Rok kalendarzowy w ogrodzie

Przepiękny oraz zadbany ogród jest wynikiem pracy włożonej w jego pielęgnację. Nic nam po wielkim ogrodzie, w którym od dawna nikt nie skosił trawy, przeplewił grządek czy też nie zgrabił jesiennych liści. Ogród, tak samo jak i wnętrze domu wymaga stałego sprzątania i pielęgnacji. W zamian oferuje nam możliwość wspaniałego wypoczynku w promieniach słońca czy też rodzinnego biesiadowania przy sobotnim grillu.

Sezon ogrodowy

Wiosenne porządki

Wiosną nasz ogród budzi się do życia. Jest to okres wzmożonych prac mających na celu uprzątnięcie ogrodu po zimie i przygotowanie go na nadejście ciepłych i słonecznych dni. Pierwszą najważniejszą rzeczą jest zapewnienie ziemi dostępu do tlenu, w czym mogą jej przeszkadzać resztki jesiennych liści czy też obumarłe trawy i rośliny. Zbędne szczątki organiczne najlepiej usunąć przy pomocy grabi. Aczkolwiek zabieg ten należy przeprowadzić delikatnie, aby nie uszkodzić młodych zawiązków trawy. Kolejną sprawą jest wyrównanie linii brzegowej trawnika, szczególnie w miejscach, w których styka się ona z alejkami. Jest to zabieg typowo kosmetyczny, mający wpływ głównie na estetykę i wygląd ogrodu. Jeśli zauważymy, że na trawniku utrzymują się kałuże, to należy przeprowadzić tak zwaną aerację, czyli zabieg mający na celu przywrócenie właściwej przepuszczalności podłoża. Po przygotowaniu podłoża należy, rosnącej trawie, dostarczyć nawozu, a gdy osiągnie ona odpowiednią wysokość można rozpocząć pierwsze, wiosenne koszenie trawy. Zabiegów pielęgnacyjnych wymagają również krzewy i drzewa, których obumarłe części należy przyciąć. Wiosna to również czas wysiewu wielu roślin.

Letnie podlewanie

Upalne lato daje się we znaki nie tylko nam, ale również ogrodowej roślinności. Suszę najgorzej znoszą warzywa, krzewy jagodowe oraz jednoroczne rośliny rabatowe. Należy zatem pamiętać o regularnym i obfitym podlewaniu ogrodu w suche i słoneczne dni. Początkiem lata należy przeprowadzić nawożenie roślin. Lato, to przede wszystkim okres zbierania plonów owocowych. Podjadanie słodkich malin, porzeczek, czereśni, wiśni czy też agrestu uprzyjemni nam czas w letnie wieczory. Ogród należy regularnie oczyszczać z owoców opadłych na ziemię, jeśli zbyt długo będą tam leżeć zaczną po prostu gnić, co nie jest ani zdrowe, ani estetyczne. Nieco później, bo w sierpniu można już zbierać śliwki, jabłka i gruszki. W sierpniu sadzi się rośliny, które zakwitną wiosną. Wysoka temperatura powoduje szybsze odparowywanie wody z oczek wodnych i stawów, dlatego latem należy pamiętać o uzupełnianiu poziomu wody. Trawa nadal powinna być regularnie koszona, a żywopłot przycinany.

Jesienne liście

Jesień to okres dość intensywnej pracy w ogrodzie. Nie dość, że należy go regularnie sprzątać, to jeszcze każdy jego zakamarek trzeba właściwie zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. Zanim jednak przystąpimy do zimowych przygotowań czekają nas ostatnie zbiory jabłek, gruszek, późnych śliwek, a także kapusty, marchwi, kalafiora czy też brokuła. W tym okresie można również posadzić młode drzewka, krzewy owocowe i zioła. Pod koniec października należy po raz ostatni skosić trawę. Przed pierwszym śniegiem i przymrozkami pamiętajmy o usunięciu wszystkich opadłych liści, połamanych gałęzi oraz odpowiednim zabezpieczeniu zbiornika wodnego wraz z jego fauną i florą. Gdy już wszystko będzie gotowe na nadejście zimy należy wyczyścić, zakonserwować i pochować wszelkie sprzęty i narzędzia ogrodnicze.

Zimowe krajobrazy

Wprawdzie zima to czas odpoczynku od prac ogrodowych, ale mimo wszystko nie należy zapominać o jego istnieniu i doglądaniu. Po obfitych opadach śniegu należy pamiętać o jego usunięciu z pergoli czy też altany oraz o strząśnięciu go z młodych i delikatnych drzew czy krzewów. W ogrodzie można ustawić karmnik dla ptaków, które w zimie mogą mieć trudności ze znalezieniem pożywienia. Ponadto bielutki i czysty puch sprzyja zabawom dzieci na śniegu.

Aby nasz ogród zachwycał pięknem każdego dnia musimy bezustannie dbać o jego wygląd, gdyż ogród to miejsce rodzinnych zabaw i spotkań nie tylko latem i wiosną, ale również jesienią i zimą. Odpoczynek wśród zieleni to świetny relaks, a prace ogrodowe dla wielu osób są sposobem na odstresowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *