Prysznic w wannie

Podczas urządzania nowego mieszkania bądź generalnego remontu łazienki zastanawiamy się czy lepiej będzie zamontować wannę czy też prysznic. Jeśli jesteśmy szczęściarzami i posiadamy dużą i przestronną łazienkę, wówczas najlepszym wyjściem, o ile pozwolą nam na to nasze możliwości finansowe, jest podłączenie zarówno wanny, jak i prysznica. Ale jeśli nasza łazienka jest zbyt mała na pomieszczenie obu urządzeń sanitarnych, to niestety musimy wybrać jedno spośród nich. Zarówno kąpiel w wannie, jak i kąpiel pod prysznicem posiadają wiele zalet i nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, które z urządzeń jest lepsze. Wyjściem z całej sytuacji może być zastosowanie rozwiązania pośredniego, czyli połączenie wanny i prysznica w jednym, a dokładnie urządzenie wanny w taki sposób, aby możliwa była w niej kąpiel pod prysznicem.

Prysznic w wannie

Bateria z natryskiem

Aby prysznic w wannie funkcjonował jak prawdziwa kabina prysznicowa musimy przede wszystkim zaopatrzyć się w odpowiednią baterię oraz natrysk, czyli tak zwaną baterię wannowo – natryskową. Są to baterie dwu funkcyjne, z przełącznikiem wanna-natrysk. Wąż natryskowy powinien być dość długi, aby można go było zawiesić na dowolnej długości, powinien mieć przynajmniej 170 centymetrów. Słuchawkę natryskową zawiesza się na uchwycie przykręcanym do ściany. Bardzo wygodny w użytkowaniu jest drążek, na którym znajdują się dwa regulowane i przesuwne elementy. Jeden z nich to uchwyt na słuchawkę prysznicową, a drugi to mydelniczka. Słuchawka natryskowa powinna mieć możliwość regulacji strumienia wody.

Wanna i prysznic

Zasłonki i drążki

Jednym ze sposobów zabezpieczenia naszej łazienki przed zachlapaniem jej wodą może być zastosowanie zasłon prysznicowych. Zasłonki wykonane są z materiałów wodoodpornych oraz szybkoschnących. Większość z nich można prać ręcznie, w pralkach automatycznych, a nawet prasować. Najczęściej produkowane są z tworzywa PEVA, PCV, czy też poliestru. Szeroka gama wzorów sprawia, że możemy wybrać zasłonkę, która będzie się świetnie komponowała, pod względem kolorystycznym, z wnętrzem łazienki. Zasłonkę zawiesza się na drążku za pomocą przesuwnych kółek. W przypadku wanien prostokątnych najpopularniejsze są proste drążki rozporowe lub w kształcie litery L. Posiadanie wanny półokrągłej również nie wyklucza możliwości korzystania z zasłonki prysznicowej. Wystarczy zakupić odpowiednio wyprofilowany drążek łukowy. Zaletą tego rozwiązania jest przede wszystkim stosunkowo niska cena. Jednakże po dłuższym czasie użytkowania, mimo czyszczenia i prania, na zasłonce tworzy się grzyb i wtedy należy wymienić ją na nową.

Parawany

Parawan prysznicowyDroższym rozwiązaniem, ale zarazem trwalszym i elegantszym są parawany nawannowe. Obudowana takim parawanem wanna niczym nie różni się od kabiny prysznicowej. Mogą być one wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego. Parawan jednoczęściowy, to zazwyczaj otwierane szklane skrzydło osłaniające wannę na niecałej połowie jej długości. Większy stopień ochrony zapewnia parawan trzyczęściowy, który składa się i rozkłada na zasadzie harmonijki. Parawany dzięki specjalnym wykończeniom zapewniają bardzo dobrą szczelność na styku parawanu z krawędzią wanny. Pośrednim rozwiązaniem, dość ciekawym i oryginalnym, pomiędzy zasłoną i parawanem jest roleta wykonana z tworzywa sztucznego i zwijana do kasetki przymocowanej do sufitu.

Jeśli nie chcemy pozbawiać się możliwości zafundowania sobie raz na jakiś czas kąpieli w wannie pełnej piany na rzecz ekonomicznej kąpieli pod prysznicem, to wcale nie musimy tego robić. Z powodzeniem możemy urządzić kabinę prysznicową w wannie i cieszyć się każdą chwilą relaksu spędzoną w taki sposób, w jaki w danym momencie mamy ochotę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *