Jakie kolory do salonu, przedpokoju ?

Kiedy urządzamy jakieś wnętrze, czy to będzie salon, czy przedpokój nie możemy powiedzieć, że wszystko ma wyglądać jak od linijki, zgodnie z jednym schematem i szablonem, albowiem wystrój wnętrz to bardzo obszerna dziedzina wiedzy, a za każdym razem powstają inaczej i nowatorsko zaprojektowane przestrzenie. Nie ma gotowego projektu na wystrój danego wnętrza, bowiem zależy on zarówno od upodobań mieszkańców, od wielkości i kształtu pomieszczenia oraz od położenia względem stron świata. Istnieją jedynie zasady dekorowania, których należy przestrzegać, aby poszczególne elementy wystroju wnętrz pasowały do siebie kolorystycznie, aby urządzone wnętrza stanowiły spójną całość.

[ad name=”gora”]

Kolory przedpokoju

Jak dobrać kolory do salonu

Spróbujemy nieco przybliżyć temat wnętrz reprezentacyjnych oraz zastosowanie odpowiednich kolorów, tak aby spędzanie w nich czasu było przyjemne, jak również aby zapraszało wyglądem wszystkich odwiedzających nas gości. Pierwszym i najważniejszym czynnikiem jest odzwierciedlenie za pomocą wystroju wnętrz reprezentacyjnych, naszej osobowości, bowiem przyjmowani przez nas goście, na podstawie aranżacji tych wnętrz z pewnością zechcą nas ocenić.

Jeżeli stworzymy zatem wnętrza na podobieństwo muzeum, możemy zostać uznani za snobów. Pierwszym wnętrzem reprezentacyjnym z pewnością jest przedpokój oraz korytarz, to tutaj witamy gości, którzy mogą „złapać” tak zwane pierwsze wrażenie. Jeżeli uczynimy przedpokój ciemnym, goście zniechęcą się od samego wejścia. Kolejne wnętrza reprezentacyjne to pokój dzienny, jadalnia oraz biblioteka, do których również często zapraszamy swoich gości, gdzie odbywają się liczne spotkania towarzyskie, biznesowe oraz gdzie spożywamy posiłki.

Kolory salonu

Najważniejsze w tych pomieszczeniach jest oświetlenie naturalne, najlepiej jeżeli ich okna znajdują się po stronie południowej, jednakże należy również zastosować dobre i jasne oświetlenie sztuczne. mowa tu oczywiście o oświetleniu ogólnym oraz miejscowym, bowiem oba rodzaje mają swoje zastosowanie i odmienne funkcje oświetleniowe. Pamiętajmy, że jeżeli do wnętrz wpada dużo światła dziennego, możemy zastosować w wystroju ciemniejsze barwy, jeżeli zaś są to pomieszczenia słabo doświetlone przez okna, warto zastanowić się nad rozjaśniającymi barwami w wystroju poszczególnych wnętrz.

Najbardziej efektownie i elegancko wyglądają kolory czerwieni oraz zieleni, zaś te drugie działają uspokajająco i relaksująco, dlatego idealnie nadają się do wnętrz reprezentacyjnych, gdzie przyjmujemy gości. Pamiętajmy również o neutralnym znaczeniu odcieni beżu, kremu czy białego, które nadają się do wszystkich pomieszczeń naszego domu, zaś ich zastosowanie zazwyczaj wprowadza ład i harmonię do zaprojektowanych wnętrz.

Kolory relaksu

Kolejne ważne pomieszczenia mieszkalne naszego domu to wnętrza wypoczynkowe, czyli miejsca w których wypoczywamy oraz relaksujemy się, są to oczywiście salon, sypialnia, a ostatnimi czasy również łazienka. Dlatego pamiętajmy o dobieraniu kolorów sprzyjających spokojowi oraz tworzących jednolitą harmonię i ład aranżacyjny. Do takich wnętrz najbardziej nadaje się błękit oraz wszelkie jego odcienie, choć pamiętajmy aby nie używać zbyt ciemnych kolorów niebieskiego, wpadających niemalże w granat, bowiem pomieszczenie stanie się smutne i przygnębiające.

Kolory do sypialni

Dobry kolor do wnętrz wypoczynkowych to również bladoróżowy, brzoskwiniowy, beżowy oraz barwa kości słoniowej, czy też wszystkie odmiany pastelowych fioletów. Ważne, aby kolor tworzył miłą atmosferę, był przyjazny i ciepły, zastosowanie go w zbyt jaskrawych odcieniach, może w efekcie stworzyć zimne pomieszczenie, zamiast wnętrza relaksującego i wypoczynkowego.

Salon jest zarazem wnętrzem reprezentacyjnym i wypoczynkowym, dlatego należy połączyć oba nurty aranżacji wnętrz. Jeżeli natomiast chodzi o sypialnie, mamy większe możliwości aranżacyjne, albowiem jest to prywatne i wydzielone pomieszczenie, gdzie spędzamy czas samotnie bądź we dwójkę, zaś jego wyposażenie oraz dobór kolorów, zależy wyłącznie od naszych osobistych upodobań kolorystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *