Zróbmy sobie antresolę

AntresolaKiedy mamy bardzo wysokie mieszkanie do dyspozycji, albo nasz dom może mieć odkryty hol z widocznym piętrem, którego nie zasłania zamknięta klatka schodowa, to możemy sobie zafundować antresolę. W sporych rozmiarów domu taka antresola będzie bardzo interesującym rozwiązaniem przestrzennym, nadającym wnętrzu oryginalności. Ale w mieszkaniu będzie czymś więcej niż tylko ozdobą. Mając wysokie mieszkanie, dzięki niej zyskamy dodatkową powierzchnię, ponieważ wykorzystana zostanie górna przestrzeń, bez pozbawiania nas możliwości w dolnych partiach.

[ad name=”gora”]

Aby jednak była funkcjonalna należy dobrze przemyśleć jej konstrukcję i zastosowanie. I tu możemy napotkać na pewne trudności. Najprostsze rozwiązanie, jeśli nie chcemy się męczyć z opracowaniem konstrukcji, jest łóżko, którego powierzchnia do spania znajduje się na górze. Natomiast pod spodem jest odpowiednia ilość miejsca na wstawienie biurka i np. komputera. Takie łóżka mają konstrukcję metalową lub drewnianą, a do łóżka można dostać się po drabince. Ale mając lepsze warunki lokalowe, możemy sobie zafundować prawdziwą antresolę a nie jej namiastkę.

Taka antresola pozwoli nam na przykład zafundować sobie sypialnię z widokiem na salon. Kiedy nie mamy takiej ilości pomieszczeń, aby mieć osobną sypialnię i wciąż rozkładamy i składamy łóżko, to antresola będzie świetnym pomysłem. Na antresoli może także mieć gabinet, czy po prostu firmę, jeśli prowadzimy ją w domu. Często urządzamy tam również pokój dla dziecka, ale już w miarę samodzielnego.

Niezależnie od zastosowania jednak, musi być wykonana bezpiecznie i solidnie, z dostosowaniem do konkretnego wnętrza. Pomieszczenie, w którym jest sens w ogóle planować takie odkryte pięterko, musi mieć minimum 4 m wysokości, natomiast dla uzyskania dwóch pełnowartościowych poziomów konieczne będzie, chociaż 4,6m. Sama konstrukcja musi zostać przewidziana zależnie od zastosowania. Jeśli na przykład planujemy tam urządzić małżeńską sypialnię, to wliczywszy dwie osoby i łóżko, można przyjąć nacisk około 150 kg/m2.

Strop antresoli powinien mieć minimum 20 cm grubości. Można zastosować cięższe i solidniejsze konstrukcje, aby mieć pewność i możliwość stosowania później zmian w jej obciążaniu, wstawiając tam np. szafę. Ale tu już należy wziąć pod uwagę jakość i nośność naszego stropu stanowiącego podłogę. Tu warto zasięgnąć rady specjalisty, jeśli mamy podejrzenia, co do jego wytrzymałości, aby nie dopuścić do jakiegoś nieszczęśliwego wypadku. Na antresoli zawsze musi być zamontowana barierka, z tych samych powodów, czyli aby wykluczyć wypadek. Przepisowa barierka powinna mieć 110 cm wysokości, a szczebelki osadzone co 20 cm, chyba ze dla większej intymności planujemy pełną barierkę. Warto w takim przypadku jednak pamiętać, że w górnych partiach naszego pomieszczenia kumuluje się ciepło i zapachy, więc na antresoli należy zapewnić przewiew. Na górę można dostawać się po drabince, jak do klasycznego łóżka piętrowego, ale można sobie także zafundować wygodę w postaci schodów, o ile mamy na tyle miejsca w pokoju.

Optymalne rozmiary schodów, dostosowane do średniej długości naszych kroków to: wysokość stopnia 17cm, szerokość stopnia 26-27 cm. Oczywiście, jeśli nie mamy tyle miejsca, możemy zrobić wyższe stopnie, a tym samym bardziej strome schody. Na antresoli, kiedy już opanujemy samodzielnie lub z pomocą specjalisty, jej konstrukcję, wykonujemy podłogę i wystrój jak we wszystkich innych pomieszczeniach. Przy czym warto materiał na podłogę, a w zasadzie jego ciężar, doliczyć do ustaleń dotyczących udźwigu i jednocześnie nośności podłogi w mieszkaniu. Na przykład panele podłogowe na dużych rozmiarów antresolę mogą ważyć około 100 kilo, więc jest to dość istotny czynnik.

Antresola w domu to jednak nie tylko same zalety. Takie rozwiązanie wiąże się również z pewnymi trudnościami, które musimy rozwiązać. Problem numer jeden to ogrzewanie. Zgodnie z prawami fizyki ciepłe powietrze unosi się do góry, o czym już wcześniej wspomnieliśmy. Na dole musimy więc przewidzieć zwiększoną moc i odpowiednie rozmieszczenie grzejników, bo ciepło będzie uciekać na antresolę. Przebywamy przecież głównie na dole i komfort cieplny dopasowujemy do tej przestrzeni, ale w przypadku antresoli ten obieg się nieco zmienia.

Drugi ważny problem związany z posiadaniem antresoli to dźwięki, które rozchodzą się nie zawsze tam, gdzie byśmy je chcieli słyszeć. Często telewizor grający w salonie słychać lepiej na antresoli niż w pomieszczeniu pod nią. Aby ten efekt wyeliminować, można jedynie stworzyć antresolę nad taką częścią pomieszczenia, która nie jest głośna. Jeśli jednak mamy ograniczone możliwości metrażowe, to pozostaje jedynie dobre ułożenie relacji pomiędzy użytkownikiem antresoli i dolnej części pokoju.

Konieczne będą także inne rozwiązania oświetleniowe. Należy zastanowić się, czy zmieniamy oświetlenie całego pomieszczenia na mocniejsze, aby w ten sposób doświetlić także antresolę, czy też na niej podłączymy osobne punkty. Trzeba też pamiętać, że im dłuższą drogę do pokonania ma światło, tym mniej go dociera do celu. To oznacza, że potrzebujemy silniejszych źródeł światła, jednakże w oprawach sufitowych moc żarówek jest ograniczona.

Można jeszcze przyjąć koncepcję, że oświetlamy dół lampami stojącymi, a góra pomieszczenia ginie w mroku. W domu z planowaną antresolą można dobry projekt oświetlenia, i to już w fazie projektowania domu, żeby można było przewidzieć problemy i koszty specjalnych opraw. A jest to konieczne, jeśli chcielibyśmy na przykład na poziomie dostępnym z parteru ukryć źródło światła, które oświetli połać dachu. To pozwoli oświetlać sobie nasze odkryte pięterko zanim się na nie udamy.

Przy takim przewidującym planowaniu wygodnie jest na górze mieć z kolei wyłącznik, który zgasi światło w całym pomieszczeniu bądź wyłącznie na antresoli. Jeśli takie rozwiązanie powstaje w warunkach istniejących już instalacji, musimy doprowadzić tam oddzielne oświetlenie, z włącznikiem na początku schodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *