Koszenie trawy nie musi być karą

Koszenie trawy dla wielu wykonawców tej czynności jest najgorszą w świecie karą. Powodem tego może być korzystanie z nie w pełni sprawnego sprzętu, mającego już swoje lata i nie działającego tak jak należy. Obecne kosiarki produkowane są przy zastosowaniu najnowszych technologii, których zastosowanie sprawia, że koszenie trawy, zamiast katorgą, może być przyjemnie spędzonym czasem we własnym ogrodzie lub działce.

[ad name=”gora”]

Podział kosiarek ze względu na rodzaj noży

Najstarszym typem kosiarek, biorąc pod uwagę zasadę ich działania oraz rodzaj zamontowanych noży, są kosiarki listwowe. Nóż tnący zbudowany jest z wielu mniejszych, tak zwanych żyletek. Zasada działania kosiarki jest bardzo prosta i wykorzystuje ruch posuwisto – zwrotny. Kosiarki tego typu dobrze sprawdzają się przy koszeniu wysokiej trawy, gdzie zależy nam na utrzymaniu skoszonej roślinności w dobrym stanie i którą to następnie chcemy wykorzystać, na przykład jako paszę dla zwierząt. Kosiarki listwowe są wydajne, trwałe i proste w obsłudze. Kolejnym rodzajem kosiarek są kosiarki rotacyjne posiadające obrotowy nóż. W odróżnieniu od kosiarek listwowych, kosiarki rotacyjne dość mocno szarpią i niszczą koszoną roślinność. Wykorzystywane są raczej do koszenia na większą skalę, sprawdzają się wszędzie tam, gdzie trzeba w szybkim okresie czasu skosić rozległą powierzchnię. Odmianą kosiarek rotacyjnych są kosiarki bijakowe, których elementy zwane bijakami bardzo mocno rozdrabniają skoszoną roślinność.

Podział kosiarek trawnikowych ze względu na napęd

Kosiarki trawnikowe stosowane w przydomowych ogrodach możemy podzielić, biorąc pod uwagę rodzaj zastosowanego napędu, na ręczne, elektryczne oraz spalinowe. Kosiarki ręczne to najtańszy typ kosiarek. Znajdują zastosowanie w niewielkich ogródkach o regularnych kształtach. Ich główną zaletą jest bardzo niska cena, wadą – dość męcząca obsługa. Aczkolwiek nowoczesne kosiarki ręczne są stosunkowo lekkie w prowadzeniu w porównaniu do tych sprzed dwudziestu lat. Dzięki prostej budowie są urządzeniami o niskim stopniu awaryjności, a brak napędu elektrycznego sprawia, że kosiarki tego typu są niebywale ciche. Droższe od kosiarek ręcznych są kosiarki elektryczne. Wygodna i prosta obsługa tego rodzaju kosiarek przyczyniła się do ich popularności wśród właścicieli ogrodów. Wśród kosiarek elektrycznych wyróżniamy te, które wymagają ciągłego podłączenia do źródła prądu oraz te, zasilane przez akumulatory. Wadą pierwszych jest konieczność ciągnięcia za sobą długiego kabla. W przypadku drugich jeszcze do niedawna minusem był krótki czas pracy przy długim czasie ładowania się akumulatora, jednakże zastosowanie pojemnych akumulatorów litowo – jonowych w nowoczesnych modelach niweluje te problemy. Najdroższym typem kosiarek, pod względem rodzaju napędu, są kosiarki spalinowe, czyli działające przy wykorzystaniu paliwa. Ich obsługa jest bardziej skomplikowana i czasami kłopotliwa, niż obsługa kosiarek elektrycznych. Konieczne jest bowiem uzupełnianie paliwa, benzyny bezołowiowej, oraz oleju silnikowego.

Wykaszarki

Specyficznym rodzajem kosiarek trawnikowych są wykaszarki, nazywane również podkaszarkami. Używa się ich w celu wykoszenia trawy rosnącej blisko krawędzi grządek lub chodnika, czy też w miejscach trudno dostępnych dla zwykłej kosiarki. Najczęściej stosowane są podkaszarki elektryczne oraz spalinowe.

Jeśli zależy nam na tym, aby nasz ogród był piękny i zadbany, i aby nie straszył przechodniów zarośniętą trawą, to zakup kosiarki trawnikowej i regularne koszenie trawy są niezbędne. Nowoczesne kosiarki zapewniają komfort i wygodę pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *