Urządzamy energooszczędne biuro

Moda na prowadzenie energooszczędnego trybu życia zagościła na dobre w naszych domach i mieszkaniach. Dużymi krokami wkracza również do biur. Wizerunek znanej i szanowanej przez społeczeństwo firmy ma duży wpływ na jego postępowanie. Nierzadko zdarza się, że w biurze spędzamy więcej czasu niż w domu, dlatego musimy pamiętać o tym, aby i tam dbać o środowisko. A właściciele firm powinni pamiętać, że im mniejsze rachunki za prąd, tym więcej pieniędzy pozostaje w ich kieszeni. Dzięki temu więcej środków można przeznaczyć na poprawienie komfortu pracy, gdyż jak głosi znane powiedzenie „zadowolony pracownik, to efektywny pracownik”.

Energooszczędne biuro

Ogrzewanie i wentylacja

Główną przyczyną powodującą wychładzanie się wnętrza budynku są straty ciepła spowodowane nieszczelnymi, wypaczonymi lub po prostu starymi oknami, nieprawidłowo zaizolowanymi ścianami zewnętrznymi czy też ciągle otwieranymi drzwiami i bramami. Kiepski system wentylacji powoduje ciągłą potrzebę wietrzenia pomieszczeń biurowych, a to powoduje przeciągi i obniżanie temperatury we wnętrzu. Wszystkich wyżej wymienionych problemów można uniknąć poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, ale już na etapie budowy nowego budynku biurowego. Gruba warstwa izolacji ścian zewnętrznych, nowoczesne i energooszczędne okna oraz szereg innych rozwiązań zagwarantują znaczne zminimalizowanie strat ciepła. Należy jednak pamiętać, że energooszczędny budynek nie oznacza szczelnej puszki bez dostępu do powietrza z zewnątrz. Należy zadbać zatem o prawidłowy system wentylacji, który zapewni bieżącą wymianę powietrza. Najlepszym rozwiązaniem jest system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. A co można zrobić w istniejącym już budynku, aby ograniczyć straty ciepła? Przede wszystkim należy wymienić stare okna na nowe. Dobrym pomysłem jest również instalacja zabezpieczeń w drzwiach, które powodują ich samoczynne zamykanie się.

Organizacja pracy w biurze

Biuro jest miejscem, w którym znaczącą rolę odgrywa oświetlenie. Aby zmniejszyć zużycie energii elektrycznej należy bezwzględnie wymienić wszystkie tradycyjne żarówki na świetlówki energooszczędne. Każde stanowisko powinno posiadać swoje indywidualne oświetlenie. Ustawienie biurek powinno uwzględniać maksymalne wykorzystanie naturalnego światła. Najlepiej, jeśli biurko będzie stało prostopadle do okna w taki sposób, aby promienie słoneczne padały po naszej lewej stronie. Kolejna ważną sprawą jest właściwe korzystanie z urządzeń biurowych. Po wyjściu pracowników z biura, ono ciągle tętni życiem. A to za sprawą pozostawiania włączonego sprzętu, na przykład komputerów, drukarek i innych. I mimo tego, że po pewnym czasie nieużywania przechodzi on w stan uśpienia, to ciągle pobiera energię elektryczną. Dlatego warto wprowadzić w biurze obowiązek wyłączania sprzętu po skończonej pracy. Dodatkowo należy używać listw zasilających wyposażonych w wyłącznik prądu, o którego wyłączaniu również należy pamiętać. Warto regularnie wymieniać stary sprzęt na nowy. Nowoczesne, płaskie monitory zużywają o wiele mniej energii, niż stare monitory kineskopowe, a dziesięcioletni komputer choćby działał bez zarzutu, to i tak warto go wymienić na nowy, który będzie zużywał o wiele mniej energii.

Audyt energetyczny

Firmy, które borykają się z dużym zużyciem energii elektrycznej i nie potrafią znaleźć rozwiązań, które spowodowałyby jego spadek mogą skorzystać z pomocy, tak zwanego audytora energetycznego. Przeszkolona i upoważniona do tego osoba sporządza raport, audyt energetyczny, który pokazuje jak w firmie wykorzystywana jest energia. Po dokładnej analizie, audytor udziela wskazówek i przedstawia konkretne zalecenia, których przestrzeganie spowoduje mniejsze zużycie energii przy jednoczesnym, efektywniejszym jej wykorzystaniu.

Obecnie, duży nacisk kładzie się na wdrażanie energooszczędnych rozwiązań w biurach. Pamiętajmy jednak, że oszczędzanie energii elektrycznej nie polega na pracy w ciemnościach czy w zatęchłym pokoju. Biuro energooszczędne, to biuro, które zużywając mniej energii zapewnia jednocześnie swoim użytkownikom taki sam jak przed wprowadzeniem oszczędności, a nawet wyższy, komfort pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *