Natura w mieszkaniu-styl ponadczasowy

Naturalny wystrój domuNasze wnętrza są zwykle dopasowane do naszych upodobań, odzwierciedlają nasz gust a często także światopogląd. Tak jest na przykład w przypadku osób, dla których ważna jest natura i ekologia. Tu ewidentnie styl aranżacji wnętrza będzie współgrała z ideałami. Zresztą mieszkanie w stylu naturalnym jest dość uniwersalne, dlatego tak właśnie urządzamy swój azyl, nawet nie będąc zagorzałymi ekologami.

[ad name=”gora”]

Barwy ziemi sprawiają, że czujemy się stabilnie i bezpiecznie,

a dodatkowo wzmagają pracowitość i koncentrację. Zieleń ma kojący wpływ na układ nerwowy, działa relaksacyjnie, odstresowuje, poprawia pracę płuc i krążenie krwi. Kojarzy się z życiem, harmonią, jak powszechnie wiadomo jest kolorem uzdrowienia, nadziei, wolności. Dzięki niemu w domu pojawia się dobra energia i optymizm, dlatego chętnie stosujemy taką barwę na ścianach, a także w postaci tkanin dekoracyjnych. Dodatkowo styk zgodny z naturą idealnie łączy dwie zalety, takie mieszkanie jest zarazem nowoczesne i przytulne. Nie każdy lubi nowoczesny styl pełen nieprzystępnych, metalowych powierzchni, gdzie dominują zimne barwy, np. szarości i chłodne odcienie niebieskiego. Kiedy chcemy nowoczesnej, ale przystępnej i miłej dla oka aranżacji to najlepszy jest właśnie styl naturalny. W takiej stylistyce są trzy kluczowe elementy wystroju-barwy, użyte materiały oraz dodatki.

Naturalna kuchniaBarwy natury to zasadniczo paleta brązów,

zieleni i beże. Dla przykładu: czekoladowy brąz na ściance działowej, reszta ścian w beżach lub pastelowej zieleni. Do tego korespondujące z ciemną ścianką, ciemne zasłony, a dodatki to mocne akcenty, które nadają wnętrzu charakter. To barwy, które dobrze komponują się z innymi kolorami, łatwo więc coś tu zmienić, kiedy znudzi nas wnętrze. Nowe dodatki, na przykład pomarańczowe czy czerwone, zmienią niewielkim kosztem wystrój wnętrza. Ściany, kanapa, wykładzina mają ciepły odcień. Ważne, aby została zachowana równowaga pomiędzy nasyconymi i pastelowymi barwami. To pozwoli na kreację pomieszczenia, które będzie spokojne, kojące, ale nie nudne. Poza brązami, nieodzownym elementem tego stylu jest zieleń. Przy opisanej tu aranżacji nie ma konieczności malowania ścian w tych barwach, ponieważ zieleń świetnie można wkomponować w postaci dodatków. Oczywiście naczelną ozdobą pomieszczeń w naturalnym stylu są po prostu rośliny doniczkowe. Do tego można oczywiście dołożyć garść dodatków w zielonych barwach.

Inna aranżacja w stylu rodem z natury jest nieco odmienna.

Tu króluje zieleń na powierzchniach gładkich, przy czym najlepszą bazą dla zielonych motywów jest biel – białe ściany i meble. Takie pomieszczenie aż kipi od energii, jest radosne, a my fundujemy sobie wiosnę na okrągło. Wtedy dla większego ocieplenia wprowadzamy do pomieszczenia tkaniny i ozdoby w brązach i beżach. Świetnie pasują elementy etniczne, ludowe. Dodatki w postaci drewnianych naczyń, folklorystycznych ozdób. Jeśli chcemy natomiast wprowadzić odrobinę innej kolorystyki, świetne będą tkaniny dekoracyjne, np. w duże kwiaty lub motywy roślinne. Do takiego jasnego wnętrza odważnie wprowadzajmy rośliny. Nie tylko te popularne doniczkowe, z paprotką i fikusem na czele. Uczyńmy z roślin element architektoniczny, jeśli mamy warunki na takie przestrzenne pomysły. Wmurowana we wnękę donica pozwala na urządzenie w mieszkaniu prywatnego trawnika. Trawa wystająca na półce czy parapecie nadaje pomieszczeniu lekkości i świeżości. W takiej aranżacji także ważne są proporcje, więc musimy zadbać, aby nie przesadzić z białymi dużymi powierzchniami, co powoduje zbyt chłodny wygląd. Z kolei nadmiar intensywnych zieleni spowoduje szybkie zmęczenie wzroku. Dla przykładu: na podłodze w części wypoczynkowej salonu można zastosować zieloną wykładzinę, a w części jadalnej – białą terakotę.

Naturalny wystrój wnętrzMateriały naturalne to niemniej istotny element tego stylu.

Skoro chcemy się identyfikować z naturą, nasze pomieszczenia nie powinny emanować plastikiem, metalem czy i syntetykami. Na początek należy zadbać o dobrej jakości podłogę, oczywiście drewnianą. Mogą to być wysokiej klasy parkiety, ale często stosuje się także po prostu zwykłe deski. Taka surowa podłoga wyłożona prostymi, długimi deskami świetnie pasuje np. do wnętrza z akcentami ludowymi. Kolejne duże elementy we wnętrzach to meble. I tu należy podejść do sprawy z dużą dozą rozsądku. Wiadomo, że meble wypoczynkowe muszą być przede wszystkim wygodne. Więc o ile w jadalni możemy postawić zwykłe drewniane stołki, o tyle kanapa i fotele nie mogą być w takiej formie. Tu kierujemy się wyłącznie wygodą, a dopasowanie do stylu załatwiamy kolorystyką. Natomiast inne meble powinny być nawiązaniem do przyjętej aranżacji. A możliwości mamy wiele, ponieważ wybór w sklepach jest spory. Szafy, komody i inne elementy do przechowywania są także dostępne w stylu zgodnym z naturalnym. A by nasze eko pomieszczenia zachowały lekkość, świetnym wyborem będą meble systemowe, które w odpowiednim ustawieniu nie spowodują efektu zagracenia. Można także wykonać sobie meble na zamówienie, z surowego drewna, zabezpieczone jedynie specjalnym podkładem i warstwą lakieru bezbarwnego. Forma mebli zależna jest od stylistyki. Kiedy decydujemy się na elementy folkloru, to świetnym wyborem będzie zamówienie np. komód czy kuchennego kredensu ze zdobieniami w kwiatowe motywy. Inny styl, bardziej nowoczesny będzie wymagał mebli w modernistycznej tendencji, prostych, oszczędnych w formie, ale właśnie wykonanych w naturalnych barwach, z naturalnych materiałów. Tego wyglądu nie zastąpią nam niestety meble z płyty pokrytej okleiną. Jeśli chodzi o meble do salonu, na taras czy balkon to odpowiednim pomysłem będzie rattan i wiklina. Takie meble do niedawna nie gościły na salonach, ale zgodnie z najnowszymi trendami meble uznawane za tarasowe śmiało zajmują pokoje. Plecionki nie kryją się już w komórkach – miękkie i miłe w dotyku tworzą namiastkę lata w niepogodę.

Ekologiczne dekoracjeDekoracje w stylu eko to zwykle przedmioty wykonane z naturalnych materiałów

. Niemniej technika pozawala na odrobinę odstępstw, ponieważ dzięki niej można sobie zafundować przedmioty wykonane współcześnie, ale wzorowane na starych wzorach, które niekoniecznie muszą być robione ręcznie. Materiały to głównie drewno, wiklina, rattan, kamień bądź jego imitacja. Dekorację mogą stanowić obrazy z pięknymi widokami, ale także duże fotografie z wakacji, odpowiednio wyeksponowane. Poza tym pomieszczenie w stylu natury musimy koniecznie ocieplić tkaninami dekoracyjnymi, głównie wełną, bawełną czy lnem. A podstawowym i obowiązkowym elementem powinny być rośliny ozdobne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *