Jak urządzić wnękę w salonie?

Bardzo często, szczególnie w mieszkaniach znajdujących się w wieżowcach oraz blokach, zdarza się, że ze względów architektonicznych pomieszczenia nie mają regularnych kształtów, ale posiadają wnękę, czyli wgłębienie w ścianie. Wnęki mogą mieć różną głębokość, najczęściej architekci starają się, aby wielkość wnęki była proporcjonalna do wielkości całego pomieszczenia i aby istniała dzięki temu możliwość jej sensownego urządzenia i zagospodarowania. Wnęki w łazience często są dopasowane do tradycyjnych rozmiarów pralek, wnęki w przedpokojach można wykorzystać jako miejsce na wieszak na wierzchnią odzież, wnęki kuchenne najczęściej zabudowuje się szafkami. Największy problem stanowi właściwe urządzenie wnęki znajdującej się w pokoju. Szczególnym typem wnęki, jest wnęka salonowa, której rozmiary zazwyczaj pozwalają na wykorzystanie jednego z kilku atrakcyjnych wariantów jej urządzenia.
[ad name=”gora”]

Wneka wypoczynkowa w salonie

Wnęka w salonie

Niektórzy traktują wnękę pokojową jako niepotrzebny wybryk architekta. Aczkolwiek, można na to spojrzeć z innej strony. Odpowiednio urządzona wnęka może być miejscem przytulnym oraz wypełnionym błogą ciszą lub na odwrót może to być kącik rekreacyjny, pozwalający na popołudniowy i wieczorny relaks. Jeśli bardziej odpowiada nam pierwszy wariant, czyli cisza i spokój, to wnękę można przeznaczyć jako miejsce na komplet wypoczynkowy. Wygodna kanapa, bujane fotele i mały stolik czy też ława zapewnią nam komfort i wygodę podczas popołudniowego odpoczynku przy książce, gazecie, czy kawie i ciastku. Będzie to również dobre miejsce to pogawędek. Jeśli, na przykład żonę odwiedzi przyjaciółka, to będą mogły “schować” się we wnęce i w spokoju poplotkować, a przy tym nie będą przeszkadzać innym domownikom.

Kącik medialny

Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie wnęki na miejsce relaksu i dobrej zabawy. Wnęka świetnie nadaje się do tego, aby urządzić w niej kącik medialny. Oczywiście, jeśli chcielibyśmy powiesić telewizor na ścianie we wnęce to musimy sobie zdawać sprawę z tego, że jego widoczność będzie ograniczona przez boczne ściany wnęki i tak naprawdę będzie go można jedynie oglądać siedząc na przeciwko wnęki. Ale jeśli nie zależy nam na tym, aby telewizor był zawieszony, możemy zastosować inne rozwiązanie. Wysokie regały umieszczone w tylnej części wnęki po obu jej stronach będą się bardzo ładnie prezentować. Na półkach możemy poustawiać płyty, książki oraz sprzęt audio wraz z głośnikami. Telewizor możemy wtedy postawić na stoliku RTV usytuowanym pomiędzy regałami i wysuniętym na tyle do przodu, aby był widoczny w całym salonie. Przy zakupie stolika RTV warto zwrócić uwagę, aby posiadał kółka, które ułatwią nam częste manewrowanie nim.

Wnęka medialna w salonie

Wnęka na telewizor

Medialna nisza

Wnęka na media

Garderoba, czyli zabudowa wnęki

Jeśli nasze mieszkanie nie jest zbyt duże i nie mamy za bardzo miejsca na dużą ilość szaf, to wnęka w salonie jest wręcz idealnym miejscem na garderobę. Zabudowa wnęki wcale nie sprawi, że salon straci swój urok, wręcz przeciwnie elegancko wykończone lustrami drzwi przesuwne mogą być nie lada ozdobą całego wnętrza, dodatkowo zastosowanie luster sprawi, że salon będzie wydawał się jeszcze większy i przestronniejszy. Jeśli wnęka ma spore rozmiary to zyskamy naprawdę ogromną ilość miejsca do przechowywania ubrań i innych rzeczy. Należy jednak pamiętać, o utrzymaniu porządku w takiej szafie lub zamontowaniu blokad przed przypadkowym jej otwarciem, gdyż może zdarzyć się tak, że podczas wizyty ważnych gości, nasze dziecko nieopatrznie otworzy garderobę i wtedy wszyscy ujrzą co się w niej znajduje.

Szafa w salonie

Wneka na szafę w salonie

Salonowa wnęka wcale nie musi być utrapieniem i problemem dla właścicieli mieszkania, odpowiednie zaaranżowanie jej wnętrza może uczynić z tej “dziury” najbardziej atrakcyjne miejsce w mieszkaniu.

Zobacz także przykładowe aranżacje szaf wnękowych producenta z Wielkiej Brytani.

One comment

  1. Patrząc na te wizualizacje żałuję, że nie mam dodatkowego pomieszczenia na kuchnię, bo wtedy wnęka przy salonie mogłaby być wykorzystana w zupełnie inny sposób np. na garderobę czy kącik medialny, a najlepiej połączenie jednego i drugiego, aby zadowolić całą rodzinę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *