Jak najlepiej urządzić salon.

Salon – miejsce wypoczynku oraz przyjmowania gości, miejsce gdzie spędzamy większość wolnego czasu za dnia. Dlatego właśnie salon powinien być urządzony swobodnie i bezpretensjonalnie, z odrobiną elegancji oraz wytworności. Salon należy tak urządzić, abyśmy czuli się w nim swobodnie, czyli z przyjemnością spędzali tam swój wolny czas. Jak wiadomo styl wystroju wnętrza powinien być uwarunkowany charakterem i funkcjonalnością danego pomieszczenia, ale również naszą osobowością, albowiem zaproszeni goście po wystroju salonu z pewnością będą chcieli nas ocenić i bliżej poznać.

[ad name=”gora”]

Jeżeli należymy do grupy ludzi zamożnych, również w naszym salonie będzie widać bogactwo i przepych, jeżeli zaś zaliczamy się do przysłowiowej „biedoty”, również wnętrze będzie odzwierciedlało skromność i status społeczny. Nie warto przy tym niczego udawać, albowiem wnętrza urządzone na styl muzeum czy galerii zazwyczaj pozostają puste, a wolny czas samoistnie spędzamy w innych wnętrzach, gdzie nasze samopoczucie jest pozytywne.

Funkcja salonu

Salon możemy zaprojektować jako pomieszczenie reprezentacyjne, bądź wnętrze wypoczynkowe połączone z funkcjonalnością kątów do czytania oraz wykonywania innych zajęć domowych. Jednakże nie możemy zapomnieć o spójności pomieszczenia, które łączymy za pomocą tych samych stylów oraz zastosowanych barw w wystroju danego wnętrza. Nie możemy bowiem zaprojektować salonu w starodawnym stylu, zaś w jednym z rogów stworzyć kącika do czytania, gdzie będzie znajdował się nowoczesny stolik z krzesłem, wnętrze wtedy będzie wyglądało niesmacznie i bez gustu aranżacyjnego. Stwórzmy w salonie atmosferę spokoju, gościnności oraz spójności wszystkich elementów dekoracyjnych w jedną całość.

Akcent robi różnice

W zamierzchłych czasach centralnym punktem każdego salonu był kominek, stanowił on podstawę ogrzania się, czyli miał znaczenie praktyczne. Dziś, jeżeli kominek znajduje się w domu, najczęściej stanowi jedynie aspekt dekoracyjny, rzadko jest jedynym źródłem ogrzewania całego domu. Mimo zmiany znaczenia kominka z praktycznego na dekoracyjny, jest on równie eleganckim i gustownym elementem wyposażenia wnętrza, jakim jest salon, dzięki czemu pomieszczenie jest jeszcze bardziej przytulne i naturalne. Ważne, aby we wnętrzu, jakim jest salon znajdował się jeden element będący centrum całego wystroju, dawniej był to kominek, dziś jest to częściej mało efektowny telewizor, a warto pomyśleć o zdecydowanie bardziej wyszukanym elemencie architektury, który przykuje uwagę gości oraz sprawi, iż całe wnętrze będzie bardziej eleganckie i gustowne.

Warto projektować

Zanim zaprojektujemy całość wnętrza, jakim jest salon, stwórzmy wstępny projekt na kartce papieru, zdecydowanie łatwiej będzie nam ocenić zaaranżowaną całość i dopełnić brakującymi detalami dekoracyjnymi. Zatem na takiej kartce powinien znaleźć się punkt główny, o którym już wspominaliśmy, czyli miejsce na kominek, telewizor bądź oszklone okno, jak również kanapa z fotelami, które to są najważniejszymi meblami każdego salonu. Natomiast zasada ustawiania tych mebli brzmi, aby znajdowały się w okręgu o średnicy maksymalnie czterech metrów. Po za tym w każdym salonie powinny się również znajdować wspomniane wcześniej kąciki do pracy, czytania, czy też muzykowania, które możemy oddzielić od reszty pomieszczenia z pomocą dekoracyjnego dywanika, bądź zróżnicowanie poziomu podłogi.

Meble w salonie

Obecnie do najważniejszych mebli salonu należą wszelkiego rodzaju sofy, kanapy, fotele oraz pufy do siedzenia, dlatego ważne aby były jak najlżejsze oraz dobrane kolorystycznie do wystroju całego pomieszczenia, mała waga natomiast przyda się przy ich przestawianiu w inne miejsce salonu. Inne meble salonowe to ława, stolik kawowy, gazetnik oraz biblioteczka, które stwarzają niepowtarzalny nastrój przytulności. Najlepsze oświetlenie salonowe to kilka lamp podłogowych, doskonale nadają się również kinkiety, które nie rzucają zbyt ostrego światła. Ważne aby każda lampa miał osobny włącznik, aby można było zapalać je wszystkie razem oraz pojedynczo, w zależności od potrzeby danej chwili.

2 komentarze

  1. O kominku to mogę sobie tylko pofantazjować, niestety. Ja mam dylemat czy te uwagi o kątach do czytania i pracy odnoszą się też do salonów połączonych z kuchnią? Wydaje mi się, że czasem trudno się skupić w samym salonie, a co dopiero kiedy dojdą do tego odgłosy i zapachy z kuchni.

  2. Ja tak sobie mysle ze w ogole diabel tkwi w szegółach i na tym powinnismy sie tak naprawde skupic jesli zaczynamy potem wykańczac nasz salon.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *