Zielony we wnętrzu

Zastosowanie zieleni we wnętrzach

Zieleń  może być kolorem dominującym we wnętrzu, bądź też dopełnieniem innych barw, za każdym razem jednak uzyskamy perfekcyjna i atrakcyjną dekorację całości wnętrza. Jasne odcienie zieleni nadają wnętrzu młodzieńczości i dodatkowej energii, natomiast ciemne odcienie zieleni dopełniają nastroju elegancji oraz podniosłości we wnętrzu.

Jeżeli chodzi o łączenie barwy zielonej z innymi, możemy brać przykład z przyrody, gdzie zieleń idealnie komponuje się z czerwienią, różem, ale również żółcią oraz całą gamą innych kolorów występujących w przyrodzie. Czy to jest błękit – kolor nieba i wody, czy brąz – kolor ziemi, wszystkie te barwy pasują do siebie, a w odpowiednich tonacjach oraz ilościach tworzą wspaniały krajobraz w przyrodzie oraz elegancki i harmonizujący wystrój danego wnętrza w naszym domu.

W wystroju wnętrz nie możemy zapomnieć również o zastosowaniu koloru zielonego w postaci żywych i pięknych roślin zielonych, albowiem nadają one wyjątkowości, świeżości oraz naturalności w wystroju. Mogą to być zwyczajne kwiaty doniczkowe, takie jak bluszcze czy sukulenty, które nie wymagają zbytniej pielęgnacji, mogą to być również egzotyczne rośliny zielone, które w odpowiedniej temperaturze, umiarkowanym nawożeniu oraz podlewaniu będą wspaniale zdobiły nasze wnętrza. Dlatego nie bójmy się również w domu stworzyć mini ogródka, a raczej oranżerii, która będzie cieszyć nas wspaniałym widokiem każdego dnia. Czasem wystawczy jeden kącik z kilkoma kwiatami doniczkowymi, aby rozświetliły i dodały wnętrzu wyjątkowego uroku.

Kolor zielony ma zastosowanie we wszystkich wnętrzach, ponieważ jest barwą wyjątkowo uspokajającą oraz wprowadzającą pogodny nastrój. Wnętrza zielone, to przytulne, ciepłe i uspokajające pomieszczenia naszego domu. Zielony jest również główną barwą ścian oraz wyposażenia w urzędach, szkołach, szpitalach i innych instytucjach użyteczności publicznej, właśnie ze względu na spokój i harmonię jaką wprowadza do wystroju wnętrz. Oczywiście nie należy tego koloru nadużywać we wnętrzach, oraz łączyć w jednym pomieszczeniu zbyt wielu odcieni, albowiem osiągniemy nudny i zły efekt dekoracyjny. Również połączenie zieleni ze szkarłatem oraz kolorem lila tworzy nieciekawy i męczący efekt kolorystyczny we wnętrzu.

Rodzaje zieleni

Jak w przypadku innych barw, również zielony ma wiele rodzajów, do których należą kolor szałwii oraz pistacji, zieleń limonki, czysta zieleń – tak zwane jabłuszko, zieleń szmaragdowa, butelkowa, oraz zielone odcienie zieleni.

Kolor szałwii albo pistacji to wyjątkowo jasna zieleń, zawierająca znaczną domieszkę bieli, idealnie harmonizuje się z bladym różem oraz złotym. Kiedy zastosujemy je w ciemnych pomieszczeniach, uzyskamy efekt jasności oraz przytulnego ciepła.

Barwy zieleni cytrusowej, jak zielonej limonki, najbardziej pasują do innych odcieni zieleni zimnych, dzięki czemu można uzyskać żywe i nasycone kompozycje. Pasują również do koloru żółtego, błękitu, czerwieni bądź brązu.

Ciepłym odcieniem zielonego, jest z pewnością czysta zieleń, kolor zielonego jabłka, który pasuje do żółci oraz błękitu. W odpowiednim zestawieniu mogą stworzyć klimat i nastrój nadmorskiego krajobrazu. Odcienie czystej zieleni idealnie pasują do wnętrz urządzonych w stylu rustykalnym czy też wiejskim, nawiązujące do wesołości oraz tętniącego życia.

Do nasyconych odcieni zielonego należą szmaragdowy oraz tak zwana zieleń butelkowa, pasują one do równie intensywnych odcieni innych barw, czyli ciemną czerwienią, pomarańczą oraz żółcią. Jeżeli jednak pomieszczenie jest ciemne, pamiętajmy o rozjaśniającym dodatku bieli.

Ostatnią grupą tego koloru są szare zielenie, jak sama nazwa wskazuje są nieco przygaszone, posiadają dodatek brązu. W tym przypadku należy uważać, z wykorzystania tychże odcieni w wystroju wnętrza, aby nie stworzyć ciemnych i ponurych pomieszczeń. Warto przy tym pamiętać, że idealnie komponują się z naturalnymi materiałami jak drewno, terakota oraz włókna naturalne. Zastosowanie szarej zieleni przy nowatorskich i jasnych meblach, nadaje wnętrzom odpowiedni klimat i nastrój, zaś całe wnętrze sprawia wrażenie wesołego i tętniącego życiem.

Kolor zielony to idealny przykład, że przyroda jest nieodłącznym przyjacielem człowieka, a na co dzień nie potrafilibyśmy bez niej żyć. Kolor zielony idealnie bowiem pasuje do każdego wnętrza i jest nieodłączną barwą dekoratorską zarówno do pomieszczeń użytkowych, przechodnich jak i wypoczynkowych.

One comment

  1. Fajnie napisany artykuł o zielonym! Ja się zawsze gubię w tych odcieniach – zielony to zielony:P Zdecydowanie jednak wolę ten kolor jako akcent kolorystyczny w monochromatycznej najlepiej białej przestrzeni: http://szaramysz.pl/design/kolor-we-wnetrzu-zielony/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *