Prysznic czy wanna?

W każdej łazience musi znaleźć się prysznic albo wanna. Możliwe jest także takie rozwiązanie, że w przestronnym wnętrzu znajdziemy miejsce na obydwa te urządzenia. To rozwiąże problem, jeśli część użytkowników mieszkania woli wannę a część prysznic. Jeśli jednak nie ma tyle miejsca, żeby zmieścić te dwie rzeczy, trzeba zdecydować się tylko na jedno. Tutaj pojawia się problem ,co będzie dla nas bardziej funkcjonalne. Generalnie kobiety wola długie wylegiwanie się w wannie, w otoczeniu świec i olejków eterycznych. Mężczyźni z kolei wolą wziąć szybki i praktyczny prysznic, który skutecznie zmyje z nich trudy codzienności a jednocześnie nie spowoduje, że skóra zacznie mięknąć, czego żaden facet przecież nie lubi.

Prysznic czy wanna

[ad name=”gora”]

Jak pogodzić te dwie rzeczy, jeśli mieszka się we dwoje? Jeśli do tego dochodzą dzieci, na wygranej pozycji zdaje się być wanna. To w niej szybciej i łatwiej umyjemy dziecko, niż pod prysznicem. Poza tym maluch o wiele chętniej będzie taplał się w wannie w towarzystwie kaczuszki i łódeczki, niż posiedzi pod prysznicem, gdzie woda leje się na niego z góry, nie może nic zrobić a oczy ma mieć cały czas zamknięte. Dlatego tam, gdzie rozwiązania architektoniczne pozwalają tylko na jedno a korzystać z tego ma więcej osób, z reguły wybierana jest wanna. Prysznic jest opcjonalny, o ile pozwoli na to miejsce i finanse. Kiedy już decyzja zapadnie i wybór pada na wannę, pojawia się pytanie, jaka ona ma być?

Oczywiście podstawowym kryterium jest ilość miejsca, jaką możemy na nią poświęcić.

Wanna w łazience

Jeszcze do niedawna wanny produkowane były ze stali, natomiast obecnie najczęściej spotyka się wanny akrylowe. Materiał ten pozwala formować się w praktycznie dowolne kształty. Taka akrylowa wanna może mieć wyprofilowany podgłówek, może mieć podłokietniki, łatwo można ją przystosować do kształtu ludzkiego ciała. Daje to taki efekt, że wanna staje się dużo wygodniejsza a także powoduje mniejsze zużycie wody. Nie ma tyle przestrzeni w wannie, której i tak nie wykorzystywaliśmy w tradycyjnych, stalowych, a musiała być ona wypełniona wodą. Wanny akrylowe mają także tą zaletę, że woda w nich stygnie o wiele wolniej niż w stalowych. Powierzchnia jest także znacznie przyjemniejsza w dotyku i czyści się ją łatwiej, gdyż jest idealnie gładka. Poza tym wanna akrylowa nie jest tak „głośna” przy napełnianiu jej wodą. Najwyższej jakości akryl sanitarny zachowuje swoje właściwości przez długie lata. Materiał ten jest antypoślizgowy, dlatego nawet na mokrej powierzchni użytkownik może czuć się zupełnie bezpiecznie. Gładka powierzchnia zapobiega także rozprzestrzenianiu się bakterii, co jest niezwykle ważne dla naszej higieny i bezpieczeństwa zdrowia. Ponieważ akryl to tworzywo barwione w masie, wszelkie przypadkowe zadrapania i zarysowania można łatwo usunąć. Wystarczy uszkodzone miejsce wypolerować i w ten sposób przywraca się mu pierwotny wygląd. Dobre wanny wyposażone są w solidne stelaże, które podtrzymują je i pozwalają na zamontowanie ich w łazienkach w taki sposób, aby idealnie przylegały do ścian i jednocześnie posiadały cyrkulację powietrza, która uniemożliwi niszczenie materiału. Odpowiedni system łączników i mocowań powinien sprawić, że wanna będzie idealnie przylegać do ścian, przez co woda nie będzie przedostawała się pod nią.

Niektóre wanny mają bardzo bogate wyposażenie dodatkowe. Brzmi to dość dziwnie, ale w rzeczywistości można doposażyć wannę na podobnej zasadzie, jak robi się to z samochodami. Można zażyczyć sobie uchwyty pomagające wyjść z wanny, można ustalić jak mają wyglądać zagłówki i podłokietniki, w jaki sposób ma być rozwiązany odpływ wody. Poza tym jest wiele wanien, które spełniają także funkcje masażu.

Hydromasaż zamontowany w wannie to idealne rozwiązanie dla osób, dla których ważny jest pełny komfort i wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku do granic możliwości. Istnieje kilka rodzajów hydromasażu, jaki można spotkać zamontowany w wannach. Masaż powietrzny delikatnie masuje i efektywnie dotlenia skórę. Przywraca estetyczny wygląd, zapobiega powstawaniu cellulitu, rozstępów i niweluje negatywne skutki odchudzania. W kojący sposób działa na układ nerwowy, łagodzi skutki stresu, pobudza także receptory skóry, przez co polepsza się krwiobieg. Masaż wodny natomiast to silnie napowietrzony strumień wody, który potrafi dotrzeć nawet w głąb skóry oraz mięśni. Dzięki temu zapewniona jest szybka i pełna relaksacja. Dzięki temu masażowi poprawia się stan stawów, przynoszona jest ulga obolałym plecom i nogom. Jest to idealny sposób na odnowę biologiczną we własnym zaciszu domowym. Dzięki wannom z hydromasażem zdecydowanie poprawia się samopoczucie.

Prysznic w łazience

Dobre samopoczucie zapewnić może również prysznic, szczególnie jeśli weźmiemy go w przestronnej i nowocześnie wyposażonej kabinie. Wiele firm oferuje klientom zarówno kabiny tradycyjne jak i wykonane na specjalne zamówienie. Można dostosować do swoich potrzeb praktycznie każdy parametr, z jakiego składa się kabina prysznicowa, od brodzika począwszy na ilości ścian skończywszy. Również materiały, z jakich wykonana jest kabina prysznicowa są rozmaite i z pewnością da się dobrać taki, który będzie idealnie pasował do całości wystroju łazienki. Jeżeli łazienka jest naprawdę spora, można pokusić się o niezwykłe rozwiązanie i kabinę prysznicową umieścić na jej środku, a nie tradycyjnie w jednym z kątów lub przy ścianie. Poza tym nowoczesne systemy natryskowe powodują, że taka kabina staje się naprawdę wielką konkurencją nawet dla wanien z hydromasażem. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że woda pod prysznicem leci jedynie z góry, to obecnie można zakupić takie systemy, dzięki którym strumienie wody będą w nas biły z każdej strony i to z taką siłą, jaką sobie sami ustalimy.

Wanna czy prysznic ?

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem jest trudny. Decyzję determinuje w zasadzie przede wszystkim ilość dostępnego miejsca. Jeśli łazienka jest niezbyt duża, a rodzina kilkuosobowa, najlepszym rozwiązaniem jest wanna. Dla osób samotnie żyjących lub takich, których łazienka jest malutka, wybór prysznica staje się oczywisty. Natomiast jeśli jest miejsce, najlepiej zamontować obydwa urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *