wyciszy hałas, jaki pralka będzie emitować podczas swojej pracy. Poza tym, kiedy nie jest używana, pozostaje niewidoczna, co korzystnie wpływa na wygląd całej łazienki. Dzięki szafkom umieszczonym przy podłodze, nie ma konieczności zabudowy ścian i można położyć kafle, które maja większe i bardziej urozmaicone wzory. W takiej sytuacji nie będą one w znaczący sposób zasłaniane jak miałoby to miejsce, jeśli szafki musiałyby być wiszące.

Kosz na bieliznę

Kosz na bieliznęPosiadając większą przestrzeń w łazience, można pokusić się o specjalny kosz lub worek na brudną bieliznę i ubrania, przy czym nie musi to być jakiś typowy, plastikowy kosz, lecz specjalnie zaprojektowany dla naszego pomieszczenia pojemnik, być może nawet zabudowany. Z innych, dodatkowych elementów, które mogą znaleźć się w dużej i przestronnej łazience, warto wymienić coraz popularniejsze toaletki. Nie każda z pań ma możliwość umieszczenia tego jakże ważnego dla niej mebla w sypialni lub garderobie. Jeśli natomiast pozwala na takie rozwiązanie dostateczna ilość miejsca w łazience, to dlaczego właśnie nie tam postawić toaletkę. Można do tego wykorzystać przedłużenie blatu przy umywalce i połączyć ja na przykład z małą komodą, w której przechowywane będą ręczniki i inne łazienkowe akcesoria.

Lustro

Nie można zapominać o jeszcze jednym, szalenie ważnym elemencie każdej łazienki. Jest nim oczywiście lustro, które z zasady wisi nad umywalką. Musi być dostatecznie duże, żeby można było się w większym stopniu przejrzeć. Nie powinno być zawieszone w ten sposób, że niektórzy domownicy nie dosięgaliby do niego, w szczególności dzieci. Lustro jest także ważne z jeszcze jednego względu, a mianowicie powiększa nam łazienkę. Odpowiednio umieszczone potęguje wrażenie przestrzeni i przez to można się łazience poczuć jeszcze bardziej komfortowo.

Elementy wykończeniowe

Równie ważne są elementy wykończenia łazienki. Najważniejsze z tego są kafelki, które współgrając z całym sprzętem, tworzyć będą nastrój i niepowtarzalny wygląd tego miejsca. Nie można czuć się w swojej łazience jak w publicznej toalecie, tak więc białe kafle zdecydowanie odpadają. Powinny to być kafle w ciepłych kolorach, najlepiej ozdobione jakimś delikatnym motywem, który jeszcze podkreślałby estetykę tego wnętrza. Również dopasowane muszą być inne drobne elementy, jak uchwyty na mydło czy wieszaki na ręczniki. Wszystkie te drobiazgi muszą współgrać z całością i tworzyć wygodne i przyjazne użytkownikom miejsce, z którego będzie się korzystać nie tylko z konieczności ale także z niekłamana przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *