Jak dobierać kolory do przestrzeni naszych wnętrz?

Jak wiemy kolor to bardzo ważny czynnik i składnik całego wystroju wnętrz, zaś tylko odpowiednie oraz stylowe zastosowanie kolorów we wnętrzu pozwala na zadowalający i zamierzony efekt kolorystyczny we wnętrzu. Czasem bowiem wystarczy odnowić kolorystycznie ściany, malując je na zupełnie inna barwę, aby odnowić całe wnętrze danego pomieszczenia. Zaś jeżeli jesteśmy miłośnikami eksperymentów kolorystycznych, możemy się również pokusić o renowację i zmianę koloru mebli, jeżeli mamy talent i smykałkę do tego typu zabiegów remontowych w domu.

Kolorysrtyka wnętrz

Co najważniejsze zaś, zmiana koloru ścian, bądź samodzielna renowacja mebli to mały nakład finansowy, na który każdy może sobie pozwolić. W trakcie wyboru barw i kolorów do naszych wnętrz, możemy je dobrać samodzielnie, możemy również poradzić się dekoratora wnętrz, który idealnie dobierze barwy ścian do mebli oraz reszty wystroju aranżowanego przez nas wnętrza. Podczas wyboru odpowiednich kolorów, nasza praca nie kończy się jedynie na farbach, bowiem zmiana koloru wystroju wnętrza to również zakup firan zasłon, kap, wszelkiego rodzaju pokrowców oraz obrusów do danego pomieszczenia, jak również inne elementy dekoracyjne, dzięki którym możemy żonglować w pomieszczeniu różnymi kolorami i ich odcieniami.

Zastosowanie barw i kolorów w poszczególnych pomieszczeniach.

Musi iść w parze z odpowiednim oświetleniem , bowiem do jasnych kolorów możemy z powodzeniem zastosować nieco ciemniejsze oświetlenie, zaś przy wystroju pomieszczenia w ciemnych barwach musimy pamiętać o jasnym i wyrazistym oświetleniu zarówno naturalnym jak i sztucznym. Jeżeli nie będziemy spełniać tych podstawowych zasad możemy stworzyć nastrój zbyt jaskrawy bądź zbyt ciemny i nieprzyjemny dla oczu. Kolejna sprawa to zastosowanie barwionych żarówek we wnętrzach, dzięki nim  bowiem możemy osiągnąć efekt bardzo ciepłego wystroju wnętrza, jednak musimy pamiętać, aby na takie żarówki nakładać klosze rozpraszające światło. Dobór odpowiednich barw do każdego pomieszczenia wymaga jednak pewnych umiejętności plastycznych oraz umiejętności komponowania i wystroju wnętrz, jeżeli takich zdolności nie posiadamy, lepiej zasięgnijmy fachowej porady u specjalisty, aby nie stworzyć złego efektu kolorystycznego we wnętrzu.

Spróbujemy przybliżyć wam kilka zasad i metod, dzięki którym nawet bez umiejętności operowania kolorem możecie stworzyć wspaniały efekt wystroju aranżowanego wnętrza za pomocą poszczególnych barw i kolorów. Weźmy na przykład za punkt odniesienia jakiś obraz bądź inny obiekt dekoracyjny pomieszczenia i kierujmy się barwami na nim właśnie się znajdującymi, dzięki temu uzyskamy pożądany i właściwy efekt kolorystyczny we wnętrzu, dzięki czemu uzyskamy spójnie dobrane i zaaranżowane kolorystycznie wnętrze. Taką zasadę dekorowania wnętrz możemy zastosować nie tylko do jednego pomieszczenia domu, ale do całego wnętrza.

Spójność kolorystyczna

 W całości tworzonego wnętrza jest bardzo ważna, nie warto przy tym stwarzać przestrzeni z byt białych i jednostajnych kolorystycznie, należy również uważać aby nie przesadzić z doborem kilku kolorów na raz. Dlatego zanim skomponujemy wszystkie wnętrza, stwórzmy jeden wspólny projekt na kartce papieru, gdzie będziemy mięli lepszy pogląd i będziemy mogli ocenić całość projektu przed jego wcieleniem w życie. Kolor bowiem to detal, dzięki któremu możemy połączyć kilka wnętrz w jedną całość, musimy znać się jednak na zasadach doboru odpowiednich barw do siebie, aby nie gryzły się ze sobą lecz odpowiednio łączyły. Najlepszym łącznikiem zaś staje się przedpokój, zatem to w tym wnętrzu powinniśmy przede wszystkim zastosować odpowiedni kolor na ścianach. Inne czynniki, które dopełniają spójności w całości aranżacji wnętrza, to między innymi oświetlenie, jednolity styl zastosowania obrazów, posadzek, bądź stylowych żyrandoli. Dlatego dobierając elementy dekoracyjne do wnętrz, starajmy się dopierać je kolorystycznie i stylowo do wszystkich pomieszczeń, a nie tylko do jednego, urządzanego w danym momencie.

Musimy bowiem pamiętać, że nie tylko spójność kolorystyczna w jednym wnętrzu jest ważna, ale również całość zagospodarowanego domu powinna do siebie pasować. Mimo, iż każde wnętrze stanowi oddzielne pomieszczenie i spełnia odmienną funkcję, musimy pamiętać, że razem tworzą całość jednego domu, który powinien być wystrojony w jednolitych barwach i odpowiednio dobranym stylu. Ważne jest również, abyśmy wiedzieli które barwy wywołują pozytywne i uspakajające emocje, a które pobudzają. Barwy spokojne, powodujące chęć odpoczynku i rozluźnienia powinny mieć główne zastosowanie w salonie oraz sypialni, czyli tam gdzie odpoczywamy po ciężkim dniu pracy, zaś kolory związane z koncentracją oraz pobudzeniem do pracy doskonale nadają się do pomieszczeń przeznaczonych na gabinet oraz pokój do nauki. Są one również odpowiednie do kuchni, gdzie w większości czas poświęcamy na wypełnianie obowiązków domowych, przygotowywanie posiłków, a to przecież również jest praca, do której powinniśmy podchodzić z chęcią i pobudzeniem.

Warto również zastanowić się nad zasadami feng shui, czy też psychologicznym podejściem do wystroju naszych wnętrz, nie bez powodu bowiem powstają na ten temat książki, które z czasem stają się bestsellerami na rynku. Wszystkie zabiegi z dekorowaniem naszych wnętrz, wyborem odpowiednich kolorów oraz przedmiotów i mebli do określonych pomieszczeń są trudne, pracochłonne i czasochłonne, jednak jeżeli przyłożymy się do aranżacji wnętrz naszego domu, efekt będzie nie tylko zadowalający, ale przede wszystkim olśniewający, a my sami będziemy czuli się we wnętrzach naszego domu, jak w prawdziwym królestwie, miejscu spokoju, nastroju i odpoczynku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *