Łazienka czy małe, osobiste spa ?

Dzisiejsze postrzeganie łazienki jest zupełnie odmienne od wcześniejszego. Oczywiście, wciąż można ją traktować jedynie jako miejsce higienicznych zabiegów dotyczących naszego ciała i prania odzieży. Ale dzięki technice i dostępnym na rynku różnego rodzaju urządzeń możemy zafundować sobie osobiste, małe łazienkowe spa. Dzięki temu zapewnimy sobie relaks po ciężkim dniu, zregenerowanie sił i orzeźwienie, a do tego bez płacenia za zabiegi. Rzecz jasna nie wszystkie metody i urządzenia możemy sobie zapewnić, ale jest przynajmniej parę na pewno.
[ad name=”gora”]

Domowe spa Spa w domu Pomysł na spa w domu

Atrakcje w łazience

Jedną z nich jest coraz bardziej popularny hydromasaż, prosty sposób na stworzenie w łazience osobistego centrum relaksu. Na rynku znajdują się produkty na każdą kieszeń i prawie do każdego wnętrza, a my możemy wybrać, jaka wersja nam odpowiada. Może to być wersja maximum, wtedy planujący budowę domu są w tej komfortowej sytuacji, że mogą w swoim salonie kąpielowym przeznaczyć miejsce na dużą wannę z hydromasażem.

Jeśli jednak duży salon łazienkowy nie wchodzi w grę, to nadal jest spora szansa na własne spa. Również posiadacze niewielkiej łazienki nie muszą rezygnować z tego rodzaju relaksu. Dla nich świetnym rozwiązaniem są panele prysznicowe, które można zamontować w kabinie prysznicowej lub nad wanną osłoniętą parawanem. Wanny z hydromasażem produkowane są najczęściej z akrylu, który można łatwo formować w różne kształty oraz barwić na wiele kolorów. Dostępne są wanny prostokątne, okrągłe, owalne i narożne oraz profilowane tak, by powstały siedziska, zagłówki i podłokietniki, a to wszystko jest dostępne w wielu kolorach. Są też dostępne wanny wykonywane z konglomeratów, ale spotykane są niezwykle rzadko, ze względu na wysoką cenę. Oferowane wanny mają różne wielkości – najmniejsze ok. 1,5 metra długości, a największe, nawet 3 m. Większe modele są już określane jako „spa” i nie mają zastosowania w warunkach domowych.

Spa w domu

 

Hydromasaż pod prysznicem

Hydromasażowi można poddawać się również w kabinie prysznicowej, co ma zastosowanie w przypadku mniejszej powierzchni łazienki, a uzyskiwane jest dzięki zastosowaniu specjalnych paneli. Zwykle montuje się je w kabinach prysznicowych, ale możliwa jest też instalacja nad wanną osłoniętą parawanem. Panele cieszą się sporym zainteresowaniem, ponieważ są bardziej oszczędne od wanien, zużywają mniej wody i energii. Kąpiel jest krótsza, chociaż nie mniej intensywna i odprężająca. Bardzo ważne jest, aby osłona kabiny czy wanny była szczelna, w przeciwnym wypadku niemal na pewno łazienka zostanie zalana wodą. Panele do hydromasażu mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, szkła lub aluminium, marmuru, granitu albo sztucznego kamienia, oraz z połączeń tych materiałów. Najczęściej mają zaokrąglone kształty. Dostępne są w wielu kolorach, jednak najbardziej popularne są białe, w kolorze stali i satynowanego metalu. Zależnie od posiadanej kabiny, możemy dostosować rodzaj panela, są one oferowane w dwóch wersjach – do montażu na ścianie i w rogu łazienki. Krótkie, metrowe, mają zazwyczaj podstawowy zestaw dysz, baterię i słuchawkę prysznicową. W dłuższych, nawet dwumetrowych, znajdziemy dodatkowe elementy, jak siedzisko, lustro czy półeczki. Oczywiście takie udogodnienia powodują także wysokość ceny tej części naszego prywatnego spa. Dodatkowym atutem może być także kolorowe oświetlenie, służące do chromoterapii. Terapia kolorami jest także świetnym sposobem na poprawę nastroju, pobudzenie lub, wręcz przeciwnie wyciszenie.

Domowe solarium

A skoro mowa o pozytywnym działaniu światła, można także zastanowić się nad innym elementem domowego spa, nad domowym solarium na podczerwień. W tej wersji występują modele dwustronne i jednostronne, które stanowią doskonałe rozwiązanie w przypadku małych pomieszczeń. Solaria domowe różnią się tym od profesjonalnych, że są wyposażone w mniejszą ilość lamp, są zatem mniejsze. Poza opalaniem naszej skóry, mają one dodatkową zaletę. Solaria domowe do opalania całego ciała mogą mieć oddzielną funkcję lamp na podczerwień, które wpływają relaksujące i zdrowotnie. Ciepło emitowano przez lampy podczerwone penetruje głęboko w skórę stymulując metabolizm i cyrkulację krwi, przyspiesza spalanie kalorii i eliminację toksyn z organizmu. Takie urządzenia nie zajmuje dużo miejsca, ponieważ są zazwyczaj składane i po złożeniu zajmują niewiele miejsca. Dzięki zastosowaniu statywu z kółkami można je z łatwością przemieszczać, kiedy chcemy zafundować sobie urządzenie do opalania całego ciała, a na czas spoczynku schować np. w garderobie. Po każdym użyciu solarium, należy zadbać o jego czyszczenie. Do dezynfekcji i mycia płyt akrylowych solarium, małych powierzchni, okularów ochronnych do solarium stosuje się specjalne koncentraty, które działają dezynfekująco, antybakteryjnie, zwalczają grzyby, wirusy i bakterie. Ponadto mają bardzo dobre właściwości myjące.

Wystrój domowego spa

Aby jednak nasze spa przynosiło odpowiednie efekty, konieczne jest także zadbanie o przyjazne otoczenie w łazience. Materiały, jakie zastosujemy do urządzenia łazienki czy salonu kąpielowego, powinny być miłe dla oka, raczej pozbawione agresywnych kolorów, połyskliwych akcentów. Dobrze sprawdzają się kolory ziemi czy elementy drewniane. Dla miłośników przytulnych klimatów ciekawą propozycją jest na przykład drewno egzotyczne. Od rodzimego różni je znacznie wyższa zawartość żywic, co sprawia, że świetnie znosi wilgotny łazienkowy klimat, stąd też możliwość zastosowania w łazienkach. Wyjątkowy wygląd zapewnia niecodzienność usłojenia i bogactwo odcieni, od oliwkowych, przez czerwonawe i miodowe brązy, po głęboką brunatną czerń. Można użyć też twardych odmian drewna krajowego, jednak trzeba je skutecznie zabezpieczyć impregnatem, a następnie silnym, dobranym przez specjalistę lakierem.

Domowe spa

Innym materiałem proponowanym na wystrój takiego domowego spa może być kamień. Jest trwały i łatwy do utrzymania w czystości, a większość jego gatunków doskonale znosi kontakt z wodą. Wnętrze wyłożone odpowiednio dobraną okładziną kamienną zawsze będzie eleganckie. Jednak, aby eleganckie dostojeństwo nie przytłaczało nas w malej łazience, marmurowe lub granitowe płyty polecane są raczej do przestronnych pokoi kąpielowych.. Natomiast w niewielkim domu o prostym wystroju lepiej sprawdzi się bezpretensjonalny porowaty trawertyn lub ten sam marmur czy granit, ale w formie mniejszych płytek bądź mozaiki.

Do tak urządzonej i wyposażonej łazienki można zamontować nagłośnienie, aby w czasie relaksu słuchać ulubionej, najlepiej spokojnej muzyki. Do tego konieczne będą odpowiednie kosmetyki i czas, który poświecimy wyłącznie sobie i odprężeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *