Rola tapet w naszych wnętrzach

Wystrój wnętrz za pomocą tapet to możliwość wywołania odpowiedniego nastroju, wymuszenie na człowieku przebywającym w danym pomieszczeniu zachwytu, irytacji, apetytu oraz innych wrażeń. W zależności od tego, gdzie zastosowana jest tapeta, powinna ona stanowić uzupełnienie wystrojonego wnętrza. Na przykład w restauracji rolą tapety jest wzmóc apetyt, zaś w kawiarni podkreślić miły nastrój. W pomieszczeniach mieszkalnych nasze tapety przyjmują różny charakter, w zależności od naszego gustu oraz temperamentu. Młodzież zazwyczaj jest zwolennikiem tapet wyzywających, oraz takich które sami mogą z czasem uzupełniać. Chodzi tu o tapety z miejscem na notatkę, zdjęcie, rysunek, oraz inne ciekawostki, jakie młody człowiek pragnie umieścić na ścianie swojego pokoju. W innych pomieszczeniach domu, które stanowią oficjalną i dekoracyjną część królują motywy kwiatowe bądź modernistyczne, takie jak pasy oraz wszelkie formy geometryczne.

[ad name=”gora”]

Wzory tapet i ich rodzaje

Ważnym elementem jakości tapety jest jej faktura. Tutaj jeszcze może również mieć znaczenie jej odpowiednie podświetlenie, dzięki czemu uzyskamy dodatkowy klimat. Zwykłe tapety na ścianę są pozbawione wyszukanych faktur. Nie budzą zachwytu ale i nie są kontrowersyjne. Rozróżniamy tapety papierowe, winylowe, z włókna szklanego, korkowe, tekstylne oraz fototapety. Przy czym te ostatnie aktualnie przeżywają prawdziwy boom na rynku. Fototapetę można sobie zamówić na życzenie, umieścić na swojej ścianie zdjęcie, jakiego właśnie potrzebujemy do uzyskania odpowiedniego nastroju. Na fototapecie możemy mieć dokładnie spełnienie naszych marzeń. Możemy mieć fototapetę z krajobrazem odległych krajów, bądź z ulubionymi zwierzętami.

Jaką tapetę wybrać?

Jednak wielu z nas decyduje się na tapety powtarzalne, przygotowane w typowej ofercie każdego sklepu. Jest oczywiście w czym wybierać. Mamy bowiem tapety tekstylne, które absolutnie nie nadają się do kuchni i łazienki, natomiast tapety papierowe są z kolei za mało eleganckie, by znalazły swoje miejsce na salonowych ścianach. Tutaj panują pewne reguły, których należy przestrzegać. Dominuje wzornictwo na styl baroku, duże motywy kwiatowe oraz zróżnicowane formy geometryczne. Kolorystyka tapet jest niemalże nieograniczona. Jeżeli zaś chodzi o łączenie stylów i kolorów, również mamy „duże pole do popisu”. Zarówno styl nowoczesny pasuje do wystroju wnętrza tradycyjnego, jak również  modne i efektowne jest łączenie motywów dwóch kolorów, czyli tak zwana gra kontrastów. Jeżeli zaś chodzi o konkretną kolorystykę tapet, możemy wyróżnić barwy ciemne, jak brąz, czerń, fiolet, turkus, jak również kolory jasne i dopełniające, jak złoto, srebro i biel. Jeżeli zdecydujemy się na zastosowanie jednego koloru tapety, uzyskamy wyjątkowo subtelny i delikatny wystrój, który nadaje się do wnętrz, gdzie głównym elementem wyposażenia i dekoracji są masywne meble, zaś tapeta stanowi tylko znaczące tło. Również stosujemy tapety jednobarwne, kiedy to elementem dekoracyjnym jest sama faktura tapety, a mowa tu o tapetach plisowanych oraz z elementami zatopionych szklanych perełek. Popularne również stają się tapety typu plusz, tapety z fizeliny jak również tapety tekstylne. Wzory te są wyjątkowo miłe w dotyku oraz zdobniczo wypukłe, dzięki czemu ściany wnętrz naszego domu nabierają przestrzenności.

Tapety są od dawna uznawane za wyrażenie charakteru wnętrza na ścianach

Tapeta nadaje naszym wnętrzom charakter bardziej elegancki i nowoczesny. Powinna ona stanowić tło tego, co znajduje się danym pomieszczeniu. Wybór tapet nie jest łatwy. Trzeba mieć bardzo rozbudowaną wyobraźnię, by dobrać tapetę do własnych wnętrz. Podpowiedzi różnych rozwiązań powinno się  szukać w licznych pismach dekoratorskich oraz w największej skarbnicy wiedzy, jaką jest Internet. Chociaż i to nie daje gwarancji dokonania prawidłowego wyboru. Dobrym rozwiązaniem jest umówienie się z architektem wnętrz. To dzięki jego bogatemu doświadczeniu oraz naszej intuicji można idealnie dobrać do ścian tapety, które będą ozdobą na długi czas.

W zależności od tego, jakie wybierzemy wzory tapet, takie uzyskamy efekty końcowe we wnętrzach. Tapeta jest niewątpliwe elementem ozdobnym oraz wygodnym w zastosowaniu. Tapetę może położyć każdy, nawet nie znając się na sztukach malarskich, remontowych czy budowlanych. Dzięki zastosowaniu tapet w wystroju wnętrz, nawet „ciasne mieszkanko” może nabrać przestrzeni, a duże pomieszczenia staną się przytulne i ciepłe. Dzięki technikom i nowoczesnym materiałom, możemy tapety naklejać we wszystkich pomieszczeniach, nawet na niezbyt równych powierzchniach, zaś kleje mocujące posiadają wysoką trwałość na wszelkiego rodzaju uszkodzenia oraz codzienne użytkowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *